• Start
  • Inne
  • Dodatkowe kursy dla fizjoterapeutów - dlaczego są tak ważne?

Dodatkowe kursy dla fizjoterapeutów - dlaczego są tak ważne?

„Kto stoi w miejscu, ten się cofa” - to znane powiedzenie bardzo dobrze określa sytuację w zawodach medycznych, ale nie tylko. Medycyna jest dziedziną, która bardzo szybko się rozwija i ewoluuje. Ci, którzy chcą nadążyć za zmianami muszą stale się dokształcać i podnosić swoje kwalifikacje.

Czy fizjoterapeuci muszą się dokształcać?

Ukończenie studiów i uzyskanie tytułu licencjata lub magistra bardzo często jest niewystarczające, by rozpocząć pracę w zawodzie fizjoterapeuty. Pracodawcy niechętnie przyjmują absolwentów bezpośrednio po szkole, bo nie wiedzą co potrafią osoby bez doświadczenia. Koło trochę się zamyka. Pomocne może być zatrudnienie na zastępstwo lub w charakterze wolontariusza. Dobrym rozwiązaniem może być także ukończenie dodatkowego kursu dla fizjoterapeutów - to sygnał dla pracodawcy, że kandydat jest otwarty i chce doskonalić swoje umiejętności.

Kursy dla fizjoterapeutów przeznaczone są nie tylko dla młodych adeptów zawodu, ale także dla tych z większym doświadczeniem. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwalają nie tylko na przezwyciężenie rutyny, ale przede wszystkim na uzyskanie lepszych efektów pracy z pacjentem zgodnie z najnowszymi osiągnięciami medycyny.

Ukończenie kursu to nie tylko podnoszenie kwalifikacji zawodowych, to także satysfakcja osobista i wymierne korzyści finansowe. Zadowolony pacjent poleci rehabilitanta swoim znajomym bliższym i dalszym, w ten sposób stopniowo będzie zwiększać się ilość prywatnych zleceń i dodatkowe środki finansowe. Koszty poniesione na dokształcanie szybko się zwrócą tym bardziej, że stale wzrasta zapotrzebowanie na zabiegi rehabilitacyjne.

Jaki kurs dla fizjoterapeutów warto ukończyć?

Oferta kursów dla fizjoterapeutów jest bardzo szeroka, kursy różnią się tematyką, okresem trwania oraz ceną. Oczywiście nie warto kończyć wszystkich, ale tylko te, które przyczynią się do rozwoju zawodowego i podniosą efekty pracy z pacjentem. Najlepiej kierować się własnymi zainteresowaniami i oraz specyfiką oddziału lub przychodni. Taki wybór pozwala na wyspecjalizowanie się w jednej lub dwóch dziedzinach fizjoterapii.

Kurs dla fizjoterapeutów nie jest tani, ale warto inwestować we własny rozwój. Często można liczyć na dofinansowanie pracodawcy, który dba o rozwój pracowników lub promocje oferowane przez organizatorów kursów.

Najpopularniejsze kursy dla fizjoterapeutów

Do najpopularniejszych kursów wybieranych przez fizjoterapeutów należą:

  • anatomia palpacyjna,
  • taping rehabilitacyjny,
  • trening mięśni dna miednicy,
  • osteopatia,
  • fizjoterapia dziecięca.

Kurs anatomii palpacyjnej to w zasadzie podstawowy kurs dla każdego fizjoterapeuty. Zajęcia pozwalają opanować techniki palpacji układu kostno-mięśniowego, trzewi oraz układu naczyniowo-nerwowego. Szczególnie przydatny jest dla fizjoterapeutów specjalizujących się w technikach manualnych.

Taping rehabilitacyjny jest ostatnio bardzo popularny nie tylko wśród sportowców. Technika wywodzi się z Japonii i polega na przyklejaniu specjalnych plastrów w miejscach, gdzie układ powięziowy uległ zaburzeniu, w redukcji bólu. Taping szeroko wykorzystywany jest w rehabilitacji różnych narządów na każdym etapie usprawniania. Pełni funkcję pomocniczą przy stosowaniu innych metod rehabilitacji.

Kurs treningu mięśni dna miednicy przeznaczony jest przede wszystkim dla fizjoterapeutów pracujących z osobami mającymi problem z nietrzymaniem moczu, stolca i gazów. Dla pacjentów stanowi to duży problem, który powoduje duży dyskomfort w codziennym życiu. Kursanci zapoznają się z anatomią i funkcjonowaniem układu moczowo-płciowego oraz technikami treningu mięśni dna miednicy. Dzięki zdobytym umiejętnościom będą mogli podnieść standard życia swoich pacjentów.

Osteopatia to terapia manualna charakteryzująca się holistycznym podejściem do pacjenta. Dzięki temu zajmuje się nie tylko dolegliwościami układu kostno-mięśniowego, ale także dolegliwościami stawów i narządów wewnętrznych. Kurs pozwala lekarzom i fizjoterapeutom poznać techniki usprawniania różnych narządów i poprawić standard życia pacjentów.

Kurs fizjoterapii dziecięcej przeznaczony jest dla rehabilitantów pracujących na oddziałach i w przychodniach pediatrycznych. Fizjoterapeuci poznają etapy rozwoju sensorycznego dziecka, metody rozpoznawania zaburzeń rozwojowych i neurologicznych. Uczą się technik rehabilitacyjnych i pracy z dziećmi z różnymi schorzeniami.

Zawód fizjoterapeuty jest niezwykle wymagający, wymaga cierpliwości, empatii, ale przede wszystkim stałej chęci doskonalenia swoich umiejętności. Dzięki temu można pomóc wielu pacjentom, którzy będą za to bardzo wdzięczni.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.