• Start
  • Uroda
  • Zagęszczanie włosów – jak można poprawić wygląd fryzury?

Zagęszczanie włosów – jak można poprawić wygląd fryzury?

Włosy stanowią jeden z podstawowych atrybutów urody obu płci. Nasze gusta znacznie się różnią – lubimy fryzury długie, krótkie lub średnie. Każdy jednak pragnie, aby jego włosy były mocne, pełne blasku i przede wszystkim gęste. Gdy w pewnym wieku łodygi wypadają w nadmiarze, szukamy sposobów, które pozwalają na zagęszczanie włosów. Jak można osiągnąć taki efekt? Wyjaśniamy!

Co wpływa negatywnie na gęstość włosów? 

Wygląd naszych włosów jest uwarunkowany genetycznie. Już w życiu płodowym wiadomo, jaki kolor, gęstość i grubość będą miały nasze pasma. Również aktywność i żywotność mieszków włosowych odpowiedzialnych za wytwarzanie włosów jest cechą dziedziczną. Oznacza to, że tempo wzrostu włosów, a także ich ilość w ciągu całego życia jest pewna. Każdy mieszek włosowy wytwarza ok. 30 łodyg. W przypadku skóry głowy pojedynczy włos rośnie od 2 do 7 lat, po czym przechodzi w fazę spoczynku i zostaje zastąpiony nowym. 

Naturalne jest, że każdego dnia tracimy nawet ok. 150 włosów ze skóry głowy. Jednak nie zauważamy tego, ponieważ od razu są one zastępowane przez nowe łodygi. Niestety z czasem, wraz z upływem lat, mieszki włosowe stają się mniej aktywne. W konsekwencji fryzura ulega przerzedzeniu – więcej włosów wypada, mniej rośnie.

Niestety problem nadmiernego przerzedzenia fryzury nie jest tylko domeną osób starszych. Na kondycję włosów ogromny wpływ mają czynniki zewnętrze i wewnętrzne. Bez odpowiedniej pielęgnacji, nawet przy ,,dobrych genach” fryzura pozostawia wiele do życzenia. Jako czynniki, które wpływają negatywnie na wygląd fryzury wymienia się głównie:

  • zaburzenia hormonalne, zwłaszcza nadmiar hormonów płciowych;
  • niedobory żywieniowe, czyli niedostateczną ilość witamin i minerałów potrzebnych do wzrostu włosów;
  • chroniczny stres, który m.in. zaburza gospodarkę hormonalną;
  • ogólne przemęczenie, deficyt snu;
  • niewłaściwą, źle dobraną pielęgnacja skóry głowy i włosów;
  • czynniki środowiskowe, m.in. promienie UV i zanieczyszczenia. 

Od czego zacząć walkę z przerzedzoną fryzurą? 

Jeśli fryzura ulega wyraźnemu przerzedzeniu, co oznacza, że każdego dnia obserwuje się większą ilość utraconych włosów lub gołym okiem widać łysiejące obszary, najbezpieczniej skorzystać z konsultacji trychologicznej. Specjalista na podstawie specjalistycznych badań może zdiagnozować rodzaj problemu i zalecić odpowiednie postępowanie. 

W części przypadków za przedwczesną utratę włosów odpowiadają schorzenia, takie jak np. łysienie androgenowe lub plackowate. Innym razem problemem jest przerzedzenie fryzury w wyniku niedoborów żywieniowych, czy też niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy lub innych schorzeń. Aby móc skutecznie przeciwdziałać łysieniu, w pierwszej kolejności konieczne jest więc ustalenie etiologii problemu – wyjaśniają lekarze z Kliniki medycyny estetycznej Novoderm w Łodzi

Zabiegi stymulujące porost włosów 

Włos to wbrew pozorom stosunkowo skomplikowana struktura. Jego widoczna część (łodyga) wyrasta dzięki mieszkowi włosowemu zlokalizowanemu w skórze. Składniki odżywcze potrzebne do jego wzrostu muszą więc być dostarczane do głębszych warstw tkanek – zwykle niewystarczająca jest dbałość jedynie o łodygi. W przypadku problemów, takich jak włosy cienkie, pozbawione objętości i nadmiernie wypadające stosuje się różnego rodzaju zabiegi, które skupiają się na stymulacji ich porostu. Możliwe jest to głównie dzięki usprawnieniu mikrokrążenia, a tym samym dotlenienia i odżywienia skóry głowy. 

Jednym z rodzajów zabiegów pobudzających wzrost włosów jest mezoterapia skóry głowy. Metoda ta polega na wykonywaniu serii nakłuć za pomocą bardzo cienkiej igły. Do skóry wprowadzane są różnego rodzaju substancje i koktajle odżywcze – dobrane przez lekarza w zależności od indywidualnych potrzeb Pacjenta. Już same nakłucia inicjują naturalne procesy naprawcze, jednak kluczowe działanie opiera się na właściwościach zastosowanego preparatu. 

Zwykle najlepsze rezultaty po mezoterapii skóry głowy osiąga się po wykonaniu całej serii zabiegowej. Ilość, jak również częstotliwość zabiegów zawsze ustalane są indywidualnie. Interesuje Cię zagęszczanie włosów? Skontaktuj się z Kliniką Novoderm w Łodzi, gdzie specjaliści przedstawią odpowiednie dla Ciebie zabiegi.  

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.