• Start
  • Uroda
  • Cellulit wodny a tłuszczowy – jak je rozróżnić?

Cellulit wodny a tłuszczowy – jak je rozróżnić?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją dwa rodzaj cellulitu - wodny i tłuszczowy. Ich wygląd na pierwszy rzut oka jest dokładnie taki sam. Da się jednak rozróżnić, co stoi za nieestetycznym problemem za pomocą odpowiednich technik. Jak więc rozpoznać samodzielnie rodzaje cellulitu?

Czym jest cellulit?

Cellulit to zaburzenie w budowie skóry, prowadzące do zmiany w jej wyglądzie. Potocznie, określa się go również mianem pomarańczowej skórki, ponieważ właśnie ją przypomina wizualnie od zewnątrz. Najczęściej występuje u kobiet na dolnych obszarach ciała, takich jak uda, pośladki czy brzuch. Co ważne, może pojawić się zarówno u pań z nadwagą, jak i u pań bardzo szczupłych. Wynika to z faktu, że rozróżniamy dwa rodzaje cellulitu w zależności od czynnika, który go spowodował. 

Cellulit wodny a tłuszczowy - różnice

Cellulit wodny i tłuszczowy z zewnątrz wyglądają dokładnie tak samo. Różnią się jednak przyczyną powstania. Za cellulitem wodnym stoi problem odkładania się nadmiaru wody w organizmie. Woda może odkładać się w tkance skórnej, tworząc fałdki i zgrubienia, które widzimy jako pomarańczową skórkę na udach czy pośladkach. 

Natomiast cellulit tłuszczowy wiąże się z odkładaniem w warstwie podskórnej tkanki tłuszczowej. To również prowadzi do powstawania nieestetycznych nierówności. Mimo zupełnie innej etymologii powstawania, oba rodzaje cellulitu wyglądają tak samo, a niektóre metody walki z tym problemem działają zarówno na wariant wodny, jak i tłuszczowy. 

Jak odróżnić u siebie cellulit wodny od tłuszczowego?

Chociaż samodzielne odróżnienie cellulitu wodnego od tłuszczowego nie zawsze jest łatwe, to w wielu przypadkach kobiety nie mają wątpliwości, czy ich problem związany jest z odkładaniem się w tkankach wody czy tłuszczu. Aby sprawdzić, co jest przyczyną cellulitu, wystarczy chwycić fałd skóry z pomarańczową skórką i ścisnąć go. Jeśli po ściśnięciu:

  • czujemy charakterystyczne uczucie bólu i pieczenia, a na skórze ukazują się widoczne gołym okiem grudki - zmiany mają charakter tłuszczowy,
  • nie czujemy i nie widzimy opisanej wyżej reakcji skóry - zmiany mają charakter wodny.

Osoby szczupłe, dotknięte problemem cellulitu, mogą zakładać, że jest to rodzaj cellulitu wodnego. Charakterystyczny jest dla niego również inny objaw - opuchlizna w okolicach łydek, kostek czy brzucha. Precyzyjnej odpowiedzi na pytanie o rodzaj cellulitu dostarczy nam jednak dopiero lekarz lub kosmetolog.

Jakie są przyczyny cellulitu?

Rodzaj cellulitu rozpoznamy również poprzez obiektywną ocenę swoich nawyków. Osoby spożywające zbyt dużą ilość kalorii każdego dnia i prowadzące siedzący tryb życia prawdopodobnie będą skazane na pojawienie się cellulitu tłuszczowego. Cellulit wodny pojawi się natomiast u osób, które:

  • mają w swojej diecie dużo ostrych przypraw, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego,
  • jedzą nieregularnie i piją zbyt małe ilości wody, co prowadzi do magazynowania jej w tkankach tuż pod skórą,
  • są zbyt mało aktywne fizycznie,
  • stosują antykoncepcję hormonalną, która wpływa na obieg wody wewnątrz organizmu,
  • często chodzą w butach na wysokim obcasie, co obciąża układ krążenia.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.