Domowe sposoby na żylaki

Żylaki to nieestetyczne zmiany chorobowe, rozwijające się najczęściej u osób powyżej 50 roku życia. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania żylaków można wyróżnić nieprawidłową dietę, siedzący tryb pracy oraz brak aktywności fizycznej w codziennym życiu. Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów, dzięki którym można zminimalizować ryzyko rozwoju żylaków i jednocześnie przyczynić się do poprawy jakości funkcjonowania w życiu codziennym. Jakie są najpopularniejsze domowe sposoby na żylaki? Jak zapobiegać powstawaniu żylaków w warunkach domowych? Zapoznaj się z poniższym artykułem i wprowadź do codziennego życia kilka prostych nawyków, które pomogą Ci w walce z żylakami.

Co to są żylaki?

Żylaki to zmiany chorobowe, które przybierają postać nieestetycznych, wypukłych żył w kolorze bordowym, brunatnym lub fioletowym. Dokuczliwe zmiany w obrębie naczyń żylnych pojawiają się najczęściej u kobiet powyżej 50 roku życia, natomiast ze względu na zmieniający się tryb życia problem ten dotyka coraz częściej również znacznie młodsze osoby. 

Wśród najczęstszych przyczyn rozwoju żylaków można wyróżnić między innymi siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, spożywanie wysoko przetworzonych produktów spożywczych oraz nadużywanie alkoholu i papierosów. Na szczęście istnieje wiele prostych i sprawdzonych sposobów na zahamowanie rozwoju nieestetycznych zmian skórnych oraz zminimalizowanie powstawania żylaków w przyszłości. Więcej informacji na temat domowego leczenia żylaków można znaleźć w artykule pod linkiem - Domowe sposoby na żylaki nóg – 10 sposobów jak pozbyć się żylaków

Domowe sposoby na pozbycie się żylaków

Zwalczanie żylaków w warunkach domowych nie musi być trudne i czasochłonne. Domowe sposoby cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością i w wielu przypadkach wykazują bardzo skuteczne działanie w hamowaniu rozwoju żylaków oraz minimalizowaniu widoczności nieestetycznych i trudnych do zatuszowania zmian skórnych. Do najpopularniejszych, domowych sposobów na żylaki można zaliczyć regularną aktywność fizyczną, wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz systematyczne rozmasowywanie obszarów, na których pojawiły się widoczne zmiany skórne.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna to najprostszy sposób na zahamowanie rozwoju żylaków i usprawnienie funkcjonowania całego układu krążenia. Okazuje się, że 150 minut dowolnej aktywności fizycznej tygodniowo jest w stanie przyczynić się do znacznego ograniczenia rozwoju żylaków i zminimalizowania widoczności nieestetycznych zmian skórnych, powstałych na skutek zaburzonego krążenia krwi w organizmie.

Istnieje wiele sportów, które mogą przyczynić się do zmniejszenia widoczności żylaków. Wśród nich warto wyróżnić te aktywności, które w znacznym stopniu usprawniają krążenie krwi w organizmie. Do takich sportów można zaliczyć między innymi:

  • pływanie,
  • taniec,
  • jogę,
  • nordic-walking,
  • jazdę na rowerze,
  • aerobik.

Zdrowa dieta

Zbilansowana dieta to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów skutecznej walki żylakami. Wprowadzenie do codziennego życia zdrowych nawyków żywieniowych może skutecznie zahamować rozwój żylaków oraz przyczynić się do poprawy funkcjonowania całego układu krążenia. Osoby, które chcą zwalczać żylaki z pomocą diety, powinny wprowadzić do codziennych posiłków składniki, takie jak:

  • zielone warzywa liściaste - takie jak roszponka, sałata, jarmuż, szpinak
  • rośliny strączkowe - fasola, groch, bób, soczewica
  • tłuste ryby morskie - makrela, śledź, sardynki, tuńczyk, łosoś
  • źródła witaminy C - natka pietruszki, cytryna, dzika róża, czerwona papryka

Więcej informacji na temat zdrowej diety przeciw żylakom można znaleźć w artykułach zamieszczonych na łamach serwisu Stop-zylakom.pl

Masaże i okłady na żylaki

Systematyczne i delikatne rozmasowywanie ciała może przyczynić się do zmniejszenia obrzęków, zniwelowania dolegliwości bólowych oraz usprawnienia przepływu krwi w organizmie. Warto pamiętać, że prawidłowy masaż na żylaki powinien być przeprowadzany od dołu do góry i nie powinien uwzględniać obszarów, na których pojawiły się zmiany skórne. Masaż można przeprowadzać na sucho lub wykorzystać do niego olejki oraz dedykowane maści na żylaki.

Kolejnym prostym sposobem na zniwelowanie dokuczliwych objawów niewydolności żylnej jest stosowanie zimnych oraz ciepłych okładów, które można wykonać z popularnych i dostępnych w niemal każdym sklepie produktów spożywczych. Do wykonania domowego okładu można wykorzystać między innymi kapustę, ocet jabłkowy oraz mieszankę powstałą z czosnku i oliwy.

Jak pozbyć się żylaków w warunkach domowych? Podsumowanie

Żylaki to nieestetyczne zmiany chorobowe, powstałe na skutek zaburzonego krążenia krwi w organizmie. Istnieje wiele prostych, domowych sposobów na zahamowanie rozwoju żylaków i zminimalizowanie widoczności zmian w obrębie naczyń żylnych. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod walki z żylakami można zaliczyć regularną aktywność fizyczną, przestrzeganie zasad zdrowej i zbilansowanej diety oraz systematyczne rozmasowywanie obszarów, na których pojawiły się nieestetyczne zmiany chorobowe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia oraz skuteczności stosowanych metod walki z żylakami należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz na podstawie specjalistycznych badań będzie w stanie ocenić nasz stan zdrowia, a w razie konieczności wprowadzić odpowiednią formę leczenia.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.