• Start
  • Zdrowie
  • Irygacja nosa i zatok w domu - jak ją przeprowadzić?

Irygacja nosa i zatok w domu - jak ją przeprowadzić?

Irygacja nosa i zatok to skuteczna praktyka, która może przynieść ulgę w przypadku różnych dolegliwości górnych dróg oddechowych. Jak przeprowadzić irygację nosa i zatok w domowych warunkach? Jaki roztwór warto zastosować? 

Dlaczego warto wykonać irygację w domu?

W naszych zatokach, zwłaszcza w trakcie infekcji czy podczas występowania objawów alergii, gromadzi się wydzielina, a także alergeny oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Nierzadko wydmuchiwanie nosa jest nieskuteczne - wspomniane pozostałości nie dają się usunąć, co obniża nasz komfort oddychania. W takiej sytuacji warto przeprowadzić irygację w domu. Nie jest to trudne - wystarczy zakupić odpowiedni zestaw, w którym znajdziemy zarówno irygator, jak i roztwór soli do przygotowania. Irygacje domowe zaleca się także w sytuacji, gdy jesteśmy po operacji zatok. Warto wówczas zadbać o przyspieszenie procesu gojenia oraz regeneracji. 

Dobrym rozwiązaniem jest także sięganie po irygator w ramach profilaktyki zdrowotnej i drożności przewodów nosowych. Ma to ogromne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, gdy często przebywamy w pomieszczeniach z suchym powietrzem, niekorzystnym dla śluzówki nosa. 

Praktyczny przewodnik krok po kroku - jak przeprowadzić irygację nosa i zatok?

Przed przystąpieniem do irygacji z pomocą zestawu do irygacji zatok ZATOXIN® RINSE będącego wyrobem medycznym, warto uprzednio umyć irygator, a następnie przygotować roztwór soli fizjologicznej. Potrzebujemy do tego przegotowanej wody, która ma temperaturę zbliżoną do temperatury ludzkiego ciała. Istotne są także warunki higieniczne, które są kluczowe dla skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia procedury. Stosując irygator, pamiętajmy, aby używała go tylko jedna osoba. 

Aby przygotować roztwór, należy wsypać jedną lub dwie saszetki roztworu do butelki i dodać wspomnianą wodę. Na czym polega różnica? Wykorzystanie jednej saszetki pozwala uzyskać roztwór izotoniczny, który służy do oczyszczania zatok i przewodów nosowych oraz do nawilżania śluzówki nosa. Dwie saszetki dają natomiast roztwór hipertoniczny. Służy on do zmniejszania obrzęku zatok i przeciwdziała jego występowaniu. Gdy w butelce zestawu rozpuścimy wybraną liczbę saszetek i dobierzemy odpowiednią końcówkę, możemy przystąpić do irygacji. Aby ją rozpocząć, musimy odwrócić butelkę do góry nogami, a następnie przytknąć końcówkę do otworu nosowego tak, aby był szczelny. Kolejnym krokiem jest naciskanie zaworu, który znajduje się na spodzie butelki. Podczas irygacji należy oddychać ustami i przechylać głowę, aby roztwór mógł swobodnie wypłynąć drugim otworem nosowym. Czynność powtarzamy, zmieniając otwór. U dorosłych na jeden otwór wykorzystuje się 120 ml roztworu, a gdy stosują go dzieci, to 60 ml. Wszystkie elementy należy umyć po użyciu. Roztwór musi swobodnie wypłynąć - nie należy go połykać. 

Irygacja nosa i zatok w domu to proste i skuteczne rozwiązanie, które może przynieść ulgę i podnieść komfort w codziennym funkcjonowaniu. Wystarczy odrobinę wprawy, aby przeprowadzić ją z pomocą właściwego zestawu. 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok.

Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Podmiot prowadzący reklamę: Dystrybutor: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Numery med.-leg.: ZATOXIN RINSE - ZAT/2/2/24

Bibliografia:

  1. Mierzwiński J., Mierzwińska P., Haber K. Zapalenie zatok przynosowych u dzieci w świetle wytycznych EPOS 2020.
  2. Wardas P., Markowski J., Piotrowska-Seweryn., Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem “Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, vol 8, no 4, 159–168.
  3. Emeryk A., Emeryk-Maksymiuk J., Janeczek K., Jędrzejewski A., Hipertoniczne roztwory soli w terapii chorób dróg oddechowych.
  4. Skarzynska M., Czajka Ł.,Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, “Farmacja Polska” 2020, 76 (12): 692–710.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.