• Start
  • Uroda
  • Szkła kontaktowe czy okulary? Wady i zalety obu rozwiązań

Szkła kontaktowe czy okulary? Wady i zalety obu rozwiązań

Około 75% naszego społeczeństwa dotkniętych jest wadami wzroku w różnej postaci i nasileniu. Większość z tych osób powinna korzystać z jakichś form korekcji. Mamy tu dwie możliwości – okulary lub soczewki kontaktowe. Które wybrać? Przed tym dylematem staje wiele osób. Spróbujmy więc uporządkować informacje o tym, co różni okulary od soczewek i jakie mają zalety (oraz oczywiście wady).

Zanim zdecydujesz

Chociaż okulary od soczewek różnią się, to mają i cechy wspólne. Oba rozwiązania przeznaczone do korygowania najpopularniejszych wad refrakcji – dalekowzroczności, krótkowzroczności, prezbiopii i astygmatyzmu. Mogą to robić w szerokim zakresie i nawet osoby, których wadę wzroku określa się jako dużą, zwykle dostaną odpowiednie soczewki w podstawowej linii produktowej. Obie te metody  korzystają również z tzw. wyrobów medycznych. Oznacza to, że są przebadane, bezpieczne dla użytkowników, posiadają stosowne certyfikaty i atesty. Oczywiście pod warunkiem, że kupujemy je w specjalizowanych punktach, a nie np. na azjatyckich portalach.

Zawsze też przed zakupem pierwszych okularów czy soczewek należy się skonsultować z optometrystą lub okulistą, celem doboru odpowiednich parametrów i określenia ewentualnych przeciwwskazań. Pomocny w decyzji będzie też poradnik: https://www.wokularach.pl/soczewki-czy-okulary-co-lepiej-wybrac

Okulary i soczewki – dla kogo są?

Okulary to najstarsza forma korekcji wzroku, znana już od około X wieku, więc od tysiąca lat. Korzystać z nich może każdy, kto ma taką potrzebę, nie zachodzą tu żadne przeciwwskazania. Soczewki kontaktowe mają trochę mniej swobody. Zdarzają się bowiem przypadki, gdy ich noszenie nie będzie wchodziło w  grę. To zresztą jeden z powodów, dla których przed zakupem należy skonsultować się ze specjalistą. Za czynniki wykluczające soczewki całkowicie albo określony ich rodzaj uznaje się choroby oczu, zwłaszcza takie jak zespół suchego oka czy jaskra, choroby ogólnoustrojowe, jak cukrzyca, czy określone alergie. Każdy przypadek podlega jednak indywidualnej ocenie.

Co lepiej koryguje widzenie?

Okulary korekcyjne i soczewki bez wątpienia zapewniają nam poprawność widzenia, jednak nie do końca w takim samym zakresie. Różnica najbardziej odczuwalna jest w dwóch przypadkach. Widzenie peryferyjne, czyli to nie znajdujące się w centrum pola widzenia, jest gorsze w okularach. Dodatkowo niemal zawsze jest ono w pewien sposób zaburzone przez oprawki okularów. Chociaż można się do tego przyzwyczaić, to jednak lepiej będzie nam się patrzyło z użyciem soczewek.

Warunki atmosferyczne także wpływają na to, jak dobrze będziemy widzieć. Opady deszczu czy śniegu osadzające się na szkłach okularów zaburzają pole widzenia, podobnie jak np. mgła. Soczewki kontaktowe są odporne na takie czynniki.

Prostota użytkowania

Tutaj z kolei na pewno wygrywają okulary. Ich założenie trwa dosłownie sekundę czy dwie, tak samo zresztą jak ich ściągnięcie. Soczewki kontaktowe również zakłada się, przy odpowiedniej wprawie, szybko, jednak wymagają one wcześniejszego umycia i osuszenia rąk, zachowania odpowiedniej kolejności przy makijażu. W soczewkach nie powinno się spać (prócz modeli przeznaczonych do noszenia w trybie dzień i noc), a w przypadku oczu skłonnych do podrażnień nawet drzemka może powodować zaczerwienienie i uczucie piasku pod powiekami. Wypadałoby je więc zdjąć, co rodzi konieczność przejścia przez całą procedurę, w tym czynności pielęgnacyjne, jak umycie soczewek i schowanie ich do pojemniczka. Chociaż różnice nie są duże, to jednak dla części osób mogą być odczuwalne.

Sport i aktywność

Osoby z wadami wzroku wielokrotnie lubią spędzać czas aktywnie, uprawiać sport, tańczyć, chodzić na imprezy i koncerty. Okulary mogą w tym przeszkadzać, chociaż oczywiście nie zawsze. Są jednak sporty i aktywności, które wymagają zakładania ochraniaczy i kasków, które trudno pogodzić z okularami. Przy soczewkach zazwyczaj natomiast nie będzie to problemem. Oczywiście na rynku dostępne są okulary sportowe, o nieco innej niż klasyczne linii, lepiej trzymające się głowy, jednak i one nie będą tak funkcjonalne, jak soczewki kontaktowe. Dodatkowo soczewki (jednodniowe) można nosić również w czasie aktywności związanych z wodą – pływania, saunowania, windsurfingu. Warto jednak podkreślić, że akurat w tym zakresie oba rozwiązania można z powodzeniem łączyć. Na co dzień używać okularów korekcyjnych, natomiast właśnie na czas aktywności założyć soczewki kontaktowe.

Jak więc widać ciężko wskazać, by któraś forma korekcji była jednoznacznie lepsza. Wszystko zależy od tego, w jakich warunków będą one używane i przez kogo.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.