Jak odpowiednio zadbać o zdrowie paznokci?

Paznokcie są wyznacznikiem zdrowia całego organizmu, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o nie w odpowiedni sposób. Jak to zrobić dobrze? W co warto zainwestować, aby długo cieszyć się zdrowym wyglądem paznokci? Jakie kosmetyki stosować? Jakie witaminy i minerały są konieczne do wprowadzenia w codziennym jadłospisie?

Funkcje paznokci

Jedną z podstawowych funkcji paznokci jest funkcja estetyczna. Z tego powodu ważne jest odpowiednie zadbanie o ich zdrowy wygląd i właściwe przycinanie. Paznokcie należy przycinać używając do tego cążek do manicure albo ostrych nożyczek. Dobrze jest utrzymywać je krótko obcięte, a skórki wycinać niezbyt często ze względu na możliwość uszkodzenia paznokcia i przedostania się bakterii albo grzybów do jego płytki. Krótkie paznokcie rzadziej się łamią, dzięki czemu łatwiej utrzymać je w dobrej kondycji. Do mycia paznokci warto używać specjalnej szczoteczki, która wyczyści także trudno dostępne miejsca. 

Kosmetyki do pielęgnacji paznokci

Kolejnym krokiem, który warto wziąć pod uwagę jest używanie kosmetyków przeznaczonych do rąk i paznokci. Mogą to być kremy lub balsamy nawilżające do rąk, a także serum, olejki albo odżywki przeznaczone do pielęgnacji paznokci lub posiadające właściwości lecznicze. Produkty do pielęgnacji paznokci oraz wykorzystywane przy leczeniu różnego typu schorzeń np. grzybicy paznokci dostępne są tutaj. Przy wyborze kosmetyków warto zwrócić uwagę na ich skład. Powinny być bogate w witaminy i proteiny. W przypadku używania lakierów do paznokci należy pamiętać, że nie powinno się ich zbyt często zmieniać. Nadużywanie zmywacza do paznokci niekorzystnie wpływa na płytkę paznokciową, a także powoduje łamliwość.  

Jak zadbać o paznokcie wykonując codzienne czynności?

W przypadku używania środków czyszczących przy pracach domowych warto zakładać rękawiczki. Dzięki temu zarówno skóra dłoni, jak i paznokcie nie są narażone na kontakt z chemikaliami. Najlepsze będą gumowe rękawice. Niektóre z nich wyposażone są w bawełnianą podszewkę, która korzystnie wpływa na dłonie. W przypadku, gdy noszenie rękawiczek jest niemożliwe z różnych przyczyn warto rozejrzeć się za środkami czyszczącymi, które mają w składzie substancje chroniące przed wysuszeniem. Należą do nich m.in. masło shea oraz proteiny jedwabiu. 

Jak dieta wpływa na paznokcie?

Odpowiednia pielęgnacja i używanie kosmetyków to jedno, ale ważna jest również dieta. Aby zachować zdrowe i mocne paznokcie warto włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Warto również wprowadzić do swojej diety produkty bogate w białko oraz kwasy tłuszczowe omega-3, których brak powoduje łamliwość i wysuszenie paznokci. Kolejnym ważnym elementem diety jest żelazo. Jego niedobór w organizmie może powodować powstawanie różnego typu bruzd na paznokciach, zmieniając ich wygląd. Do odpowiedniego zdrowia paznokci potrzebne są również cynk i magnez. Pierwiastki te są konieczne do zachowania odpowiedniego wzrostu paznokci. Do zdrowia paznokci potrzebne są również witaminy z grupy B, w tym witamina H, a także kwas foliowy. Niedobór witaminy H i kwasu foliowego może powodować łamliwość oraz sztywność paznokci, a także sprawić, że ich odpowiedni wzrost zostanie zahamowany. 

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.