Skuteczne leczenie łysienia androgenowego
Utrata włosów to wstydliwy problem, który dotyka sporo osób. Nadmierne wypadanie włosów i brak ich odrastania może w krótkim czasie doprowadzić do nieestetycznych prześwitów, a w dłużej perspektywie czasu do całkowitego wyłysienia. Najczęstszą przyczyną łysienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest tzw. łysienie androgenowe, które ma podłoże hormonalne. Odpowiednio wczesne podjęcie leczenia może jednak znacząco spowolnić ten proces i na dłużej zachować bujną czuprynę.
Czym spowodowane jest łysienie androgenowe?
Nadmierne wypadanie włosów to jeden z najczęstszych problemów trychologicznych we współczesnym społeczeństwie. Wywołuje je szereg czynników – od chorób różnego rodzaju, po nieprawidłową higienę i pielęgnację owłosionej skóry głowy. Jedną z często występujących przyczyn utraty włosów jest łysienie androgenowe, na które cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Łysienie androgenowe ma zwykle podłoże genetyczne i powoduje je nieprawidłowa ilość hormonów w organizmie.
W organizmie osoby cierpiącej na łysienie androgenowe występuje nadmiar androgenów – hormonów męskich, do których grupy zalicza się m. in. testosteron. Jego pochodna, dihydrotestosteron DHT, przyczynia się do miniaturyzacji mieszków włosowych i trwałego wyłysienia. Pod wpływem jego działania, z mieszków wyrastają coraz słabsze i krótsze włoski, aż do całkowitego ich zaniknięcia. Pacjenci, u których stwierdzone zostało łysienie androgenowe, nie są jednak w sytuacji bez wyjścia – możliwe jest bowiem skuteczne leczenie tej choroby i zachowanie naturalnych włosów na naprawdę długi czas.
Skuteczne metody walki z łysieniem androgenowym
Jedną ze sprawdzonych substancji, które często przepisuje się pacjentom z łysieniem androgenowym, jest minoksydyl. Jest to związek chemiczny posiadający właściwości pobudzające mieszki włosowe do pracy. Występuje w postaci płynu o stężeniu 2 lub 5% i powinien być regularnie stosowany miejscowo na skórę głowy, jak standardowa wcierka. Innym zabiegiem, który często przeprowadza się w celu poprawy jakości włosów w łysieniu androgenowym, jest osocze bogatopłytkowe – jego zadaniem jest odżywienie cebulek włosowych, pobudzenie do wzrostu nowych włosów, a także spowolnienie procesu utraty włosów.
Mimo tego, że minoksydyl i osocze bogatopłytkowe są skuteczne, nie zawsze dają w pełni satysfakcjonujące efekty, oczekiwane przez pacjenta. W wielu przepadkach osoby cierpiące na łysienie androgenowe zgłaszają się do specjalisty zbyt późno, kiedy włosy już całkowicie wypadły. W takiej sytuacji poleca się im zupełnie inną metodę, a mianowicie przeszczep włosów. Daje ona najlepsze efekty wizualne oraz pozwala odzyskać gęste, naturalnie prezentujące się włosy.
Przeszczep włosów jest realizowany w specjalistycznych klinikach i świetnie sprawdza się zarówno do uzupełniania niewielkich ubytków na skórze głowy, jak i większych obszarów. Pacjenci zainteresowani przeszczepem włosów, powinni zwrócić szczególną uwagę na metodą S.A.F.E.R. Jest to obecnie najmniej inwazyjna, w pełni bezpieczna metoda chirurgicznego przeszczepu włosów, która zapewnia trwałe, naturalne efekty, bez ryzyka odrzucenia przeszczepu oraz długiej rekonwalescencji.