Jak namówić swojego partnera do dbania o zdrowie?

Nie jest niczym niezwykłym, że statystyczny mężczyzna nie lubi się badać i nie przykłada dużej wagi do zdrowia i profilaktyki chorób. Dla kobiet frustrujące jest to, że ich partnerzy nie mają potrzeby dbania o siebie. Jak zmienić podejście mężczyzn do zdrowia?
Dlaczego mężczyźni nie chcą się badać?
Odpowiedź na to pytanie jest kluczem do powzięcia jakichkolwiek działań. Niektórzy mężczyźni są po prostu uparci i tylko niewyjaśniony niczym upór stoi na drodze do zadbania o zdrowie. Czasem ich motywacja jest bardziej skomplikowana i niestety stoi za nią stereotypowe postrzeganie mężczyzn jako tej silniejszej płci, która nie ma prawa chorować i zajmować się tak błahymi sprawami jak zdrowie i profilaktyka chorób.
Mężczyźni unikają kontaktu z lekarzem, bo:
- uważają, że problem, który mają zniknie sam;
- boją się usłyszeć diagnozę;
- nie akceptują polskiego systemu ochrony zdrowia – długich kolejek do specjalistów na NFZ i drogich wizyt prywatnych;
- mają wcześniejsze negatywne wspomnienia z placówkami medycznymi i medykami;
- czują wstyd, gdy mówią o chorobach;
- czują wstyd przed badaniem;
- nie chcą być postrzegani jako słabi, niedołężni. [1]
Najczęstsze problemy zdrowotne mężczyzn
Wiemy już, że nasi partnerzy często unikają lekarzy. Czy to oznacza, że Twojemu mężczyźnie nic nie dolega i jest prawdziwym okazem witalności? Oby tak było! Niestety niezdrowy styl życia i brak profilaktycznego badania się z wiekiem odbijają się na zdrowiu. Z jakimi dolegliwościami mogą mierzyć się mężczyźni, którzy nie odwiedzają lekarzy?
- Problemy z układem krążenia – najczęściej miażdżyca i nadciśnienie tętnicze.
- Spadek libido.
- Zaburzenia oddawania moczu, związane głównie z przerostem prostaty.
- Choroby nowotworowe – rak jądra, prostaty, płuc.
- Zaburzenia psychiczne, np. depresja. [2]
Sposoby na zachęcenie partnera do badań
Przede wszystkim nie poddawaj się! Bądź konsekwentna i stale przypominaj o umówieniu wizyty u lekarza, pójściu na siłownię czy zmianach w jadłospisie.
Oto kilka sposobów, które mogą przekonać Twojego partnera do zbadania się:
- Pokaż, że ma dla kogo żyć w pełni zdrowia.
Mężczyźni lubią opiekować się swoimi kobietami i swoją rodziną. Uświadamiaj partnera o tym, że jest potrzebny i ważne jest jego dobre zdrowie i samopoczucie.
- Okazuj zrozumienie dla jego obaw.
Nie bagatelizuj dolegliwości, z którymi borykają się mężczyźni. Słuchaj swojego partnera. Jeśli napomknie, że coś mu doskwiera, to pociągnij temat. Może rzucić mimochodem, że gorzej się poczuł czy zauważył zmianę w wyglądzie. To sygnał, że potrzebuje rozmowy i pomocy.
- Podaruj badania w prezencie.
Twój partner nie lubi spraw organizacyjnych, a każda próba umówienia się na badania wywołuje u niego stres? Pomóż mu i podaruj mu bon na badania profilaktyczne. Możesz wybrać pakiet badań ogólnych lub ukierunkowanych na jego potrzeby.
- Pokaż, że badanie się to nic strasznego.
Wiele obaw przed lekarzami wynika z tego, że mężczyźni wstydzą się nawiązać bądź co bądź intymną relację z obcym dla niego człowiekiem. Nic dziwnego, że odczuwamy dyskomfort przed nieznanym. Jeśli sama doświadczyłaś niektórych badań – opowiedz o nich. Poszukaj w internecie wyjaśnień i filmików tłumaczących niektóre procedury. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę proste hasła: „prostata – jak zapobiegać przerostowi?”, „jak wygląda badanie prostaty?”.
Temat zdrowia mężczyzn jest bardzo ważny i dużo w tej kwestii zależy od zaangażowania i wsparcia kobiet. Bądźcie dobrymi, wspierającymi partnerkami, żeby móc w pełni zdrowia cieszyć się z czasu spędzanego z Waszymi mężczyznami.
Bibliografia
[1] „Men’s and boys’ barriers to health system access: a literature review”.
[2] A. Szczeklik (red.), Choroby wewnętrzne. Medycyna Praktyczna, 2020.