• Start
  • Inne
  • Zmiany w wystawianiu recept 2023 – ograniczenie działań „hurtowych”

Zmiany w wystawianiu recept 2023 – ograniczenie działań „hurtowych”

Telemedycyna wniosła wiele korzyści w standardy opieki medycznej w naszym kraju. Z jej licznych zalet korzystają zarówno pacjenci, jak i lekarze. E-konsultacje nie wymagają wychodzenia z domu i oczekiwania w poczekalniach w długich kolejkach i jednocześnie dają możliwość szybszego dostępu do niektórych leków. Otwierają też jednak wrota pewnym nadużyciom – mają to jednak ograniczyć zmiany dotyczące wystawiania recept planowane w 2023 roku.

Czym są e-recepty i jak działają?

E-recepty są nowszą wersją recept papierowych – to dokumenty cyfrowe, do których wystawienia i realizacji nie jest konieczny osobisty kontakt na linii lekarz–pacjent. E-receptę pacjent otrzymuje w postaci cyfrowej i może ją zrealizować, posługując się jej krótkim kodem i swoim numerem PESEL, bez konieczności posiadania dokumentu papierowego. Do wersji cyfrowej e-recepty pacjent ma dostęp w dowolnym momencie, dzięki czemu może sprawdzić przyjmowane przez siebie leki czy ich dawkowanie.

E-recepty przez Internet – wygoda dla pacjenta, ale…

Telemedycyna doskonale sprawdziła się w pandemii i wciąż jest chętnie wybierana przez wielu pacjentów, którzy nie mają potrzeby wizyty stacjonarnej u lekarza. Owszem – ma ograniczenia i nie będzie odpowiednia, gdy pacjenta trzeba zbadać, osłuchać itd., ale może się doskonale sprawdzić, kiedy nie potrzebuje on badania, a jedynie kontynuacji leczenia. Umożliwia szybki kontakt z lekarzem w dowolnych godzinach i to bez wychodzenia z domu czy pracy. To dobre rozwiązanie dla osób o ograniczonej mobilności, pacjentów przebywających za granicą, którzy chcą skorzystać z konsultacji z polskim lekarzem czy dla osób „zapominalskich”, które nie zauważyły wcześniej, że skończyło im się opakowanie przyjmowanego w sposób ciągły leku i pilnie potrzebują nowej e-recepty. Rzetelnie prowadzone konsultacje na odległość to też rozwiązanie odciążające stacjonarne placówki. Niestety jednak i w tej branży niektórzy znaleźli sposoby na wykorzystanie pewnych luk prawnych, co prowadzi do nadużyć.

Zapowiadane zmiany w e-receptach w 2023 – stop działaniom „hurtowym”

Służba zdrowia nie od dziś ma duże problemy, jeśli chodzi o tzw. moce przerobowe. Pacjent, wybierając się na wizytę do lekarza, zwykle nie spędza za zamkniętymi drzwiami gabinetu 2 godzin, bo kolejka za nim wydłużałaby się w nieskończoność. Nie jest też tak, że każdy pacjent w chwili wejścia do gabinetu momentalnie otrzymuje receptę. Zawsze lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, a gdy jest taka potrzeba – bada go na miejscu bądź wystawia skierowanie na badania, których wyniki należy dostarczyć przed ustaleniem docelowego leczenia. Wizyta każdego pacjenta realnie nie ma zatem szans odbywać się „ekspresowo”. Tak jednak zdarza się w ramach niektórych serwisów oferujących „e-konsultacje”, gdzie pacjenci otrzymują e-recepty niemal natychmiast po przesłaniu formularza. Ciężko mówić tu jednak o „konsultacjach”, gdy procedura kontaktu z lekarzem zajmuje razem z wystawieniem e-recepty mniej niż 5 minut. W takie procedury mają uderzyć zapowiadane zmiany w wystawianiu e-recept w 2023 roku.

Zapowiadane regulacje w wystawianiu e-recept mają dotyczyć prawdopodobnie liczby pacjentów, których lekarz będzie mógł obsłużyć dziennie, co może zapobiec nadużyciom w postaci wystawiania setek tysięcy recept rocznie. Nie dotkną one zatem serwisów działających rzetelnie i nie trafią w pacjentów, którzy korzystają z nich odpowiedzialnie – mają jednak zapobiegać wykorzystywaniu luk prawnych.

Jak bezpiecznie korzystać z teleporady w sieci?

Telemedycyna wniosła wiele korzyści, jeśli chodzi o dostęp do lekarzy oraz potrzebnych leków. By jednak móc cieszyć się z zalet telemedycyny i jednocześnie pozostawać bezpiecznym, należy przede wszystkim mądrze wybrać serwis, w ramach którego korzystamy z konsultacji z lekarzem. Warto sprawdzić dane podmiotu medycznego oraz zakres oferowanych usług. Szybka e-recepta to niewątpliwie duża zaleta telemedycyny, ale zastanawiające powinno być to, gdy przychodzi ona w niecałe 2–3 minuty od zgłoszenia. Czy w tym czasie faktycznie lekarz miał szansę zapoznać się ze stanem zdrowia i historią medyczną pacjenta? Pamiętajmy, że przede wszystkim liczy się nasze zdrowie i o to mają zadbać właśnie zapowiadane zmiany w wystawianiu e-recept w 2023.

Wybierając usługi z zakresu konsultacji online, kierujmy się również zakresem działalności placówki i jej opiniami. W sieci można znaleźć nie tylko strony, które zdają się wykorzystywać nieuregulowane prawnie kwestie – jest też wiele uczciwie działających serwisów, które oferują pacjentom profesjonalne usługi z zakresu telemedycyny. Można w nich liczyć nie tylko na e-receptę, ale też na rzetelną konsultację medyczną z realnie zaangażowanym lekarzem, a nie działającym hurtowo. Pacjent w takich miejscach może również liczyć na e-konsultacje z możliwością przesłania swojej dokumentacji medycznej, otrzymania diagnozy, ustalenia leczenia, otrzymania e-skierowania do sprawdzenia niepokojących objawów czy e-recepty, by wyleczyć zdiagnozowany problem. Tak działa m.in. serwis tendoktor.pl, który oferuje e-wizyty bez konieczności wychodzenia z domu.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.