• Start
 • Uroda
 • Co może być przyczyną wypadania włosów?

Co może być przyczyną wypadania włosów?

Włosy wypadają każdego dnia, jednak nadmierna utrata ich gęstości może być objawem nieprawidłowej pracy organizmu. Za wypadanie włosów odpowiada kilka czynników, a problem często bywa złożony i trudno samodzielnie ustalić przyczynę przypadłości. U niektórych osób powodem wzmożonej utraty kosmyków będzie nieprawidłowa pielęgnacja, natomiast u innych – przewlekły stres. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów i gdzie szukać wsparcia?

Czym jest spowodowane nadmierne wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to naturalny proces, który codziennie możemy zaobserwować podczas czynności pielęgnacyjnych, a nawet sprzątania mieszkania. Niestety, gdy utrata objętości jest zauważalna gołym okiem, a na podłodze, pod prysznicem lub na szczotce znajdujesz pokaźną ilość kosmyków – można mówić o problemie nadmiernego wypadania włosów. W takiej sytuacji warto dokładnie przyjrzeć się codziennej pielęgnacji, sposobowi odżywiania, ogólnemu stanu zdrowia, a nawet aktualnej porze roku. Jednym z popularnych zjawisk jest sezonowe wypadanie włosów, które towarzyszy wielu osobom podczas jesieni, a jego efekty mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy, zanim włosy ponownie odrosną.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Powodem nadmiernego wypadania włosów jest wiele czynników związanych z pracą organizmu.

 • Jednym z głównych czynników jest silny stres związany z dużym przeżyciem lub stres długotrwały, do którego się już „przyzwyczailiśmy”.
 • Choroby autoimmunologiczne czy stany zapalne w organizmie również mogą być powodem nadmiernego wypadania włosów i łysienia.
 • Wypadanie włosów może być również skutkiem występujących zaburzeń cyklu życia włosa. Etap wzrostu włosa składa się z trzech faz – w przypadku, gdy zostanie między nimi zachwiana równowaga, zwiększa się odsetek włosów, które przechodzą w stan przedwczesnego wypadania (telogenu).
 • Czynnikiem, który warto uwzględnić przy analizie problemu wypadających włosów, jest także stan gospodarki hormonalnej organizmu. Na stan włosów w większości wpływają hormony płciowe – estrogeny i androgeny. W zależności od rodzaju płci ich niedobór lub nadmiar może skutkować wzmożonym wypadaniem włosów.
 • Częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest niezbilansowana dieta uboga w minerały i witaminy takie jak np. żelazo, B12.

Kiedy wypadanie włosów wymaga konsultacji trychologicznej?

Jeśli włosy wypadają ze wzmożoną częstotliwością przez okres dłuższy niż około 4-6 tygodni warto zasięgnąć porady specjalisty i znaleźć przyczynę przypadłości. Trycholog we Wrocławiu profesjonalnie zajmuje się dolegliwościami skóry głowy i włosów, pomoże ustalić przyczynę problemu oraz wdrożyć kurację dostosowaną do pacjenta indywidualnie. Na konsultację możesz umówić się w Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika, gdzie wykwalifikowani specjaliści zajmą się  przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu, trichoskopii oraz dokładną analizą stanu Twojej skóry głowy. Jednym z cennych badań diagnostycznych jest analiza pierwiastkowa włosa, która dostarcza informacji na temat stanu odżywienia całego organizmu (włosy stanowią doskonały nośnik informacji pozwalający znaleźć przyczynę zaburzeń pracy wybranych narządów i układów w ciele). Co jeszcze oferuje Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika?

W Centrum Medycyny i Trychologii Biomedika poza badaniem trychologicznym możesz umówić wizytę również u specjalistów z zakresu m.in.:

 • dietetyki, 
 • boreliozy,

 • nietolerancji pokarmowej,

 • dysbiozy jelit,

 • światłolecznictwa,

 • kroplówek witaminowych.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.