Artykuły medyczne w domu. W co warto się zaopatrzyć?
Zazwyczaj nie możemy przewidzieć, kiedy w naszym domu pojawi się nagły problem zdrowotny, który będzie wymagał natychmiastowej interwencji farmakologicznej czy choćby plastra z opatrunkiem. Aby uniknąć konieczności poszukiwania najbliższej otwartej apteki w pośpiechu, warto zaopatrzyć się w podstawowe środki pierwszej pomocy. Dzięki temu unikniemy dodatkowego i zbędnego stresu, który często towarzyszy takim sytuacjom. W co warto się zaopatrzyć? Odpowiedź na to pytanie w artykule poniżej.
Co jest konieczne w domowej apteczce?
Przede wszystkim należy w domowej apteczce posiadać leki, które są regularnie stosowane przez domowników. Obejmuje to leki na stałe lub długotrwałe schorzenia, takie jak leki obniżające ciśnienie krwi, preparaty przeciwastmatyczne, leki przeciwcukrzycowe itp. Te leki powinny być zawsze obecne w naszej domowej apteczce, a należy również monitorować stan ich zapasów. Gdy się kończą, warto udać się do lekarza po kolejną receptę.
Warto również zadbać o to, aby w domowej apteczce znajdowały się suplementy diety, które są regularnie lub okresowo przyjmowane, na przykład produkty zawierające witaminę D lub suplementy diety z witaminami i minerałami dla kobiet w ciąży, o ile któryś z domowników korzysta z takich preparatów. Poza lekami stosowanymi regularnie, warto w domowej apteczce zawierać również preparaty, które są używane w przypadku nagłych sytuacji, takich jak ból, gorączka, katar, ból gardła czy biegunka.
Plaster z opatrunkiem i inne produkty w domowej apteczce
Podczas składania domowej apteczki warto przestrzegać zasady, że ilość nie oznacza lepszej apteczki. W apteczce powinny znajdować się tylko niezbędne leki, zarówno te używane regularnie, jak i te potrzebne doraźnie w nagłych sytuacjach. Nie ma potrzeby gromadzenia nadmiernych zapasów leków w domowej apteczce. Jest to z jednej strony potencjalnie niebezpieczne, ponieważ może skutkować niewłaściwym stosowaniem leków, nadmiernym spożyciem, lub przyjmowaniem leków zawierających tę samą substancję czynną, co zwiększa ryzyko działań niepożądanych oraz interakcji.
Z drugiej strony, zakup leków na zapas do domowej apteczki może być marnotrawstwem pieniędzy, gdyż nie można przewidzieć, czy będą one potrzebne w najbliższej przyszłości. Ponadto każdy lek ma ograniczony okres ważności, po którym jego stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Z tego powodu warto kupować w aptece mniejsze opakowania leków, które mogą być użyte tylko w sytuacjach nagłych. Ważne jest, aby mieć również inne elementy, takie jak chociażby plaster z opatrunkiem, bandaże oraz koc termiczny.