Na czym polega tomografia emisyjna?

Tomografia emisyjna to specjalistyczne badanie, powstanie zawdzięcza zaawansowanemu rozwojowi medycyny nuklearnej, głównie wykorzystywane w dziedzinie onkologii. Dzięki niej, nowotwór może zostać wykryty we wczesnym stadium, wskazuje zmiany komórkowe, które są początkiem rozwoju choroby. Wczesna diagnoza pozwala na skuteczniejszą walkę z nowotworem i znacznie zwiększa szanse wyleczenia. Badanie może sprawdzić funkcjonalność wszystkich organów, oprócz wykrycia guzów można dzięki niemu zdiagnozować również niewydolność nerek, zmiany w płucach, choroby serca a nawet choroby psychiczne.

Jak wygląda badanie?

 W okresie kilku godzin przed badaniem nie można spożywać pokarmów ani płynów, dokładne zalecenia lekarz przekazuje dla każdego pacjenta indywidualnie. W dniu badania, dożylnie wprowadzane zostają związki chemiczne, w skład których wchodzą radioaktywne izotopy. Połączenie radioizotopu i nośnika określane jest jako koniugat, który posiada właściwości biologiczne pozwalające na przekształcenie w radiofarmaceutyk. Po połączeniu związków we krwi pacjenta emitować zaczyna promieniowanie gamma. Izotopy skupiają się w miejscach zmienionych chorobowo, przy użyciu detektorów nakierowanych na ciało odczytuje się obraz przestrzenny jego wnętrza, po analizie komputerowej wskazane zostają organy dotknięte zmianą. Rodzaj izotopów dobierany jest wedle badanego obszaru oraz kategorii choroby, na którą cierpi pacjent lub którą się u niego podejrzewa. Badanie trwa około godziny, wykonywane jest w pozycji leżącej, jest bezpieczne a wstrzyknięte substancje nie powodują niepożądanych skutków ubocznych. Po badaniu pacjent nie odczuwa spadku energii ani dezorientacji. 

Dziedziny medycyny wykorzystujące tomografię emisyjną

Onkologia - badanie określi zaawansowanie nowotworu, wskaże wszystkie miejsca dotknięte zmianą nawet we wczesnej fazie rozwoju. Pozwoli na dokładną weryfikację przebiegu choroby na każdym jej etapie. Tomografia emisyjna sprawdzi skuteczność usunięcia guza i wykryje ewentualne nawroty nowotworu. 

Neurologia - tak jak w przypadku onkologii, tomografia emisyjna wskaże zmiany chorobowe już na poziomie komórkowym. Wykryje niedokrwienie obszaru w mózgu, który odpowiedzialny jest za układ nerwowy a także schorzenia neurologiczne - między innymi udar mózgu, uszkodzenia i urazy, których następstwami mogą być groźne zaburzenia funkcjonowania. 

Kardiologia - badanie serca z wykorzystaniem tomografii emisyjnej wykonuje się w celu wykrycia niedokrwienia tego organu, a także oceny stanu przed lub po operacji. Forma badania podzielona jest na dwie części, pierwsza to sprawdzenie stanu podczas spoczynku, natomiast druga, podczas wysiłku.

Psychiatria - dzięki badaniu można rozpoznać szereg zaburzeń psychicznych. Określona choroba psychiczna, spowodowana zmianami w mózgu, wykazuje podobne obrazy rejestrowane przez detektory podczas tomografii emisyjnej. W ten sposób, już we wczesnym etapie zaburzenia, można je zdiagnozować i rozpocząć właściwe leczenie. Badanie wykryje między innymi depresję, schizofrenię, demencję czy stany zapalne. 

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.