Jakie jest zastosowanie ketaminy w medycynie?

Ketamina to lek znieczulający, który blokuje ból i wywołuje utratę przytomności. Często bywa również stosowany w leczeniu depresji. Interesują Cię wszystkie zastosowania ketaminy w medycynie. W tym artykule znajdziesz to, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Jakie są zastosowania ketaminy?

Ketamina jest stosowana w wielu dziedzinach medycyny. Przede wszystkim pomaga w uzyskaniu znieczulenia ogólnego i jako środek przeciwbólowy. Kilka innych możliwości wykorzystania ketaminy omówiono poniżej.

 • Depresja – ketamina, stosowana w połączeniu z innym lekiem przeciwdepresyjnym, okazuje się skuteczna w leczeniu pacjentów z ciężką depresją.
 • Zmniejszenie bólu – ketamina sprawdza się w roli środka przeciwbólowego w operacjach chirurgicznych, wymagających wstrzykiwania substancji do organizmu. Czasem używa się jej do łagodzenia bólu przewlekłego.
 • Znieczulenie – to podstawowe zastosowanie ketaminy. 
 • Badanie mózgu – ketamina działa na ośrodkowy układ nerwowy, dlatego wspiera kontrolowanie pracy mózgu. Efektywnie wpływa też na zaburzenia psychiczne, takiej jak schizofrenia.

W jakich lekach występuje ketamina?

Ketamina jest aktywnym składnikiem dziesiątek różnych leków. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.

 • Chlorowodorek ketaminy – ogólny środek znieczulający, stosowany w chirurgii.
 • Ketamine Liposomal – krem nakładany na skórę.
 • Ketaminowy chlorowodorek z epinefryną i metronidazolem.
 • Chlorowodorek ketaminy z dekstranem we wstrzyknięciu.
 • Chlorowodorek ketaminy z dekstranem i epinefryną w iniekcji.

Jakie jest dawkowanie ketaminy?

Zależy ona od konkretnego zastosowania, do którego ketamina jest przepisana. Może być podawana dożylnie lub domięśniowo. Czasem podaje się ją również w postaci aerozolu do nosa. Ważne, aby przestrzegać podanych instrukcji dotyczących dawkowania, aby uniknąć jakichkolwiek skutków ubocznych.

Czy istnieją zamienniki dla ketaminy?

Ketamina jest bardzo dobrym lekiem pod względem zastosowań i skutków ubocznych. Nie istnieją zamienniki dla tego leku. Jednak w niektórych przypadkach wraz z ketaminą stosuje się inne leki. Na przykład w depresji stosuje się połączenie ketaminy i innego leku przeciwdepresyjnego. Podobnie w leczeniu bólu, ketaminę wykorzystuje się wraz z innymi środkami medycznymi. Poniżej wymieniono inne leki, które są stosowane w połączeniu z ketaminą:

 • Benzodiazepiny – diazepam, lorazepam i midazolam są najczęściej stosowane.
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne – przydatne w leczeniu bólu. Wybrane z nich to ibuprofen, naproksen i acetaminofen. 
 • Barbiturany – skuteczne jako środki uspokajające w połączeniu z ketaminą. Najczęściej występują tiopental oraz fenobarbital.

Jaka jest różnica między ketaminą a morfiną?

Zarówno ketamina, jak i morfina stanowią leki uśmierzające ból fizyczny. Różnią się one działaniem, a także skutkami ubocznymi. Podczas gdy ketaminę podaje się w formie zastrzyku domięśniowego lub dożylnego, morfinę pacjent prawie zawsze przyjmuje w tabletce. Ketamina łagodzi ból przez 6-8 godzin, natomiast morfina 8-12 godzin. Ketamina ma minimalne skutki uboczne, z kolei morfina wywołuje dużo niepożądanych działań.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.