• Start
  • Zdrowie
  • Kiedy gips, a kiedy szyna - o pomocy przy urazach kończyn

Kiedy gips, a kiedy szyna - o pomocy przy urazach kończyn

Urazy kończyn mogą wystąpić zarówno wskutek wypadku na zewnątrz, jak i w domu – wystarczy chwila nieuwagi, aby niezbędne było założenie gipsu bądź szyny. Dzięki nim możliwa jest skuteczna ochrona kości, a także zmniejszenie bólu podczas gojenia. Kiedy jednak konieczne jest założenie gipsu, a kiedy szyny?

Urazy kończyn – pierwsza pomoc

Kiedy upewnimy się, że w otoczeniu nie występują żadne zagrożenia, możemy przystąpić do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. Należy przy tym pamiętać o własnym bezpieczeństwie i założyć rękawiczki! Jeśli chodzi o samo postępowanie, nie ma potrzeby rozpoznawania, czy doszło do złamania, zwichnięcia czy może skręcenia – w każdym z przypadków cała procedura wygląda podobnie.

Pierwszym krokiem jest usunięcie biżuterii czy odzieży znad miejsca urazu. Jeśli występuje krwawienie, należy je zatamować. Ponadto, o ile nastąpiło przerwanie ciągłości tkanek, należy przykryć ranę jałowym opatrunkiem. Dopiero wtedy możemy przystąpić do stabilizacji kończyny.

Podczas udzielania pierwszej pomocy w przypadku urazu kończyn należy pamiętać o tym, że nasze wsparcie polega tylko na unieruchomieniu urazu – pozostałymi kwestiami zajmują się medycy. Aby nie ryzykować pogłębieniem się problemu, nie zmieniamy ułożenia kończyny i nie próbujemy jej nastawiać – usztywniamy ją w pozycji zastanej, nawet jeśli przybrała ona nienaturalny kształt.

Jak unieruchamiać kończynę?

Zasady unieruchamiania kończyn to:

  • przy złamaniach unieruchamiamy dwa sąsiadujące stawy,
  • przy uszkodzeniach stawu unieruchamiamy staw i sąsiadujące z nim kości.

Wykorzystujemy do tego sztywny przedmiot, który owijamy bandażem. Należy przy tym pamiętać, że palce bandażowanej kończyny powinny być widoczne! Umożliwia to kontrolę prawidłowego ukrwienia oraz ciepłoty.

Jeśli jednak nie mamy dostępu do materiału do unieruchamiania, wtedy:

  • w przypadku urazu kończyny górnej unieruchamiamy całość, mocując ją do tułowia,
  • w sytuacji urazu kończyny dolnej, mocujemy ją wraz z drugą kończyną dolną.

Uraz kończyny - gips czy szyna?

Szyny służą doraźnemu unieruchamianiu po złamaniu czy zwichnięciu kończyny, pozwalając uniknąć dalszych powikłań. Możemy wyróżnić kilka ich rodzajów, ale wśród najpopularniejszych wymienia się szyny Kramera – stosuje się je w ratownictwie medycznym. Co ważneszyny są wybierane, kiedy u pacjenta występuje stan zapalny. Gdy tylko on ustąpi, lekarz zazwyczaj zastępuje szynę gipsem – wynika to z faktu, że gips lepiej chroni uszkodzoną kończynę.

Gips pomaga ograniczyć ruch i tym samym chroni kończynę przed dalszymi uszkodzeniami. Przez wiele lat najczęściej wybieranym rozwiązaniem był gips tradycyjny. Jego odlew wykonuje się poprzez zmielenie białego proszku z wodą, aby uzyskać pastę o gęstej konsystencji. Tradycyjne odlewy gipsowe są jednak dość ciężkie i niewygodne.

Alternatywą, która nieustannie zyskuje na popularności jest lekki gips syntetyczny. Rolki gipsu o różnej szerokości oraz podkłady podgipsowe w atrakcyjnych cenach dostępne są tutaj: mercant.pl/unieruchomienia-syntetyczne-gipsy-podklady,c98,pl.html.

Gips lekki – alternatywa dla gipsu tradycyjnego

Lekki gips syntetyczny nie tylko zapewnia bezpieczeństwo leczenia, ale i gwarantuje wygodę i komfort pacjenta. Ponadto, ten rodzaj gipsu pozwala na prostą aplikację – żywica w wyrobie jest aktywowana poprzez zamoczenie. Ulega ona stwardnieniu już po około 20 minutach! Należy także wspomnieć o jego lekkości, gdyż tradycyjny produkt, z uwagi na swą ciężkość, może stanowić problem m.in. dla dzieci. Dodatkowo, taka alternatywa dla tradycyjnego gipsu będzie wręcz idealna dla osób, które posiadają wrażliwą skórę. To wyrób hipoalergiczny – nie powoduje suchości skóry czy świądu, tak jak zwykły gips. Co ważne, lekki gips syntetyczny przepuszcza promienie rentgenowskie, co ułatwia diagnostykę.

Gips lekki oferuje wiele zalet, których nie może zapewnić wyrób tradycyjny. Jest on nie tylko wygodniejszy, ale i wodoodporny – jeśli ulegnie zamoczeniu, wystarczy wysuszyć go przy pomocy suszarki. Dzięki niemu cały proces powrotu do pełni sił będzie znacznie bardziej komfortowy!

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.