• Start
  • Zdrowie
  • Korzeń maca a niedoczynność tarczycy – czy pomaga?

Korzeń maca a niedoczynność tarczycy – czy pomaga?

Maca (Lepidium meyenii) nazywana jest czasem pieprzycą peruwiańską lub żeń-szeniem peruwiańskim. Rośnie w Andach, a Peruwiańczycy już dawno temu zauważyli, że doskonale wpływa na wzrost libido i używali ją jako afrodyzjak. Współczesne badania ukazują kolejne zalety korzenia maca, takie jak wspomaganie płodności, regulowanie pracy układu hormonalnego, nerwowego i odpornościowego.

Maca jest adaptogenem – co to znaczy?

Termin „adaptogen” zyskuje w ostatnich lata mocno na popularności, jednak został ukuty już w latach 60. XX wieku przez rosyjskich badaczy. Szukali oni naturalnych środków, które wspomagałyby wydolność fizyczną i psychiczną pewnych grup ludzi, w szczególny sposób narażonych na stres, ciężką pracę i niesprzyjające warunki. Chodziło o robotników, sportowców i kosmonautów.

Szybko zauważono, że niektóre rośliny mogą stanowić naturalny i bezpieczny doping dla organizmu. I nie chodzi tu wcale o używki, które w dłuższym stosowaniu, mogą uzależniać czy powodować negatywne skutki. Wręcz przeciwnie. Grupa adaptogenów przez lata powiększała się o takie rośliny, jak korzeń maca. Charakteryzują się one kilkoma ważnymi cechami:

  • Są nietoksyczne, nie uzależniają, a wywołany nimi wzrost energii nie powoduje spustoszeń w organizmie;
  • Regulują naturalne funkcje i procesy w organizmie, przywracając jego pracę do równowagi;
  • Wspierają organizm w walce ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Jakie substancje zawiera korzeń maca?

Maca to roślina, która przypomina wyglądem dużą rzodkiew lub rzepę. To właśnie jej korzeń zawiera najwięcej cennych dla naszego zdrowia substancji. Należy do nich witamina C, E, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, potas, sód, miedź i magnez. O wyjątkowych właściwościach korzenia maca stanowią substancje bioaktywne, takie jak fitosterole, flawonoidy, taniny, saponiny, katechiny, izotiocyjaniany oraz glukozynolany.

Korzeń maca i jego właściwości

Wszystkie rośliny z grupy adaptogenów mają wiele wspólnych cech, jak te, wymienione powyżej. Jednak w zależności od zawartych w roślinach substancji, wspierają one w szczególny sposób różne systemy w naszym ciele.

Wiele współczesnych badań udowodniło antyoksydacyjne i energetyzujące działanie korzenia maca. Zawarte w nim substancje wspierają także funkcje mózgowe, redukują stres oksydacyjny i obniżają poziom glukozy we krwi. Potwierdza się także wpływ korzenia maca na naszą płodność i libido, jaki wywiera zażywanie korzenia maca.

Znaczenie korzenia maca dla męskiej płodności

Z badań, które przeprowadzono na grupie mężczyzn od 22 do 44 lat, wynika, że czteromiesięczna suplementacja korzeniem maca poprawia jakość spermy, zwiększając liczbę i ruchliwość plemników. Z kolei już po ośmiu tygodniach zażywania zauważono wzrost libido.

Jednocześnie inna próba kliniczna udowodniła, że korzeń maca, nie zwiększa produkcji testosteronu. Naukowcy sądzą, że pozytywny wpływ adaptogenu opiera się na jego działaniu regulującym, a nie stymulującym.

Korzeń maca dla kobiet  

Na tej samej zasadzie korzeń maca wspiera działanie żeńskiego układu hormonalnego i działa tam, gdzie występują nieprawidłowości. Dzięki temu roślina może być użyteczna zwłaszcza w walce z nieprzyjemnymi objawami menopauzy, takimi jak nadmierna potliwość, wahania i spadek nastroju, zmęczenie czy bóle głowy.

Korzeń maca, a tarczyca

Skoro korzeń maca reguluje pracę układu hormonalnego, to czy może być wykorzystywany w chorobach tarczycy, na przykład niedoczynności? Lekarze mają na ten temat różne opinie i potrzebnych, jest więcej badań, aby jednoznacznie stwierdzić, czy korzeń maca może być bezpiecznie stosowany w niedoczynności tarczycy.

Potwierdzono natomiast korzystny wpływ innego adaptogenu na pracę tego ważnego gruczołu. Zażywanie ashwagandhy jest wsparciem zarówno w leczeniu niedoczynności i nadczynności tarczycy, jak i choroby Hashimoto.

W badaniach potwierdzono, że ashwagandha wpływa normalizująco na wskaźniki tarczycy. Co więcej, substancje zawarte w tej roślinie pomagają w oczyszczaniu gruczołu z metali ciężkich.

Więcej przeczytasz na: https://mothersprotect.com/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia/

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.