• Start
 • Zdrowie
 • Jak namówić swojego partnera do dbania o zdrowie?

Jak namówić swojego partnera do dbania o zdrowie?

Nie jest niczym niezwykłym, że statystyczny mężczyzna nie lubi się badać i nie przykłada dużej wagi do zdrowia i profilaktyki chorób. Dla kobiet frustrujące jest to, że ich partnerzy nie mają potrzeby dbania o siebie. Jak zmienić podejście mężczyzn do zdrowia?

Dlaczego mężczyźni nie chcą się badać?

Odpowiedź na to pytanie jest kluczem do powzięcia jakichkolwiek działań. Niektórzy mężczyźni są po prostu uparci i tylko niewyjaśniony niczym upór stoi na drodze do zadbania o zdrowie. Czasem ich motywacja jest bardziej skomplikowana i niestety stoi za nią stereotypowe postrzeganie mężczyzn jako tej silniejszej płci, która nie ma prawa chorować i zajmować się tak błahymi sprawami jak zdrowie i profilaktyka chorób.

Mężczyźni unikają kontaktu z lekarzem, bo:

 • uważają, że problem, który mają zniknie sam;
 • boją się usłyszeć diagnozę;
 • nie akceptują polskiego systemu ochrony zdrowia – długich kolejek do specjalistów na NFZ i drogich wizyt prywatnych;
 • mają wcześniejsze negatywne wspomnienia z placówkami medycznymi i medykami;
 • czują wstyd, gdy mówią o chorobach;
 • czują wstyd przed badaniem;
 • nie chcą być postrzegani jako słabi, niedołężni. [1]

Najczęstsze problemy zdrowotne mężczyzn

Wiemy już, że nasi partnerzy często unikają lekarzy. Czy to oznacza, że Twojemu mężczyźnie nic nie dolega i jest prawdziwym okazem witalności? Oby tak było! Niestety niezdrowy styl życia i brak profilaktycznego badania się z wiekiem odbijają się na zdrowiu. Z jakimi dolegliwościami mogą mierzyć się mężczyźni, którzy nie odwiedzają lekarzy?

 • Problemy z układem krążenia – najczęściej miażdżyca i nadciśnienie tętnicze.
 • Spadek libido.
 • Zaburzenia oddawania moczu, związane głównie z przerostem prostaty.
 • Choroby nowotworowe – rak jądra, prostaty, płuc.
 • Zaburzenia psychiczne, np. depresja. [2]

Sposoby na zachęcenie partnera do badań

Przede wszystkim nie poddawaj się! Bądź konsekwentna i stale przypominaj o umówieniu wizyty u lekarza, pójściu na siłownię czy zmianach w jadłospisie.

Oto kilka sposobów, które mogą przekonać Twojego partnera do zbadania się:

 1. Pokaż, że ma dla kogo żyć w pełni zdrowia.

Mężczyźni lubią opiekować się swoimi kobietami i swoją rodziną. Uświadamiaj partnera o tym, że jest potrzebny i ważne jest jego dobre zdrowie i samopoczucie.

 1. Okazuj zrozumienie dla jego obaw.

Nie bagatelizuj dolegliwości, z którymi borykają się mężczyźni. Słuchaj swojego partnera. Jeśli napomknie, że coś mu doskwiera, to pociągnij temat. Może rzucić mimochodem, że gorzej się poczuł czy zauważył zmianę w wyglądzie. To sygnał, że potrzebuje rozmowy i pomocy.

 1. Podaruj badania w prezencie.

Twój partner nie lubi spraw organizacyjnych, a każda próba umówienia się na badania wywołuje u niego stres? Pomóż mu i podaruj mu bon na badania profilaktyczne. Możesz wybrać pakiet badań ogólnych lub ukierunkowanych na jego potrzeby.

 1. Pokaż, że badanie się to nic strasznego.

Wiele obaw przed lekarzami wynika z tego, że mężczyźni wstydzą się nawiązać bądź co bądź intymną relację z obcym dla niego człowiekiem. Nic dziwnego, że odczuwamy dyskomfort przed nieznanym. Jeśli sama doświadczyłaś niektórych badań – opowiedz o nich. Poszukaj w internecie wyjaśnień i filmików tłumaczących niektóre procedury. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę proste hasła: „prostata – jak zapobiegać przerostowi?”, „jak wygląda badanie prostaty?”.

Temat zdrowia mężczyzn jest bardzo ważny i dużo w tej kwestii zależy od zaangażowania i wsparcia kobiet. Bądźcie dobrymi, wspierającymi partnerkami, żeby móc w pełni zdrowia cieszyć się z czasu spędzanego z Waszymi mężczyznami.

Bibliografia

[1]       „Men’s and boys’ barriers to health system access: a literature review”.

[2]       A. Szczeklik (red.), Choroby wewnętrzne. Medycyna Praktyczna, 2020.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.