• Start
  • Zdrowie
  • Kapsułki z olejem rybim jako cenne źródło kwasów omega-3

Kapsułki z olejem rybim jako cenne źródło kwasów omega-3

Kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA) należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Dużo mówi się na temat ich pozytywnego wpływu na zdrowie. Jednym ze źródeł tych cennych składników mogą być suplementy diety zawierające olej rybi – kiedy warto je stosować?

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – co to za związki?

Olej rybi jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Zanim zostanie wyjaśnione, jak działa, warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, czym są związki, które zawiera?

Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w oleju rybim należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich nazwa wynika z budowy chemicznej. Zawierają one więcej niż jedno podwójne wiązanie (stąd określenie „wielonienasycone”), które znajduje się przy trzecim atomie węgla (to wyjaśnia, dlaczego w ich nazwie pojawia się cyfra 3).

Do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 należą kwasy: alfa-linolenowy (ALA), eikozapentaenowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA).

Jak działają i gdzie występują kwasy tłuszczowe omega-3?

Dlaczego tak często mówi się o tym, że niezwykle ważne jest pokrycie zapotrzebowania organizmu na kwasy tłuszczowe omega-3? Wynika to z tego, że są to związki przyczyniające się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania: serca, ośrodkowego układu nerwowego, narządu wzroku.

Pozostaje jeszcze pytanie o to, w jaki sposób pokryć zapotrzebowanie organizmu na kwasy tłuszczowe omega-3? Ich źródłem jest olej lniany, siemię lniane oraz tłuste ryby morskie, do których zalicza się m.in. łosoś, makrela, śledź. Jednak nie wszyscy przepadają za smakiem ryb lub z innych powodów nie jedzą ich na tyle dużo, aby uniknąć niedoborów kwasów tłuszczowych omega-3. Dlatego mogą być one dostarczane do organizmu również w formie innych produktów (do dobrych źródeł kwasów tłuszczowch omega-3 zalicza się również olej lniany, siemię lniane) lub kapsułek zawierających olej rybi.

Suplement diety zawierający olej rybi

Jednym z suplementów diety zawierającym olej rybi jest Omecardin od Biofarm (https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/suplementy-diety/omecardin). Jest dostępny w formie kapsułek.  Każda z nich zawiera olej rybi, który jest standaryzowany na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3.

Zalecana dzienna porcja do spożycia to 1 kapsułka. Zawiera ona olej rybi, w którym występuje 67,5% kwasów tłuszczowych omega-3 w tym 38% EPA, 27% DHA oraz 2,5% innych kwasów tłuszczowych omega-3.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.