• Start
  • Zdrowie
  • Choroba Dupuytrena - czym się objawia i jak leczymy to schorzenie?

Choroba Dupuytrena - czym się objawia i jak leczymy to schorzenie?

Choroba Dupuytrena, zwana także przykurczem Dupuytrena to schorzenie tkanki łącznej, które dotyczy rozcięgna dłoniowego, czyli struktury anatomicznej leżącej po wewnętrznej stronie dłoni bezpośrednio pod skórą i tkanką podskórną. Charakterystyczne dla tej choroby jest tworzenie się guzków oraz włóknistych pasm w obrębie tkanki łącznej dłoni, często wzdłuż palców, które stopniowo prowadzą do ograniczenia ich ruchomości, a w ostateczności uniemożliwienia wyprostu. Co warto wiedzieć o tej przypadłości?

Jakie są przyczyny choroby Dupuytrena?

Dokładne przyczyny choroby Dupuytrena nie są jasne, ale uważa się, że pewną rolę w rozwoju tej patologii odgrywają uwarunkowania genetyczne. Przykurcz Dupuytrena zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn, a szczególnie osoby pochodzenia północnoeuropejskiego. Udowodnione jest także powiązanie tego schorzenia z cukrzycą, zaburzeniami padaczkowymi, paleniem papierosów, alkoholizmem oraz chorobami naczyń.

Przykurcz Dupuytrena - objawy 

Choroba Dupuytrena daje o sobie znać, powodując pojawianie się wyczuwalnych guzków w obrębie dłoni, zwykle u podstawy palca serdecznego i małego. Rozwija się stopniowo przez miesiące, a nawet lata. Guzki powiększają się i przekształcają w pasma i jest to często jedyny objaw zgłaszany przez pacjentów we wczesnym stadium choroby. W miarę pogrubiania i skracania się pasm wyprost w stawie śródręczno-paliczkowym oraz międzypaliczkowym staje się ograniczony. W zaawansowanym stadium choroby przykurcz jest nieodwracalny i palca nie da się wyprostować, co istotnie wpływa na wykonywanie codziennych czynności, takich jak podawanie ręki na przywitanie czy chwytanie przedmiotów. Ból jest stosunkowo rzadkim objawem zgłaszanym przez pacjentów, jednak wraz z postępem choroby, niektóre osoby odczuwają nieprzyjemne dolegliwości bólowe, co w istotny sposób przekłada się na jakość ich funkcjonowania. 

Więcej informacji na temat tej choroby sprawdzisz pod adresem: cmmedicum.com/ortopedia/chirurg-reki/choroba-dupuytrena/

Diagnozowanie przykurczu Dupuytrena

W przypadku zauważenia pierwszych niepokojących objawów, mogących wskazywać na przykurcz Dupuytrena, zalecane jest skonsultowanie się ze specjalistą ortopedii czy chirurgii ręki, który zbierze dokładny wywiad dotyczący symptomów i przeprowadzi badanie fizykalne ręki. W niektórych przypadkach stosuje się również badanie USG. Na tej podstawie lekarz może postawić diagnozę i ocenić stopień zaawansowania choroby, a także zaproponować odpowiedni plan leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Metody leczenia przykurczu Dupuytrena

Leczenie przykurczu Dupuytrena obejmuje różne metody, w zależności od stopnia zaawansowania i intensywności objawów, które zgłasza pacjent. Jeśli u chorego występują tylko drobne zmiany, które nie ograniczają ruchomości palców, leczenie nie jest wymagane, należy jednak pozostać pod kontrolą specjalisty ortopedii w razie nasilenia objawów i postępu choroby.

Metody leczenia choroby Dupuytrena można podzielić na nieoperacyjne i operacyjne. Wyróżniamy:

  • Iniekcje kolagenazy — jest to minimalnie inwazyjna forma leczenia, polegająca na miejscowym zastrzyku kolagenazy. Jest to enzym, który trawi kolagen budujący guzki i zgrubienia typowe dla choroby Dupuytrena, a co za tym idzie, zmniejsza się przykurcz palców. Wyniki stosowania kolagenazy wciąż są niejednoznaczne i prowadzone są nad tym badania.
  • Iniekcje kortykosteroidów — zastrzyki zawierające kortykosteroidów są stosowane w przypadku występowania dolegliwości bólowych ze strony guzków oraz objawów zapalenia. Nie jest to jednak metoda skuteczna u wszystkich pacjentów, a może wiązać się z większym ryzykiem powikłań, takich jak zanik tkanki tłuszczowej, zmiany pigmentacji, a nawet zerwanie ścięgien.
  • Aponeurektomię igłową — ta mało inwazyjna metoda polega na przecięciu igłą powstałych pasm, które powodują przykurcz. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Aponeurektomia może być stosowana w przypadku łagodnych i umiarkowanych przykurczy, istnieje jednak ryzyko, że problem powróci po kilku miesiącach od procedury.
  • Operację — leczenie chirurgiczne polega na całkowitym przecięciu powodujących przykurcz pasm w celu umożliwienia wyprostu palców (fasciotomia). Stosuje się również inną metodę - fascetiomię, która polega na częściowym lub całkowitym usunięciu przykurczonych tkanek i jest to najbardziej inwazyjny sposób leczenia. 

W przypadku przykurczu Dupuytrena radioterapia, ćwiczenia rehabilitacyjne ani fizjoterapia zazwyczaj nie przynoszą pożądanych rezultatów. Mogą być jedynie pomocne w bardzo wczesnych stadiach choroby, gdyż hamują postęp tworzenia się przykurczów w niewielkim stopniu.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.