Wpływ cynku na kondycję narządu wzroku

Cynk jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni też bardzo ważną rolę w budowaniu dobrej kondycji narządu wzroku – jest między innymi potrzebny do tego, by zachować zdolność widzenia po zmroku. Sprawdź, jak zapewnić sobie odpowiednią podaż cynku dla zdrowia oczu.

Składniki odżywcze potrzebne dla zdrowia oczu

Nasz organizm można przyrównać do fabryki, dla której funkcjonowania niezwykle ważny jest nieprzerwany łańcuch dostaw i zrównoważona gospodarka dostępnymi zasobami. Ludzki organizm nie potrafi wytwarzać samodzielnie wielu ze składników odżywczych koniecznych do jego funkcjonowania, dlatego muszą być one dostarczane z zewnątrz. Dotyczy to witamin, składników mineralnych oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są potrzebne do zachodzenia wielu procesów metabolicznych. Dla zachowania dobrej kondycji organizmu muszą być one dostarczane regularnie wraz z dietą. Narząd wzroku jest niezwykle wrażliwy na wszelkie nieprawidłowości w tej kwestii. Prawidłowa dieta powinna być zróżnicowana i dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych oraz innych substancji jak np. luteina i zeaksantyna. Produktów bogatych w te składniki nie powinno zabraknąć w codziennej diecie. Spożywając odpowiednie ilości m.in. witaminy A, B2, cynku i kwasu DHA z rodziny omega-3 przyczyniamy się do zachowania zdrowia nerwu wzrokowego, siatkówki oraz plamki żółtej oka.

Rola cynku w zachowaniu dobrej kondycji narządu wzroku

Cynk jest obecny w wielu enzymach, np. polimerazy DNA i RNA (synteza DNA), ma wpływ na syntezę białek, hormonów (np. testosteron) oraz na prawidłowe funkcjonowanie skóry[2]. Cynk jest konieczny również dla zachowania zdrowia siatkówki oka [3]. Bierze udział w procesach przeciwutleniających i przyczynia się do tworzenia pigmentów wzrokowych w siatkówce. Zbyt mała ilość cynku w diecie może przyczyniać się do pogorszenia ostrości widzenia, zwłaszcza po zmroku. W badaniach naukowych wykazano skuteczność suplementacji cynkiem w profilaktyce zdrowia oczu [4]. W plamce oka, czyli środkowej części siatkówki, występują także luteina i zeaksantyna, czyli żółte pigmenty plamkowe. Niedostateczna ilość tych składników może pojawić się w każdym wieku ze względu na niewłaściwą dietę lub inne uwarunkowania. Dość często dotyczy osób starszych, także z uwagi na gorszą przyswajalność w podeszłym wieku.

Co jeść dla zdrowia oczu?

Dobrym naturalnym źródłem cynku są pestki dyni, orzechy, zwłaszcza orzechy brazylijskie i ziemne, a także owoce morza. Zeaksantyna i luteina znajdują się w warzywach takich jak szpinak, natka pietruszki, jarmuż i zielony groszek, a także żółtka jaj i orzechy pistacjowe. Witaminę A dostarczymy organizmowi, jedząc produkty mleczne, jaja i wątróbkę oraz jarmuż, marchew i szpinak. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Produkty bogate w witaminę C to przede wszystkim owoce i warzywa. Najlepiej spożywać je na surowo lub w postaci świeżo wyciskanych soków. Witamina E również ma działanie antyoksydacyjne. Aby ją dostarczyć w odpowiedniej ilości, powinniśmy codziennie spożywać porcję orzechów, migdałów, nasion i siemię lniane oraz olej roślinny. Dobrym źródłem kwasów omega-3 nawilżających i wspierających prawidłowe widzenia są natomiast tłuste ryby morskie i oleje z alg. Nie jest natomiast wskazane jedzenie żywności przetworzonej, z dużą zawartością konserwantów i cukru – tego typu dania powodują więcej szkód niż pożytku, nie są też dobre dla oczu [1].

Witaminy na oczy, czyli kiedy stosować suplementy diety

Suplementy diety są dobrym uzupełnieniem codziennego jadłospisu w sytuacjach, kiedy istnieje możliwość, że podaż składników odżywczych nie pokrywa zapotrzebowania organizmu. Może tak być na przykład u osób stosujących dietę eliminacyjną [5]. Spośród szerokiej gamy suplementów wspierających dobrą kondycję oczu warto wybrać te z wysoką zawartością antyoksydantów, cynkiem oraz kwasami omega-3 (DHA). Dzięki dbaniu o zdrową dietę i uzupełnianiu jej w razie potrzeby suplementacją zmniejszamy ryzyko szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych oraz destrukcyjnych procesów zachodzących w narządzie wzroku. Odpowiednia suplementacja i stosowanie kropli nawilżających do oczu może też złagodzić objawy takie jak swędzenie, łzawienie, suchość i zmęczenie oczu.

Materiał powstał we współpracy z Bausch + Lomb.

Bibliografia:

  1. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117–120).
  2. Puzanowska-Tarasiewicz H., Kuźmicka L., Tarasiewicz M.: Funkcje biologiczne wybranych pierwiastków. III. Cynk – składnik i aktywator enzymów. Pol. Merk. Lek. 2009, 27(161): 419–422.
  3. Maria Szcześniak, Bożena Grimling, Jan Meler, Cynk – pierwiastek zdrowia, Aspekty Zdrowotne Tom 70, nr 7, 2014.
  4. Wolski T., Kalisz O., Gerkowicz M., Smorawski M.: Rola i znaczenie antyoksydantów w medycynie ze szczególnym uwzględnieniem chorób oczu. Post. Fitoterapii 2007, 2: 82–90.
  5. Brzozowska A., Olędzka A.: Suplementacja jako droga do poprawy stanu odżywienia i stanu zdrowia ludności. W: Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. Red: J. Gawęcki, W. Roszkowski. Warszawa, PWN, 2009.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.