• Start
  • Zdrowie
  • Masz problemy skórne? W podniesieniu jakości życia pomoże Ci psycholog we Wrocławiu!

Masz problemy skórne? W podniesieniu jakości życia pomoże Ci psycholog we Wrocławiu!

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała, który jednocześnie pozostaje najbardziej widoczny dla oczu. Jej choroby negatywnie rzutują na nasze samopoczucie. Jak w walce z nimi może pomóc psycholog we Wrocławiu?

Jak psycholog z Empatio może pomóc Ci odzyskać poczucie własnej wartości przy problemach ze skórą?

Trądzik, który rozpanoszył się na twarzy, zmiany łuszczycowe powodujące wypadanie włosów, oznaki bielactwa na ciele - wszystko to odbiera pewność siebie. Sprawia, że nasze poczucie własnej wartości gwałtownie spada. Jeśli Twoja samoocena cierpi z powodu dermatozy, pomóc może Ci psycholog z EmpatioW jaki sposób wspiera klientów cierpiących na choroby skóry?

Lęk przed utratą przynależności społecznej z powodu dermatozy

Nikt z nas nie chce wyróżniać się na tle otoczenia. Widać to bardzo dobrze w populacji nastolatków. Młodzi ludzie często wpadają w poważne kompleksy z powodu zmian, jakie zachodzą w ich ciele. Dziewczęta porównują swój biust z koleżankami, martwią się stanem cery i pojawiającym się dodatkowym owłosieniem. Gdy odbiegają od “średniej”, czują się źle w swoim ciele. Naraża je to także na wykluczenie społeczne.

Ewolucja tak nas zaprogramowała, aby kierowała nami potrzeba przynależności społecznej, która znacząco zwiększa szanse na przetrwanie. Razem łatwiej przezwyciężyć różne trudności, niż zmagając się z nimi w pojedynkę. Kiedy grozi nam wykluczenie społeczne, które czasem określa się mianem “śmierci” społecznej, odczuwamy silny lęk. Jest on całkowicie normalny, ponieważ odstając od innych, możemy stracić ich przychylność. 

Osoby, które skarżą się na problemy ze skórą, często spotykają się z ostracyzmem, nieprzyjemnymi komentarzami i autentycznym wykluczeniem. Niektórzy ludzie boją się, że zmiany łuszczycowe są zaraźliwe, choć choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Wynika to z niewiedzy, ale osoby borykające się z tą dermatozą naprawdę cierpią. 

mloda kobieta drapie sie po szyi z powodu swedzenia na szarym tle kobieta ma swedzenie szyi pojecie objawow alergii i opieki zdrowotnej
Choroby skóry u niektórych osób uruchamiają lęk przed utratą przynależności społecznej.

Izolacja społeczna, którą wybierają osoby cierpiące na choroby skóry

Problemy ze skórą bardzo często sprawiają, że chorzy sami izolują się od innych ludzi. Boją się krzywych spojrzeń i oceny. Problem ten szczególnie daje się we znaki osobom z mniejszych miejscowości, gdzie panuje mniejsza anonimowość, a nierzadko również tolerancja. Kiedy do tego padają komentarze w stylu: “zrobiłbyś/zrobiłabyś coś ze sobą”, to chęć zamknięcia się w domu wyraźnie wzrasta. Tymczasem wszyscy do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy kontaktów społecznych i rozmów. Ponadto niezbędna jest systematyczna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Ciągłe przebywanie w domu odbija się negatywnie na naszym zdrowiu psychicznym i napędza gonitwę negatywnych myśli.

Rezygnacja z aktywności seksualnej przez osoby dotknięte zmianami skórnymi

Wykazano, że chorzy na łuszczycę, trądzik i inne choroby skóry często rezygnują z niektórych obszarów aktywności. M.in. odpuszczają sobie życie seksualne, ponieważ wstydzą się swojego niedoskonałego ciała. Boją się, że mogą wzbudzać w partnerze obrzydzenie i niechęć. Nie chcą przeżyć odrzucenia w sytuacji intymnej, więc unikają zbliżeń. Nie umawiają się na randki i często zmagają się z szeroko pojętym poczuciem osamotnienia.

Negatywny wpływ problemów skórnych na życie zawodowe

Choroby skórne negatywnie przekładają się również na obszar zawodowy. Niestety, żyjemy w dobie mediów społecznościowych, które promują nierealistyczne kanony piękna, przez co czujemy się niekomfortowo, gdy od nich odbiegamy. Obawiamy się, że mając problemy dermatologiczne, ktoś odmówi nam podania ręki na spotkaniu biznesowym. Nierzadko też nie wiemy, jak na nasze zmiany skórne zareaguje potencjalny pracodawca, który rekrutuje na stanowisko wymagające kontaktu z klientem. 


rece pacjenta cierpiacego na luszczyceProblemy dermatologiczne niekiedy hamują rozwój kariery zawodowej, gdyż nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem ze strony otoczenia.

Jak dermatozy obniżają poczucie własnej wartości i rodzą poczucie wadliwości?

Gdy zostaje u nas zdiagnozowana łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, AZS czy trądzik, nierzadko do głosu dochodzą dawne kompleksy. Nasza samoocena ponownie spada, a poczucie wadliwości sprawia, że negatywnie postrzegamy siebie. Uważamy, że inni nie tylko lepiej wyglądają, ale także mają większe szanse na zrobienie kariery czy znalezienie stałego partnera. Nasze poczucie własnej wartości spada mocno, gdy zmiany pojawiają się w newralgicznych obszarach, których nie da się zamaskować. Ponadto duży wpływ na to, jak oceniamy siebie, mają przekazy rodzinne i sieć wsparcia społecznego.

Depresja wywołana przez problemy ze skórą

Problemy skórne, które nie ustępują, mimo podjętego leczenia, z czasem mogą przerodzić się w depresję. Prowadzą do negatywnego postrzegania siebie, świata i przyszłości. Zaburzeń nastroju nie należy lekceważyć, ponieważ niekiedy skutkują myślami samobójczymi. Poza tym znacząco obniżają jakość naszego życia i nie pozwalają się nim cieszyć.

Problemy dermatologiczne jako źródło stanów lękowych

Osoby, które zmagają się z dermatozami, często doświadczają stanów lękowych. Boją się negatywnego odbioru społecznego i dalszego postępu choroby. Nierzadko odczuwają też ataki paniki na myśl o konieczności wyjścia do sklepu czy urzędu. Ponadto niepokój  może towarzyszyć wdrażaniu nowych leków i kosmetyków, zwłaszcza gdy poprzednie zaogniły chorobę. 

kobieta patrzy na swoj tradzik rozowaty w lustrze
Choroby dermatologiczne rzutują negatywnie na zdrowie psychiczne, zwiększają ryzyko rozwoju depresji i stanów lękowych.

Przewlekły stres, czyli problem osób z chorobami skóry

Życie z dermatozą nie jest łatwe. Zdarza się, że ta przejmuje nad nami kontrolę. Wszystkie nasze myśli i działania koncentrują się na walce z nią. W naszym rozkładzie dnia nie ma miejsca na relaks, rozrywkę czy spotkanie ze znajomymi. Generuje to przewlekły stres. Niektórzy również odczuwają zmęczenie z powodu częstych wizyt u lekarza, badań kontrolnych, stosowania licznych leków i kosmetyków. 

rsz 1kobiece psycholog sesji terapii z jej klienta w biurze
Pomoc psychologiczna jest bardzo ważna w leczeniu chorób skóry, ponieważ pomaga zredukować poziom stresu, który nasila objawy dermatoz.

Jak psycholog może wspomóc leczenie chorób skóry?

Leczenie chorób skóry warto wspomóc poprzez rozmowę z psychologiem. Często nasze cierpienie wzmacniają negatywne wzorce myślowe, które sięgają czasów dzieciństwa. Niekiedy wystarczy jeden nieprzemyślany komentarz ze strony rodzica czy wujka, abyśmy czuli się bezwartościowi, lecząc trądzik czy łuszczycę. Jeśli słyszymy z ust bliskiej osoby, że “mamy pełno syfów na twarzy”, uważamy, że pryszcze i zaskórniki czynią nas kimś gorszym. 

Psycholog z Empatio pomoże Ci dostrzec nieadaptacyjne wzorce myślowe. Duży wpływ na nasze samopoczucie w konfrontacji z chorobą ma to, jak ją postrzegamy. Bardzo często sami nadajemy jej duże znaczenie i pozwalamy jej zdominować swoje życie we wszystkich obszarach. 

Wsparcie psychologiczne odgrywa niezwykle istotną rolę w przypadku łuszczycy, trądziku czy łojotokowego zapalenia skóry, gdyż stres zaostrza objawy choroby. Jego opanowanie niekiedy przyczynia się do złagodzenia dokuczliwych symptomów.  W gabinecie Empatio możesz liczyć na profesjonalne wsparcie, którego udzielamy w atmosferze pełnej szacunku, zrozumienia i życzliwości. 

EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://psycholog-ms.pl/kontakt/

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.