Co wybrać na kaszel – tabletki czy syrop?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów na kaszel. Występują one pod różnymi postaciami – tabletek do połknięcia, musujących, a także syropów. Jakie są między nimi różnice? Czy działają tak samo? Sprawdź, dla kogo przeznaczone są poszczególne postacie leków na kaszel.

Jak działają preparaty na mokry kaszel?

Kaszel mokry pojawia się w przebiegu większości infekcji dróg oddechowych. Odpowiada za niego stan zapalny rozwijający się w oskrzelach, który nasila produkcję gęstej wydzieliny. Oblepia ona powierzchnię błon śluzowych, na których obecne są rzęski odpowiedzialne za transport zanieczyszczeń na zewnątrz. Śluz jest zbyt kleisty, żeby organizm samodzielnie poradził sobie z jego usunięciem z dróg oddechowych. Pomóc mu w tym mogą lekarstwa na kaszel mokry, np. na bazie ambroksolu.

Ambroksol wpływa na wydzielinę oskrzelową na kilka sposobów. Przede wszystkim nasila produkcję rzadkiego płynu, który upłynnia gęsty śluz, przez co łatwiej go wykrztusić. Oprócz tego stymuluje wytwarzanie surfaktantu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy pęcherzyków płucnych[1]. Ambroksol zwiększa też ruchliwość rzęsek wymiatających wydzielinę z dróg oddechowych. Może też pomóc w leczeniu infekcji bakteryjnych, ponieważ zwiększa stężenie niektórych antybiotyków w oskrzelach[2].

Jaka postać leku jest najlepsza?

Jeśli poszczególne postaci leków zawierają tę samą substancję, dają takie same efekty. Różnice mogą pojawić się za to w szybkości działania. Mimo to najważniejszym aspektem w wyborze preparatu są Twoje preferencje i wygoda.

Tabletki na kaszel

Preparaty w formie tabletek są proste w obsłudze. Możesz zabrać je ze sobą i z łatwością zażyć, bo nie ma z nimi zbyt wiele zachodu. Są idealne, jeśli nie lubisz konsystencji czy smaku syropu. Ponadto syropy trzeba wyrzucić po upływie określonego terminu od otwarcia, w przypadku tabletek jedyne ograniczenie czasowe to ich data ważności.

Czasem tabletki są wyposażone w linię podziału, jednak nie zawsze oznacza to, że można je dzielić. Nacięcie zdarza się na lekach, które w ulotce mają informację o zakazie dzielenia. Dlatego przed podziałem tabletki upewnij się, czy faktycznie możesz to zrobić.

Syropy na mokry kaszel

Syrop jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci i osób starszych, które mogłyby zadławić się tabletką. Jeśli i Ty masz problem z przełknięciem stałej formy leku, możesz skorzystać z postaci płynnej. Ponieważ substancja aktywna nie musi uwalniać się z tabletki, syropy mają nieco szybszy początek działania. W aptekach znajdziesz całą gamę leków w takiej formie – warto poszukać takich, które nie zawierają cukru.

Tabletki musujące na kaszel

Rozpuszczalna postać leku to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z połknięciem zwykłej tabletki. Są alternatywą dla syropów, jeśli nie lubisz ich smaku. Zwykle preparaty musujące mają dość duże dawki substancji aktywnej. Dlatego, zanim podasz je dziecku, zawsze sprawdź w ulotce, od jakiego wieku mogą być stosowane.

Podsumowując, każda postać leku ma swoje zalety i wady. Warto dostosować ją do preferencji pacjenta i jego stanu zdrowia. Zarówno syropy, jak i tabletki na mokry kaszel nie powinny być przyjmowane na noc, ponieważ rozrzedzanie wydzieliny może nasilić kaszel, a tym samym zaburzyć sen.

[1] Jędrzejek, M., Pokorna-Kałwak, D., & Mastalerz-Migas, A. (2020). Praktyczne zastosowanie leków mukoaktywnych. Lekarz POZ, 1: 14-19.

[2] Krenke, K., Doniec, Z., Mastalerz-Migas, A., Mazurek, H., Bieńkowski, P., Jackowska, T., & Kulus, M. (2022). Zalecenia postępowania diagnostyczno - terapeutycznego w kaszlu u dzieci - aktualizacja. Lekarz POZ, 8(3): 173-192.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.