• Start
  • Uroda
  • Bonding zębów w Łodzi. Jak dbać o zęby po zabiegu? Porady i wskazówki dla pacjentów

Bonding zębów w Łodzi. Jak dbać o zęby po zabiegu? Porady i wskazówki dla pacjentów

Bonding to zabieg, który wykonuje się w ramach stomatologii estetycznej. Nie tylko niweluje niedoskonałości i poprawia ogólny wygląd zębów, ale też zamyka przestrzenie między zębami. To, jak długo utrzymują się efekty bondingu, zależy od kilku czynników, w tym diety. Jak zatem dbać o zęby po zabiegu? I skąd ta rosnąca popularność bondingu?

Bonding – popularny zabieg estetyczny na zęby. Skąd ta popularność?

Bonding, jako jedna z technik naprawy zębów, może być stosowany w wielu przypadkach. Dobrym przykładem są tutaj przestrzenie między zębami, ubytki, czy drobne uszkodzenia i niedoskonałości (np. przebarwienia). To właśnie sprawia, że bonding zębów w Łodzi, jest jedną z najpopularniejszych metod naprawy wyglądu uzębienia. Znacznie mniej inwazyjną niż np. korony, czy licówki. Osoby decydujące się na bonding chwalą sobie krótki czas trwania zabiegu i natychmiastowe efekty.

Warto jednak pamiętać, że nie jest to metoda trwała. Średnio utrzymuje się ok. 4-5 lat, jednak okres ten to w dużej mierze kwestia indywidualna. Zależna od stylu życia, odżywiania oraz higieny. Materiał stosowany w tej metodzie nie gwarantuje dożywotniej trwałości. Dlatego po pewnym czasie warto powtórzyć zabieg, aby dłużej cieszyć się jego efektami. Korzystna dla bondingu może być również profesjonalna higienizacja pod okiem stomatologa.

Bonding zębów. Jaka będzie najlepsza dieta?

Po bondingu zaleca się stosowanie diety bogatej w składniki odżywcze, które pomagają utrzymać zdrowie jamy ustnej i wzmocnić zęby. Przez 48 godzin po zabiegu należy stosować tzw. białą dietę, aby zminimalizować ryzyko powstania przebarwień. W szczególności zaleca się spożywanie produktów bogatych w wapń, czyli produktów mlecznych i nabiału.

Aby uniknąć wspomnianych przebarwień oraz uszkodzeń kompozytu nazębnego, warto też zrezygnować lub ograniczyć do minimum jedzenie słodyczy. Twarde produkty mogą powodować odpryski w kompozycie. Warto także unikać kwaśnych produktów, takich jak cytryny i pomarańcze. Zawarte w nich związki mogą uszkadzać wrażliwe szkliwo zębowe i powodować nadwrażliwość. Niezwykle ważne jest regularne picie wody, a także płukanie jamy ustnej. Płukanki nie tylko dezynfekują, ale także usuwają resztki pokarmu, których nie dosięgnęła szczoteczka.

Jak zadbać o zęby po bondingu?

Jest kilka prostych zasad, których należy przestrzegać, aby odpowiednio dbać o uzębienie po bondingu zębów. Najważniejsze z nich, to:

  • higiena jamy ustnej – regularne mycie zębów pastą z fluorem pomaga utrzymać je w dobrej kondycji. Fluor wzmacnia szkliwo poprzez nasilenie mineralizacji, dzięki czemu zęby zyskują znacznie większą ochronę przed próchnicą, czy nadwrażliwością;

  • unikanie gryzienia twardych produktów i przedmiotów (np. ołówków);

  • unikanie nadmiernego żucia gumy;

  • unikanie spożywania pokarmów, mogących odbarwiać bonding.

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli na utrzymanie zdrowia i pięknego wyglądu zębów po bondingu na o wiele dłuższy czas. Warto także zadbać o regularne wizyty kontrolne i przegląd stanu użytego na zęby materiału.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.