Jak ułatwić osobie niepełnosprawnej korzystanie z łazienki?
Dostosowanie przestrzeni łazienkowej do potrzeb osób niepełnosprawnych jest absolutną koniecznością. Nie tylko ze względu na komfort jej użytkowania, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Pomimo tego, że podstawowe czynności pielęgnacyjne wydają się być bardzo proste, w przypadku ograniczeń ruchowych, wyzwaniem okazuje się być nie tylko kąpiel, ale bardzo często także mycie rąk. Jak ułatwić osobie niepełnosprawnej korzystanie z łazienki?
Odpowiedni projekt kluczem do sukcesu
Jak szerokie drzwi wstawić do łazienki? Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka? Jakich materiałów użyć? To tylko jedne z wielu pytań zadawanych podczas planowania remontu łazienki, z której będzie korzystać osoba niepełnosprawna. Profesjonalny projekt to klucz do sukcesu, aby ułatwić takiej osobie codzienne funkcjonowanie. Nawet najmniejszy błąd mógłby bowiem tutaj utrudniać bądź uniemożliwiać samodzielne korzystanie z pomieszczenia. W zależności od tego, czy niepełnosprawność związana jest z poruszaniem na wózku, za pomocą kuli czy chodzika, rozwiązania nieco powinny się od siebie różnić.
Dobry projekt powinien zawierać wszystkie najmniejsze szczegóły. Niezwykle ważne będzie tu dostosowanie kontaktów do wysokości osoby niepełnosprawnej, a także brak progu z przedpokoju do łazienki. Należy pamiętać również o odpowiedniej szerokości drzwi. O ile w przypadku osób korzystających z kuli nie będzie to tak ważne, o tyle osoby poruszające się na nieco szerszych wózkach inwalidzkich mogą mieć problem z przejazdem przez standardowych rozmiarów drzwi. Kluczowym elementem będą także uchwyty, mocowania i poręcze czy podwyższająca nakładka na sedes.
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej - wanna czy prysznic?
Decyzja związana z kupnem wanny bądź prysznica powinna być ściśle związana z indywidualnymi potrzebami osoby niepełnosprawnej. W wielu przypadkach wejście do wanny wiąże się bowiem z ogromną przeszkodą. W innych z kolei, jest to wręcz konieczność.
Osoby z niepełnosprawnością najczęściej wybierają prysznic. Warto rozważyć tu budowę kabiny typu walk in, która charakteryzuje się brakiem progu. Tego typu rozwiązanie jest zazwyczaj sporych rozmiarów. To, co powinno znaleźć się pod prysznicem to taboret prysznicowy. Dedykowany jest nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale także seniorom, którzy wraz z wiekiem tracą siłę fizyczną. Na rynku znajdziemy mnóstwo propozycji taboretów: składane, stałe, z oparciem, kwadratowe czy okrągłe. Wszystkie z nich mają antypoślizgowe siedzenia oraz podnóżki. To, co będzie równie ważne pod prysznicem to uchwyt naścienny, który ułatwi podnoszenie się ze wspomnianego taboretu. Wspomoże on też utrzymanie równowagi. Nie bez znaczenia pozostaje tu obecność maty antypoślizgowej, która od spodu wyposażona jest w specjalne przyssawki.
Co w przypadku wanny? Dla wielu osób ograniczonych ruchowo lekarze zalecają kąpiele lecznicze. Wanna jest więc jedynym słusznym wyborem. Tutaj również sprawdzą się maty antypoślizgowe ułatwiające wejście do wanny, a także uchwyty wspomagające wyjście z niej. W przypadku takiego rozwiązania nieocenioną pomocą mogą okazać się również podnośniki wannowe.
Przystosowanie łazienki do osoby niepełnosprawnej - poręcze i uchwyty
Poręcze i uchwyty to akcesoria, które są niezbędne do samodzielnego korzystania z łazienki przez osoby niepełnosprawne. Umożliwiają one bowiem wykonanie czynności higienicznych oraz fizjologicznych. To, co jest ważne w tym miejscu to ich odpowiedni wybór i montaż. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ich ilość może być przeszkodą w samodzielnym korzystaniu z łazienki. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów poręczy i uchwytów. Możemy zakupić elementy podłogowe, przyścienne, stałe, ruchome oraz łamane.
Podstawową kwestią montażu tego typu produktów jest stabilność zamontowanej poręczy. Osoba niepełnosprawna bardzo często opiera się bowiem na niej całym swoim ciężarem, pod którym ta nie może wyrwać się ze ściany. Decydując się na montaż uchwytów na ściankach działowych należy pamiętać więc o ich dodatkowym wzmocnieniu. Jeżeli jest to niemożliwe do wykonania, warto wybrać uchwyty mocowane w podłodze. Dobrze, aby były one pokryty warstwą antypoślizgową.
Podnośnik łazienkowy - kiedy się na niego zdecydować?
Podnośnik dla osoby niepełnosprawnej to bardzo często najważniejsze akcesorium w łazience. Na rynku można znaleźć zarówno podnośniki manualne, jak i elektryczne. Pierwsze z nich sterowane są ręcznie. Bardzo szybko można więc je zdjąć oraz złożyć. Zalecane są przede wszystkim na wyjazdy, dzięki czemu pobyt poza domem nie zmusi osób niepełnosprawnych do rezygnacji z komfortu. Podnośnik dla niepełnosprawnych elektryczny to z kolei urządzenie z wbudowanymi akumulatorami, dzięki którym opiekun osoby niepełnosprawnej nie będzie musiał wkładać żadnego wysiłku w transport podopiecznego do wanny. Podnośniki łazienkowe zapewniają bezpieczeństwo oraz stabilność użytkowania we wannie, a ich rozmiary po złożeniu są niewielkie. Ważna jest też ich mała masa, która idzie w parze z naprawdę dużym udźwigiem.