Esperal wspiera alkoholika w wytrwaniu w trzeźwości
Choroba alkoholowa wymaga złożonego leczenia, na które składa się między innymi farmakoterapia oraz psychoterapia. Wśród metod, które wspierają leczenie alkoholizmu, można wyróżnić między innymi odtruwanie alkoholowe oraz wszywkę alkoholową Esperal.
Są to dwie najpopularniejsze metody farmakologiczne, które skutecznie wspierają alkoholika w pozostaniu w abstynencji na długi czas. Takie zachowanie z kolei przekłada się na większy sukces w leczeniu całościowym.
Czym są Esperal i Disulfiram?
Pod nazwami Disulfiram oraz Epseral kryje się substancja zaburzająca prawidłowy metabolizm alkoholu etylowego w ciele człowieka. Jedyna różnica jest taka, że Esperal to dawna nazwa substancji, która obecnie nosi nazwę Disulfiram. Skład oraz działanie substancji nie zmienił się na przestrzeni lat, zmieniła się jedynie nazwa oraz podmiot produkujący lek.
Celowość zastosowania wszywki alkoholowej
Esperal w Legionowie https://gabinetchirurgiczny.com/esperal-wszywka-alkoholowa-wegrow-pruszkow-legionowo/ stosowany jest już od wielu lat w leczeniu alkoholizmu. Zalicza się ją do metod awersyjnych, a więc takich, które swoim działaniem powodują wstręt do alkoholu, co z kolei pozwala na zachowanie trzeźwości. Leczenie z pomocą wszywki zakłada, że alkoholik, który posiada dodatkową motywację do stronienia od alkoholu, będzie skuteczniej i łagodniej przechodził przez trudy terapii odwykowej. Esperal połączony z chęcią wyzdrowienia, to bardzo dobry krok dla każdego alkoholika. Terapia awersyjna zakłada bowiem, że jej skuteczność będzie duża tylko wtedy, gdy alkoholik faktycznie chce zmiany. Zmuszanie osoby uzależnionej do zaszycia się, jest złym pomysłem, gdyż może zniechęcić alkoholika do dalszego leczenia, a także spowodować zagrożenie dla jego zdrowia lub życia.
Opis działania Disulfiramu na organizm człowieka
Głównym składnikiem wszywki alkoholowej jest Disulfiram, czyli substancja, która wywołuje zaburzenia w obrębie metabolizmu alkoholu etylowego. W przypadku zachowania abstynencji, nie wywołuje on żadnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu człowieka, dopiero po spożyciu alkoholu uruchamia swoje działanie. Disulfiram zaburza prawidłowy metabolizm alkoholu, który nie jest w stanie w bezpieczny sposób „wydostać się” z organizmu, czyli nie ma możliwości przekształcenia się w wodę oraz dwutlenek węgla. W przypadku zaszycia się, alkohol metabolizuje jedynie do aldehydu octowego, który wywołuje objawy przypominające ostre zatrucie alkoholowe. Takie objawy pozostają z uzależnionym od 4 do nawet 10 godzin i pojawiać się będą każdorazowo, gdy w jego ciele pojawi się alkohol.
Zagrożenia płynące z posiadania wszywki
Wszywka alkoholowa Esperal to dobry pomysł w przypadku chęci powrotu do zdrowia. Niesie ze sobą wiele korzyści i pozwala na łagodniejsze przebrnięcie przez dalsze leczenie odwykowe. Chory musi mieć jednak świadomość, że złamanie najważniejszej zasady w trakcie terapii awersyjnej, wiązać się będzie z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. W przypadku spożycia alkoholu etylowego, już po około 10-15 minutach alkoholik będzie odczuwał poniższe objawy:
- silne bóle brzucha, mdłości, wymioty;
- ostre bóle głowy, a także zawroty i kłopoty z równowagą;
- kłopoty z oddychaniem, duszności, uderzenia gorąca;
- nadmierne pocenie się, zaczerwienienie twarzy i skoki ciśnienia;
- uczucie niepokoju i lęku połączone z nierównomiernym biciem serca;
- spadek nastroju;
- metaliczny posmak w ustach;
- impotencja w przypadku mężczyzn.
Nasilenie pojawiających się objawów wiąże się z ilością spożytego alkoholu. Wszystkie powyższe wystąpią już po napiciu się bardzo małej ilości alkoholu niskoprocentowego. Sięgnięcie po mocniejsze trunki może spowodować trwałe uszkodzenie wątroby oraz nerek, utratę przytomności, zawał serca czy utratę wzroku. W skrajnych przypadkach, gdy alkoholik w dalszym ciągu dużo pije, może narazić się nawet na śmierć.
Przeciwwskazania zabiegowe
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej to pomoc, z której korzysta coraz większa ilość osób uzależnionych. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na zabieg i uwarunkowane jest to głównie zdrowiem pacjenta. W przypadku aktywnych nowotworów, cukrzycy, padaczki czy problemów z krążeniem krwi, lekarz może nie wydać zgody na zabieg. To samo dotyczyć będzie zaburzeń krzepliwości krwi, problemów natury psychiatrycznej, a także zawałów serca przebytych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W przypadku kobiet wykluczeniem z wszycia wszywki będzie ciąża oraz okres karmienia piersią.
Jak wygląda zabieg zaszycia?
Procedura wszycia wszywki alkoholowej wykonana w specjalistycznej placówce to gwarancja bezpieczeństwa oraz skuteczności. Cały zabieg trwa około pół godziny, a przeprowadzany jest po podaniu znieczulenia miejscowego. W szczególnych przypadkach lekarze mogą podjąć decyzję o znieczuleniu ogólnym, jednak wtedy pacjent nie będzie mógł udać się do domu po zabiegu. Sam zabieg polega na nacięciu skóry na pośladku osoby uzależnionej, by w to nacięcie umieścić odpowiednio odliczoną ilość tabletek z Disulfiramem. Tabletki umieszczane są głęboko pod skórą, by alkoholik nie czuł ich w trakcie wykonywania codziennych czynności oraz nie mógł samodzielnie wyjąć ich ze swojego ciała. Gdy lekarz umieści już lek w ciele pacjenta, zakłada szwy oraz jałowy opatrunek. Zabieg kończy przekazanie informacji na temat dbania o ranę pozabiegową oraz na temat tego, jak alkoholik powinien zachowywać się od razu po opuszczeniu placówki medycznej. Wszywka działa nawet przez rok, a więc jest doskonałym wsparciem w leczeniu alkoholizmu.
Szanse płynące z posiadania wszywki
Wszywka alkoholowa Esperal jest bardzo znaną metodą wspomagającą leczenie uzależnienia od etanolu. Ma jednak swoich zwolenników oraz przeciwników. Ci drudzy twierdzą, że jest nieetyczna oraz niemoralna i twierdzą, że wywołanie strachu przed alkoholem jest nieterapeutyczne oraz nie przenosi się na skuteczność dalszego leczenia. Zdecydowana jednak większość zaleca zastosowanie wszywki, widząc wiele jej zalet, do których niewątpliwie można zaliczyć:
- Zachowanie abstynencji, która jest warunkiem koniecznym do podjęcia się dalszego leczenia alkoholowego.
- Zmianę postrzegania swojego dotychczasowego zachowania oraz zmianę myślenia o alkoholu jako remedium na wszystkie problemy.
- Wyrobienie sobie nowych, zdrowych nawyków, które spowodują powrót do zdrowia fizycznego, a także psychicznego. Poprawa nastroju oraz kondycji są niezbędne do skutecznego wyzbycia się problemu z alkoholem.
- Pomoc w odbudowaniu relacji z najbliższymi, a także pomoc w powrocie do życia społecznego, pracy czy odnowienia starych zainteresowań.
- Poprawę sytuacji materialnej – alkoholik przestaje wydawać wszystkie pieniądze na alkohol, będzie mógł spłacić swoje ewentualne długi oraz rozpocząć życie z „czystą kartą” od nowa.
- Odpowiednią motywację i wsparcie w walce z alkoholizmem. Wszywka alkoholowa dla osoby uzależnionej, która chce się zmienić to bardzo duża pomoc, którą nie zawsze można uzyskać od najbliższych.
Jeśli czujesz, że alkohol przejął kontrolę nad Twoim dotychczasowym życiem, zgłoś się do jednej z placówek medycznych, które oferują zabieg wszycia wszywki alkoholowej. Nie czekaj, gdyż każdy dzień spędzony na piciu alkoholu to dzień, który popycha Cię w szpony uzależnienia i wyniszcza Twoje życie oraz zdrowie!