• Start
  • Uroda
  • Skuteczne leczenie łysienia androgenowego

Skuteczne leczenie łysienia androgenowego

Utrata włosów to wstydliwy problem, który dotyka sporo osób. Nadmierne wypadanie włosów i brak ich odrastania może w krótkim czasie doprowadzić do nieestetycznych prześwitów, a w dłużej perspektywie czasu do całkowitego wyłysienia. Najczęstszą przyczyną łysienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest tzw. łysienie androgenowe, które ma podłoże hormonalne. Odpowiednio wczesne podjęcie leczenia może jednak znacząco spowolnić ten proces i na dłużej zachować bujną czuprynę.

Czym spowodowane jest łysienie androgenowe?

Nadmierne wypadanie włosów to jeden z najczęstszych problemów trychologicznych we współczesnym społeczeństwie. Wywołuje je szereg czynników – od chorób różnego rodzaju, po nieprawidłową higienę i pielęgnację owłosionej skóry głowy. Jedną z często występujących przyczyn utraty włosów jest łysienie androgenowe, na które cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Łysienie androgenowe ma zwykle podłoże genetyczne i powoduje je nieprawidłowa ilość hormonów w organizmie.

W organizmie osoby cierpiącej na łysienie androgenowe występuje nadmiar androgenów – hormonów męskich, do których grupy zalicza się m. in. testosteron. Jego pochodna, dihydrotestosteron DHT, przyczynia się do miniaturyzacji mieszków włosowych i trwałego wyłysienia. Pod wpływem jego działania, z mieszków wyrastają coraz słabsze i krótsze włoski, aż do całkowitego ich zaniknięcia. Pacjenci, u których stwierdzone zostało łysienie androgenowe, nie są jednak w sytuacji bez wyjścia – możliwe jest bowiem skuteczne leczenie tej choroby i zachowanie naturalnych włosów na naprawdę długi czas.

Skuteczne metody walki z łysieniem androgenowym

Jedną ze sprawdzonych substancji, które często przepisuje się pacjentom z łysieniem androgenowym, jest minoksydyl. Jest to związek chemiczny posiadający właściwości pobudzające mieszki włosowe do pracy. Występuje w postaci płynu o stężeniu 2 lub 5% i powinien być regularnie stosowany miejscowo na skórę głowy, jak standardowa wcierka. Innym zabiegiem, który często przeprowadza się w celu poprawy jakości włosów w łysieniu androgenowym, jest osocze bogatopłytkowe – jego zadaniem jest odżywienie cebulek włosowych, pobudzenie do wzrostu nowych włosów, a także spowolnienie procesu utraty włosów.

Mimo tego, że minoksydyl i osocze bogatopłytkowe są skuteczne, nie zawsze dają w pełni satysfakcjonujące efekty, oczekiwane przez pacjenta. W wielu przepadkach osoby cierpiące na łysienie androgenowe zgłaszają się do specjalisty zbyt późno, kiedy włosy już całkowicie wypadły. W takiej sytuacji poleca się im zupełnie inną metodę, a mianowicie przeszczep włosów. Daje ona najlepsze efekty wizualne oraz pozwala odzyskać gęste, naturalnie prezentujące się włosy.

Przeszczep włosów jest realizowany w specjalistycznych klinikach i świetnie sprawdza się zarówno do uzupełniania niewielkich ubytków na skórze głowy, jak i większych obszarów. Pacjenci zainteresowani przeszczepem włosów, powinni zwrócić szczególną uwagę na metodą S.A.F.E.R. Jest to obecnie najmniej inwazyjna, w pełni bezpieczna metoda chirurgicznego przeszczepu włosów, która zapewnia trwałe, naturalne efekty, bez ryzyka odrzucenia przeszczepu oraz długiej rekonwalescencji.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.