Dlaczego Twoje dziecko mruży oczy? 5 powodów

Czy Twoja pociecha często mruży oczy? Zastanawiasz się, czy to normalne? A może świadczy to o jakieś chorobie lub problemach ze wzrokiem? Jeśli rozważasz koniczność udania się na wizytę do okulisty, poznaj najczęstsze przyczyny mrużenia oczu przez dzieci. Jednocześnie niezależnie od powodu pamiętaj, że jeśli sytuacja się przedłuża i utrudnia normalne funkcjonowanie dziecka, nie należy zwlekać, warto szybko wybrać się na konsultację ze specjalistą!

Mrużenie oczu przez dzieci – czy to normalne?

Mrużenie oczu w większości sytuacji może być wynikiem naturalnych reakcji obronnych lub mimiki twarzy młodego człowieka. W końcu każdy z nas ma podobnie - gdy coś utrudnia nam widzenie, mrużymy oczy, chcąc poprawić zdolności wzrokowe. Kiedy zatem mrużenie oczu jest normalne?

Gdy Twoje dziecko oślepia światło

Szczególnie w okresie wiosenno – letnim mrużenie oczu może być naturalną reakcją na nadmiar światła. Warto zadbać o oczy naszej pociechy i nabyć dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, które będą chronić wzrok dziecka przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego, a przy tym ograniczą intensywność światła wpadającego do oczu. Mrużenie oczu jest także normalne po drzemce czy w godzinach porannych, kiedy nagle duża ilość światła dociera do źrenicy. Zauważalne może być również wtedy fizjologiczne mrużenie oczu.

Kiedy sytuacja powinna nas zaniepokoić? Gdy nasza pociecha regularnie, niezależnie od pory dnia czy roku czuje, że światło ją oślepia. Taka sytuacja może świadczyć o nadwrażliwości na światło. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, a także utrudniać normalne funkcjonowanie, warto skonsultować się z pediatrą i okulistą.

Gdy dzieci są zmęczone

Niewystarczająca ilość snu, ogólne zmęczenie czy nadmierna ilość czasu spędzona przed ekranem komputera, telefonu lub telewizora świadczyć może o tym, że nasza pociecha jest przemęczona i potrzebuje odpoczynku. Warto pamiętać, że im młodsze dziecko, tym więcej snu potrzebuje. Przykładowo przedszkolaki powinny spać około 10 – 13 godzin na dobę.

Gdy jest duże zapylenie powietrza lub silny wiatr

Kiedy w powietrzu jest dużo pyłków, drobnego piasku lub jest wietrznie mimowolnie mrużymy oczy by ochronić je przed dostaniem się ciał obcych do oka oraz by nie dochodziło do nadmiernego wysuszenia oczu

Koncentracja

Kolejną sytuacją, w której mrużenie oczu jest normalne u dzieci to czas, gdy skupiają się one na zadaniu. W przypadku niektórych maluchów intensywne myślenie nad zadaniem czy zagadką powoduje, że mimika układa się w taki sposób, że dzieci mrużą oczy lub wysuwają język do przodu. Wśród małych dzieci jest absolutnie naturalne i może to zanikać w miarę upływu czasu, jak będzie zwiększała się świadomość własnego ciała u dziecka.

Kiedy mrużenie oczu nie jest normalne?

Wiesz już jakie sytuacje nie powinny świadczyć o tym, że z Twoim dzieckiem dzieje się coś złego. Jednakże mrużenie oczu może być także sygnałem do niepokoju. Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Alergie

W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci ma różnego rodzaju alergie i nietolerancje. I o ile te drugie najczęściej manifestowane są przez zaburzenia przewodu pokarmowego (ból brzucha czy biegunki) to częstym objawem alergii mogą być problemy z oczami. Jest to charakterystyczne w przypadku alergii na pyłki i inne czynniki przenoszone przez wiatr.

W takiej sytuacji zauważalne jest łzawienie oczu, ich zaczerwienie czy właśnie mrużenie, wynikające z większej wrażliwości na światło. Jeśli do tego dochodzą także inne objawy takie jak pokrzywka, a dolegliwości występują sezonowo, to diagnoza występowania alergii jest wysoce prawdopodobna. Jednakże, aby mieć pewność alergii, a także dowiedzieć się co jest czynnikiem alergennym i w konsekwencji znaleźć odpowiednie rozwiązanie, koniecznie udaj się do lekarza okulisty.

Wady wzroku i choroby oczu

Sytuacja, która również może budzić Twój niepokój to podejrzenie choroby oczu lub wady wzroku. Wśród małych dzieci i młodzieży choroby oczu zdarzają się stosunkowo rzadko. Najczęściej występującym schorzeniem są infekcje związane z zatarciem brudnymi raczkami lub nieodpowiednią higieną podczas noszenia soczewek kontaktowych. Jeśli dziecko dodatkowo skarży się na ból oczu czy łzawienie, koniecznie udaj się z nim na wizytę do okulisty.

Mrużenie oczu u dziecka może świadczyć także o poważniejszych kłopotach ze wzrokiem, czyli wadą wzroku. W takiej sytuacji charakterystyczne będzie także to, że dziecko niedowidzi z bliska, bądź daleka i właśnie w tej sytuacji mruży oczy. Jeśli zauważasz tę zależność u swojej pociechy, nie zwlekaj. Umów się na rutynową kontrolę z okulistą.

Problemy z komfortowym widzeniem obojgiem oczu

Jeśli dziecko mruży często tylko jedno oko, może to świadczyć o problemach z komfortowym, dobrym widzeniem obojgiem oczu wynikającym np. z podwójnego widzenia czy wady wzroku na jednym oku.  W takiej sytuacji należy wybrać się na konsultację u specjalisty.

W sytuacji bólowej

Dziecko może także mrużyć oczy, gdy je coś boli, nawet gdy nie jest to związane z oczami. Jest to naturalna reakcja wynikająca z próby poradzenia sobie z samym uczuciem bólu. Niemniej może to być sygnał że dzieje się z dzieckiem coś niepokojącego, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Każdą taką wątpliwość należy skonsultować z pediatrą.

Podsumowując, mrużenie oczu to nie zawsze powód do obaw. Czasami jest to reakcja całkowicie fizjologiczna wynikająca z zewnętrznych czynników drażniących takich jak np. światło lub wiatr. Jednocześnie warto podkreślić, że jeśli mrużenie oczu długo się utrzymuje, a także towarzyszą temu inne dolegliwości takie jak ból głowy, nie należy zwlekać. Koniecznie należy umówić się ze swoją pociechą na konsultację ze specjalistą!

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.