• Start
 • Zdrowie
 • Jak wybrać lekarza do prowadzenia ciąży? Porady

Jak wybrać lekarza do prowadzenia ciąży? Porady

Jesteś w ciąży? Szukasz lekarza ginekologa, który przez 9 kolejnych miesięcy zaopiekuje się Tobą i Twoim maleństwem? Wybór specjalisty z pewnością nie będzie łatwy, a prowadzenie ciąży i poród mogą wzbudzać w Tobie liczne obawy. To oczywiste, że każda przyszła mama chce mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa i najlepszą opiekę dla siebie i dla dziecka. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto szukać wskazówek i opinii. Jak wybrać lekarza do prowadzenia ciąży?

Czym powinien wyróżniać się lekarz ginekolog, któremu warto powierzyć prowadzenie ciąży?

Każda przyszła mama, która ujrzała dwie kreski na teście ciążowym, powinna wybrać dobre centrum medyczne i lekarza ginekologa, który najpierw potwierdzi, a następnie poprowadzi ciążę. Kobieta ciężarna pozostaje pod opieką lekarza przez całą ciążę, aż do porodu, nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniego ginekologa budzi wiele wątpliwości. Przecież to właśnie lekarz ginekolog, będzie zlecać wszystkie badania, odpowiadać na wszelkie pytania i co najważniejsze będzie on dbać zarówno o zdrowie przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka. Dlatego też lekarz prowadzący ciążę powinien być nie tylko kompetentny, ale również cierpliwy, spokojny i miły. Wbrew pozorom jest bardzo ważne, by lekarz ginekolog wzbudzał sympatię i zaufanie. Ma to szczególny wpływ na jakość opieki, poczucie bezpieczeństwa i dobre samopoczucie pacjentki. Przy wyborze ginekologa prowadzącego ciążę warto kierować się również jego stażem i doświadczeniem.

Dobry lekarz ginekolog powinien:

 • być cierpliwy, wyrozumiały, spokojny i empatyczny,
 • wzbudzać zaufanie,
 • rozumieć potrzeby pacjentki,
 • wykonywać wszystkie zalecane badania krwi i testy laboratoryjne,
 • rekomendować wszystkie wskazane badania dodatkowe,
 • udzielać szczegółowych informacji na temat ciąży i porodu,
 • udzielać wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania,
 • opierać się na najnowszych badaniach naukowych i standardach opieki okołoporodowej,
 • mieć dobrze wyposażony gabinet,
 • wyjaśniać przebieg wykonywanych badań.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta w ciąży i jak powinna wyglądać? 

Na pierwszą wizytę należy zapisać się od razu, gdy tylko uzyskamy pozytywny wynik testu ciążowego, domowego lub laboratoryjnego. Zaleca się, by pierwsza wizyta w ciąży miała miejsce między 7. a 8. tygodniem ciąży. W jej trakcie lekarz ginekolog powinien wykonać niezbędne badania np. USG, w celu potwierdzenia, że doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka. Jeśli okaże się, że jest jeszcze za wcześnie, gdyż w 3-4. tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy może jeszcze nie być na USG widoczny, lekarz poprosi, abyś wróciła w odpowiednim terminie.

Jeśli natomiast ciąża od razu zostanie potwierdzona, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, zadając pytania między innymi o przebyte choroby, przyjmowane leki, nałogi, poprzednie ciąże i porody. Zleci także wykonanie niezbędnych badań, np. krwi, moczu. Kwestia badań w ciąży jest bardzo istotna, albowiem przez całe 9 miesięcy stan zdrowia kobiety i rozwijającego się dziecka musi być monitorowany. Dlatego też wizyty powinny odbywać się raz w miesiącu, a lekarz prowadzący ciążę powinien w każdym trymestrze wykonać badanie USG, regularnie mierzyć ciśnienie oraz zlecać inne badania np. krwi i moczu.

Jak wybrać odpowiedniego lekarza do prowadzenia ciąży? – Podsumowanie

Nie ma zatem nic złego w tym, że masz pewne oczekiwania względem lekarza ginekologa, w tak szczególnym dla Ciebie okresie, jakim jest ciąża. Przekraczając próg gabinetu, powinnaś czuć się przede wszystkim dobrze i komfortowo. Dlatego już podczas pierwszej wizyty i pierwszego kontaktu z lekarzem zwróć szczególną uwagę, czy wybrany specjalista wzbudza Twoje zaufanie i mówi w taki sposób, który jest dla Ciebie zrozumiały. Nie chodzi bowiem o to, by lekarz ginekolog używał skomplikowanych pojęć i fachowych terminów medycznych, ale o to, abyś Ty zrozumiała, co lekarz ma na myśli i co dany termin oznacza. Dobry lekarz jest cierpliwy i chętnie odpowiada na wszystkie wątpliwości i pytania. Pamiętaj, że każda przyszła mama może w każdej chwili zmienić lekarza ginekologa, jeżeli nie czuje się dobrze i nie jest zadowolona.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://medicapark.pl/ginekologia-i-poloznictwo,16,pl

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.