Okulista dziecięcy potrzebny od zaraz

W dużych miastach takich jak Warszawa działa wielu doskonałych okulistów dziecięcych, jednak rodzice odwiedzają ich zbyt rzadko. Często decydujemy się na wizytę u okulisty dopiero wówczas, gdy coś poważnego dzieje się ze wzrokiem naszego dziecka. Zaniedbujemy profilaktykę, nie zauważamy wczesnych symptomów problemów, co nierzadko ma poważne konsekwencje zdrowotne. Kiedy udać się na wizytę u okulisty dziecięcego?

Dlaczego nie należy zaniedbywać badań wzroku dziecka?

Każde dziecko od pierwszych miesięcy życia powinno chodzić regularnie na badania do okulisty. Musimy zdawać sobie sprawę, że samodzielnie nie wykryjemy niektórych nieprawidłowości, a małe dziecko nie zakomunikuje nam, że widzi źle. Wizyty u okulisty nie należy odkładać także dlatego, że choroby oczu we wczesnym stadium wykryte u dzieci są zazwyczaj w pełni wyleczalne. Zaniedbanie leczenia może natomiast doprowadzić do poważnych kłopotów w przyszłości.

Okulista dziecięcy z Warszawy przekonuje, że symptomami, które powinny wydać się rodzicom niepokojące są: czytanie i oglądanie telewizji z bardzo bliskiej odległości, częste mrużenie oczu i przechylanie głowy bez wyraźnej przyczyny, niechęć do nauki pisania i rysowania, częste przewracanie się i obijanie o różne przedmioty. Należy natychmiast udać się do specjalisty, gdy widzimy, że nasze dziecko ma zeza.

Jak znaleźć dobrego okulistę dziecięcego w Warszawie?

Znalezienie okulisty dziecięcego w Warszawie nie jest trudne, gdyż w mieście tym znajduje się wiele gabinetów lekarzy tych specjalizacji. Rodzicom zależy jednak, żeby ich dziecko badała osoba mająca duże doświadczenie i podejście do najmłodszych. Warto jest zapytać znajomych o ich doświadczenia lub poszukać opinii o danym lekarzu w internecie. Wiarygodnym źródłem informacji są ta przykład takie portale jak ZnanyLekarz.pl, gdzie swoje opinie wystawiają tylko zweryfikowani użytkownicy.

Jak przekonać dziecko do wizyty u okulisty?

Przekonanie dziecka do wizyty u okulisty w niektórych przypadkach może być trudne. Dzieci nie lubią chodzić do lekarza, zwłaszcza gdy mają złe doświadczenia w przeszłości. Wszyscy boimy się tego co nieznane, dlatego warto jest przygotować najmłodszego członka rodziny do badania okulistycznego. W przypadku najmłodszych dzieci najlepszym sposobem jest zabawa. Możemy odgrywać scenki z gabinetu okulistycznego. Początkowo my wcielamy się w rolę lekarza, a dziecko w rolę pacjenta. Po pewnym czasie możemy zamienić się miejscami.

Wybieramy okulary i soczewki kontaktowe

Kiedy lekarz stwierdzi i naszego dziecka wadę wzroku stajemy przed koniecznością wyboru okularów lub/i soczewek kontaktowych. Często zdarza się, że dziecko nie akceptuje swojego wizerunku w okularach. Możemy postarać się przekonać je pozwalając na samodzielny wybór atrakcyjnych oprawek. Jeżeli widzimy opór nie zmuszajmy dziecka do noszenia okularów na stałe – wybierzmy soczewki kontaktowe (w sprzedaży dostępne są soczewki 1-dniowe, 2-tygodniowe, miesięczne, a nawet 3-miesięczne w przystępnych cenach). Zdarza się, że nawet niemowlęta noszą soczewki kontaktowe. Nie należy jednak rezygnować z zakupu okularów, gdyż niekiedy ich noszenie jest niezbędne (w przypadku podrażnienia oczu czy zapalenia spojówek nie powinno się zakładać soczewek).

Soczewki kontaktowe są znakomitym wyborem, gdy dziecko uczestniczy w zajęciach sportowych. Granie w siatkówkę czy koszykówkę w okularach jest niebezpieczne i niewskazane. Jeżeli nasze dziecko chodzi na basen, powinniśmy zadbać o specjalne korekcyjne okulary do pływania (pływanie w soczewkach kontaktowych jest niewskazane).

Fundacja Zobaczyć Jutro - Okulista dziecięcy, Ortoptyk Warszawa
al. Jana Pawła II 80/130, 00-175 Warszawa
https://maps.app.goo.gl/oxpHy6Q3RY7biHzD6

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.