• Start
  • Inne
  • Łóżko dla chorego leżącego - jak załatwić i jakie wybrać?

Łóżko dla chorego leżącego - jak załatwić i jakie wybrać?

Łóżko rehabilitacyjne to nieoceniona pomoc dla osób chorych i ich opiekunów. Decyzja o wynajmie lub zakupie łóżka rehabilitacyjnego musi być jednak dobrze przemyślana. Wybrany model powinien być odpowiednio dopasowany do potrzeb chorego. Powinien zapewnić mu pełne bezpieczeństwo i ułatwiać rehabilitację, a także umożliwić opiekunowi efektywną opiekę w warunkach domowych.

Jak odpowiednio dopasować łóżko rehabilitacyjne do potrzeb chorego? Lepiej wynająć czy kupić taki sprzęt? Czy można starać się o dofinansowanie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej! Sprawdź koniecznie!

Kiedy jest potrzebne łóżko rehabilitacyjne?

Różne rodzaje łóżek medycznych zostały stworzone w odpowiedzi na potrzeby m.in. pacjentów niezdolnych do poruszania się, osób przewlekle chorych, mających częściowy problem z mobilnością, osób starszych lub wymagających rehabilitacji.

Łóżko pielęgnacyjne pozwala opiekunom na komfortowe zajmowanie się osobami chorymi, a chorym zapewnia łatwiejsze funkcjonowanie, w tym również wstawanie czy siadanie. Taki sprzęt wyposażony jest w koła, dzięki którym staje się mobilny. To duże ułatwienie, które pozwala na utrzymanie czystości w pomieszczeniu czy na bezpieczne i komfortowe transportowanie osoby leżącej.

Ponadto warto wiedzieć, że łóżka tego typu dzielą się na segmenty. Dzięki temu można ustawić chorego m.in. w pozycji siedzącej (co ułatwia np. spożywanie posiłków czy oglądanie telewizji), w pozycji leżącej lub półleżącej. Niektóre łóżka dodatkowo posiadają składane poręcze (barierki), wysięgniki umożliwiające komfortowe podnoszenie się, wieszaki na kroplówki, uchwyty na worek z moczem lub kaczkę, a także dodatkowe meble takie jak szafka czy stolik.

Nowoczesnymi, elektrycznymi łóżkami rehabilitacyjnymi można sterować za pomocą pilota, co pozwala uzyskać dużą płynność podczas zmiany pozycji chorego. Dzięki temu pacjent może również sam zmieniać pozycję, w tym pozycję tułowia czy kolan.

Łóżka rehabilitacyjne - wynajem czy zakup?

Łóżka rehabilitacyjne można kupić lub wypożyczyć z wypożyczalni rehabilitacyjnej w swojej okolicy albo przez internet. Jeżeli pacjent będzie mógł wrócić do pełnej sprawności, lepszym pomysłem może okazać się wynajem. Wynajem może być też dobrą opcją wówczas, gdy nie stać nas na zakup takiego sprzętu. Wypożyczalnie często umożliwiają rozłożenie kosztów najmu. Jeżeli zdecydujemy się na wypożyczenie, cena, jaką poniesiemy to zazwyczaj opłata za najem oraz kaucja zwrotna, a czasami również koszt transportu. Niektóre wypożyczalnie dodatkowo zapewniają szkolenie i montują łóżko chorego w domu.

Jeżeli zastanawiasz się nad wypożyczeniem łóżka rehabilitacyjnego, więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj

Natomiast w przypadku, gdy chory nie ma możliwości pełnego powrotu do zdrowia, a łóżko rehabilitacyjne będzie mu potrzebne na znacznie dłuższy okres, możemy pomyśleć nad zakupem takiego sprzętu, pod warunkiem że dysponujemy odpowiednimi zasobami finansowymi.

Wstawanie z łóżka rehabilitacyjnego, pomoc pielęgniarki

Czy można starać się o specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne na NFZ?

Niestety, łóżko rehabilitacyjne nie jest refundowane przez NFZ. Istnieją jednak inne instytucje, które pokrywają część kosztów.

Instytucjami wspierającymi zakup łóżek rehabilitacyjnych dla osób z ograniczoną zdolnością finansową są takie instytucje jak PCPR i MOPS. Aby ubiegać się o takie dofinansowanie, należy przede wszystkim udać się do lekarza specjalisty, który wystawi zaświadczenie o konieczności zakupu specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego. Lekarz powinien także określić rodzaj łóżka, jaki będzie najodpowiedniejszy dla danego pacjenta.

Ponadto należy złożyć takie dokumenty jak:

  • zaświadczenie o miesięcznych dochodach,
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
  • wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania, o który można poprosić w placówce medycznej (dokument ten należy wypełnić kompletnie i czytelnie),
  • fakturę proforma, którą wystawi firma sprzedająca łóżka rehabilitacyjne.

Jakie łóżko wybrać dla chorego leżącego?

Łóżka rehabilitacyjne dobiera się zgodnie z wiekiem, sprawnością fizyczną czy wagą pacjenta. Jeżeli pacjent nie należy do osób trwale leżących, można zdecydować się na łóżko bez automatycznych funkcji. Natomiast osoby, które będą leżeć przez długi czas lub są trwale leżące, mogą potrzebować łóżek sterowanych pilotem. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika produktu oraz jego opiekuna. Rodzaj łóżka należy dobrać też pod względem choroby. Niektórzy chorzy będą potrzebować łóżek 2-funkcyjnych, a inni 3 lub 4-funkcyjnych, a nawet 5 czy 6-funkcyjnych.

Przed doborem odpowiedniego produktu, najlepiej konsultować się ze specjalistą, który weźmie pod uwagę rodzaj choroby i pomoże dobrać łóżko odpowiednie do potrzeb danego pacjenta.

Kiedy zaopatrzyć się w materac przeciwodleżynowy?

Oprócz łóżka rehabilitacyjnego szczególną uwagę warto zwrócić także na odpowiedni materac. Osoby chodzące zazwyczaj nie potrzebują materacy przeciwodleżynowych. Natomiast w przypadku, gdy pacjent cały czas lub większość czasu spędza w łóżku, warto zdecydować się na materac zapobiegający odleżynom.

Budowa materaca przeciwodleżynowego zapobiega nadmiernemu uciskowi na tkanki ciała, tym samym zapobiegając powstawaniu bolesnych odleżyn. W sprzedaży znajdziemy zarówno materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe, jak i materace przeciwodleżynowe piankowe.

Przed wyborem odpowiedniego materaca również warto zasięgnąć porady specjalisty. Trzeba wiedzieć też, że materac przeciwodleżynowy podlega refundacji NFZ.

Mężczyzna na wózku inwalidzki, przy łóżku rehabilitacyjnym w domu

Podsumowanie

Specjalistyczne łóżka dla osób niepełnosprawnych, mających problem z poruszaniem się czy leżących trwale i wymagających rehabilitacji są niezwykle pomocne, ponieważ zapewniają zarówno wygodę podczas opieki nad chorym, jak i bezpieczeństwo osobie chorej. Łóżka rehabilitacyjne można wynająć, kupić lub postarać się o dofinansowanie z PCPR i MOPS.

Łóżka rehabilitacyjne najczęściej wyposażone są w wysięgniki, które pomagają pacjentowi w zmianie pozycji, wygodne barierki, wieszaki na kroplówkę i wiele innych pomocnych akcesoriów. Taki sprzęt należy jednak dobrać indywidualnie do potrzeb pacjenta. W ofercie różnych wypożyczalni i sklepów znajdziemy zarówno łóżka 2-funkcyjne, jak i modele 3-4 funkcyjne czy 5-6 funkcyjne i inne. W celu dobrania odpowiedniego produktu warto więc poprosić o pomoc specjalistę!

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.