Czy kleszczyki chirurgiczne zastępują szwy?

Kleszczyki chirurgiczne to jedne z podstawowych narzędzi stosowanych przez chirurga. Należą one do grupy akcesoriów, których zadaniem jest podtrzymywanie tkanek, a wyglądem przypominają nieco nożyczki. Kleszczyk chirurgiczny może być wykorzystywany do różnego rodzaju zabiegów, jako że może posiadać różne końcówki – narzędzia te dzieli się także ze względu na zastosowanie. Większość poważnych zabiegów chirurgicznych zdecydowanie wymaga zastosowania takiego narzędzia.

Kleszczyki a szwy chirurgiczne

Jak wspomnieliśmy, kleszyk chirurgiczny jest akcesorium stosowanym do podtrzymywania tkanek. Tak podana definicja okazuje się myląca dla części osób ze względu na to, że również szwy chirurgiczne mają takie zastosowanie. Czy w takim razie kleszczyki mogą je zastąpić? Zdecydowanie nie. Kleszczyk chirurgiczny to narzędzie stosowane do tymczasowego zamknięcia naczyń krwionośnych czy też jelit, dzięki czemu ich treść nie wydostaje się na zewnątrz. Jest to więc akcesorium stosowane wyłącznie podczas operacji z zakresu chirurgii różnego rodzaju – ogólnej, ginekologicznej, plastycznej, laryngologicznej i nie tylko.

Rodzaje i budowa kleszczyków chirurgicznych

Ogólnie rzecz biorąc, wyróżniamy kleszcze chirurgiczne zaciskowe oraz hamujące krwawienie, zwane również hemostatycznymi. Dalszy podział następuje ze względu na to, jaki narząd – czy też tkanka – jest operowany. Chirurg ma więc do czynienia na przykład z kleszczykiem chirurgicznym naczyniowym, kostnym czy płucnym. Oprócz tego wyróżnia się także kleszczyki miękkie typu klem oraz twarde typu pean i kocher. W przypadku każdego z tych typów końcówka może być prosta lub wygięta – niekiedy znajdują się na niej na przykład rowki lub ząbki. Podczas operacji swoje zastosowanie znajduje również kleszczyk chirurgiczny ratunkowy. Zamiast jednego z pierścieni, które służą do chwytania narzędzia, posiada on hak, na który można zawiesić na przykład worek z płynem infuzyjnym.

Przy jakich zabiegach korzysta się z kleszczyka chirurgicznego?

Tak jak wspomnieliśmy, kleszczyki chirurgiczne należą do podstawowych narzędzi chirurga każdej specjalizacji. O ile akcesoria z prostymi końcówkami znajdują szereg różnych zastosowań, te posiadające końcówkę wygiętą służą w szczególności do zakładania podwiązek, ponieważ pozwalają na możliwie najbardziej precyzyjną pracę.

Kleszczyk chirurgiczny może również posłużyć do koagulacji naczynia, czyli jego zamknięcia z wykorzystaniem prądu o wysokiej częstotliwości lub roztworu azotanu srebra. Co więcej, stosuje się go również do podtrzymywania mięśni oraz powięzi i może być stosowany nie tylko podczas operacji, ale również w czasie zabiegów ambulatoryjnych.

Zszywanie rany z pomocą igły i szwów chirurgicznych

Zszywanie rany ma na celu ułatwienie i przyspieszenie jej gojenia się, a ponadto ogranicza jej kontakt z zarazkami. Tradycyjnie w tym celu stosuje się igłę oraz szwy chirurgiczne – jest to sposób o uniwersalnym zastosowaniu i pozwala na zagojenie się rany bez komplikacji. Możliwe jest również zamykanie ran za pomocą pasków, które stosuje się w przypadku małych i powierzchownych urazów, a także staplerów skórnych, działających na zasadzie podobnej do zszywacza biurowego. Metoda ta jest stosowana szczególnie przy operacyjnych, długich ranach. Oprócz tego w zamykaniu ran swoje zastosowanie znajdują kleje tkankowe, które sprawdzają się, gdy rana jest powierzchowna i gładka.

Rodzaje nici do wykonywania szwów chirurgicznych

Nici stosowane w celu wykonywania szwów chirurgicznych dzielą się ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, budowę oraz strukturę. Podstawowy podział obejmuje nici wchłanialne i niewchłanialne – jak wskazuje nazwa, pierwsze rozpuszczają się, natomiast drugie wymagają usunięcia przez specjalistę. Nici mogą cechować się krótkim, średnim oraz długim czasem wchłaniania. Oprócz tego wyróżniamy szwy chirurgiczne syntetyczne i naturalne, a także jedno- i wielowłóknowe. Każdy typ ma swoje indywidualne zalety, które decydują o jego zastosowaniu. Dokonanie odpowiedniego wyboru w tym zakresie jest natomiast niezwykle ważne dla bezpieczeństwa zabiegu i jego skuteczności.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.