Jakie jest zastosowanie ketaminy w medycynie?

Ketamina to lek znieczulający, który blokuje ból i wywołuje utratę przytomności. Często bywa również stosowany w leczeniu depresji. Interesują Cię wszystkie zastosowania ketaminy w medycynie. W tym artykule znajdziesz to, co powinieneś wiedzieć na ten temat.
Jakie są zastosowania ketaminy?
Ketamina jest stosowana w wielu dziedzinach medycyny. Przede wszystkim pomaga w uzyskaniu znieczulenia ogólnego i jako środek przeciwbólowy. Kilka innych możliwości wykorzystania ketaminy omówiono poniżej.
- Depresja – ketamina, stosowana w połączeniu z innym lekiem przeciwdepresyjnym, okazuje się skuteczna w leczeniu pacjentów z ciężką depresją.
- Zmniejszenie bólu – ketamina sprawdza się w roli środka przeciwbólowego w operacjach chirurgicznych, wymagających wstrzykiwania substancji do organizmu. Czasem używa się jej do łagodzenia bólu przewlekłego.
- Znieczulenie – to podstawowe zastosowanie ketaminy.
- Badanie mózgu – ketamina działa na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego wspiera kontrolowanie pracy mózgu. Efektywnie wpływa też na zaburzenia psychiczne, takiej jak schizofrenia.
W jakich lekach występuje ketamina?
Ketamina jest aktywnym składnikiem dziesiątek różnych leków. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.
- Chlorowodorek ketaminy – ogólny środek znieczulający, stosowany w chirurgii.
- Ketamine Liposomal – krem nakładany na skórę.
- Ketaminowy chlorowodorek z epinefryną i metronidazolem.
- Chlorowodorek ketaminy z dekstranem we wstrzyknięciu.
- Chlorowodorek ketaminy z dekstranem i epinefryną w iniekcji.
Jakie jest dawkowanie ketaminy?
Zależy ona od konkretnego zastosowania, do którego ketamina jest przepisana. Może być podawana dożylnie lub domięśniowo. Czasem podaje się ją również w postaci aerozolu do nosa. Ważne, aby przestrzegać podanych instrukcji dotyczących dawkowania, aby uniknąć jakichkolwiek skutków ubocznych.
Czy istnieją zamienniki dla ketaminy?
Ketamina jest bardzo dobrym lekiem pod względem zastosowań i skutków ubocznych. Nie istnieją zamienniki dla tego leku. Jednak w niektórych przypadkach wraz z ketaminą stosuje się inne leki. Na przykład w depresji stosuje się połączenie ketaminy i innego leku przeciwdepresyjnego. Podobnie w leczeniu bólu, ketaminę wykorzystuje się wraz z innymi środkami medycznymi. Poniżej wymieniono inne leki, które są stosowane w połączeniu z ketaminą:
- Benzodiazepiny – diazepam, lorazepam i midazolam są najczęściej stosowane.
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne – przydatne w leczeniu bólu. Wybrane z nich to ibuprofen, naproksen i acetaminofen.
- Barbiturany – skuteczne jako środki uspokajające w połączeniu z ketaminą. Najczęściej występują tiopental oraz fenobarbital.
Jaka jest różnica między ketaminą a morfiną?
Zarówno ketamina, jak i morfina stanowią leki uśmierzające ból fizyczny. Różnią się one działaniem, a także skutkami ubocznymi. Podczas gdy ketaminę podaje się w formie zastrzyku domięśniowego lub dożylnego, morfinę pacjent prawie zawsze przyjmuje w tabletce. Ketamina łagodzi ból przez 6-8 godzin, natomiast morfina 8-12 godzin. Ketamina ma minimalne skutki uboczne, z kolei morfina wywołuje dużo niepożądanych działań.