Czym jest fobia społeczna?

Fobia społeczna to intensywny lęk przed sytuacjami społecznymi. Może być wywołany przez wszystko, od poznawania nowych ludzi do przemawiania w miejscach publicznych. Osoby z fobią społeczną często martwią się, że powiedzą lub zrobią coś żenującego, co prowadzi do uczucia niepokoju i stresu. W ciężkich przypadkach fobia społeczna może być wyniszczająca, utrudniając pracę lub kontakty towarzyskie. Czy można sobie z nią poradzić? W jaki sposób? Czytaj dalej!

Czym jest fobia społeczna?

Fobia społeczna, znana również jako zaburzenie lęku społecznego, to rodzaj zaburzenia lękowego, które powoduje skrajny strach w sytuacjach społecznych. Osoby z fobią społeczną boją się takich czynności jak wystąpienia publiczne, poznawanie nowych ludzi, a nawet po prostu rozmowa z kimś, kogo nie znają. Mogą całkowicie unikać tych sytuacji lub znosić je z wielkim trudem.

Niektóre osoby z fobią społeczną mają również objawy fizyczne, takie jak pocenie się, drżenie lub zwiększone tętno. Fobia społeczna może powodować duży stres i zakłócać pracę, szkołę i relacje osobiste.

Fobia społeczna objawia się nie tylko lękiem przed kontaktami osobistymi. Może pojawić się również jako lęk przed wykonywaniem telefonów lub ich odbieraniem. Nawet najprostsze czynności, jak wyjście na zakupy czy krótka interakcja ze sprzedawczynią, mogą być dla osoby z fobią społeczną absolutnie przerażające. To często prowadzi ich do robienia sprawunków online lub bez kontaktu z innymi ludźmi, nawet jeśli jest to coś tak prostego jak zakupy spożywcze.

Osoby dotknięte fobią społeczną odczuwają ogromny lęk nie tylko przed interakcją z innymi ludźmi, ale także przed pomysłem spotkania kogoś lub rozmowy z nim. Sam pomysł odebrania telefonu i rozpoczęcia rozmowy lub konieczności rozmowy z kimś w windzie może wywołać atak lęku. Objawy fobii społecznej mogą się różnić w zależności od osoby, ale wszystkie mają wspólny wątek intensywnego strachu i unikania wszelkich sytuacji, które mogą wywołać ten strach.

Szacuje się, że różnego rodzaju zaburzenia lękowe dotykają około pięciu do siedmiu procent populacji, z czego trzy do czterech procent osób może cierpieć na fobię społeczną. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że szacunki mogą być niedoszacowane. Całkiem sporo osób z fobią społeczną może nie szukać pomocy, ponieważ uniemożliwia im to właśnie paraliżujący lęk.

Osoby z fobią społeczną boją się wystawiać na widok innych ludzi, ponieważ panicznie boją się, że zostaną wyśmiane lub negatywnie ocenione, dlatego izolują się od ludzi i starają się w ogóle nie wchodzić w interakcje. Nie ma dużej różnicy między występowaniem fobii społecznej u kobiet czy mężczyzn - struktura w tym przypadku jest dość wyrównana.

Chociaż niektóre badania sugerują, że fobia społeczna u kobiet może występować nawet dwukrotnie częściej niż u mężczyzn, bardziej prawdopodobne jest, że różnica ta wynika z faktu, że kobiety częściej niż mężczyźni szukają profesjonalnej pomocy w związku ze swoim zaburzeniem. Średni wiek wystąpienia fobii społecznej wynosi od jedenastu do trzynastu lat, przy czym większość przypadków pojawia się przed ukończeniem dwudziestego roku życia. Interesujące jest to, że chociaż większość osób z fobią społeczną zdaje sobie sprawę, że ich strach jest irracjonalny, to nadal nie mogą go kontrolować.

Przyczyny fobii społecznej

Biologiczna teoria fobii społecznej zakłada, że podstawową przyczyną zaburzenia jest połączenie czynników genetycznych i neurologicznych. Teorię tę wspiera fakt, że zaburzenia lękowe mają tendencję do występowania w rodzinach oraz badania, które wykazały różnice w aktywności mózgu osób z fobią społeczną.

Chociaż dokładna przyczyna fobii społecznej nie jest jeszcze znana, badania sugerują, że może być ona częściowo spowodowana genetyką. Na przykład badania bliźniąt wykazały, że jeśli jeden z identycznych bliźniaków ma fobię społeczną, drugi bliźniak jest również bardziej narażony na rozwój tego zaburzenia. Podobnie, krewni pierwszego stopnia osób z fobią społeczną są również narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia tego zaburzenia.

Choć nie dowodzi to, że genetyka jest jedyną przyczyną fobii społecznej, sugeruje, że może ona odgrywać rolę w jej rozwoju. Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć rolę, jaką genetyka może odgrywać w powstawaniu fobii społecznej. Jest jednak jasne, że nie można wykluczyć genetyki jako potencjalnej przyczyny tego stanu.

Z kolei teoria psychospołeczna sugeruje, że fobia społeczna jest spowodowana kombinacją czynników środowiskowych i psychologicznych. Na przykład, ludzie, którzy doświadczyli traumatycznych wydarzeń lub którzy dorastali w wysoce krytycznych lub nieprzewidywalnych środowiskach mogą być bardziej narażeni na rozwój fobii społecznej.

Jako możliwe czynniki przyczyniające się do rozwoju fobii społecznej wskazano wiele różnych czynników. Jednym z najczęściej wymienianych jest neurotyczność, którą definiuje się jako tendencję do znacznie silniejszego przeżywania emocji, które są nieprzyjemne w odbiorze oraz do wyolbrzymiania negatywnych zdarzeń. Inne potencjalne przyczyny to nieśmiałość, cechy osobowości unikającej, cechy osobowości zależnej oraz historia traumy. Dodatkowo, silna tendencja do ciągłego poczucia winy i niska samoocena mogą być również czynnikiem przyczyniającym się do powstania tego zaburzenia.

Ostatecznie, dokładna przyczyna fobii społecznej prawdopodobnie będzie się różnić w zależności od osoby. Jednakże, zrozumienie możliwych przyczyn zaburzenia może pomóc w informowaniu o leczeniu i działaniach zapobiegawczych.

Objawy fobii społecznej

Fobia społeczna to intensywny lęk przed sytuacjami społecznymi, który może powodować znaczny niepokój i zakłócać zdolność osoby do funkcjonowania w codziennym życiu. Osoby z fobią społeczną mogą obawiać się, że zostaną ocenione przez innych, upokorzone lub odrzucone. Mogą one unikać sytuacji społecznych całkowicie, lub mogą je znosić z wielkim niepokojem i dyskomfortem. Wspólne objawy fobii społecznej obejmują drżenie, pocenie się, przyspieszone bicie serca, mdłości i trudności w mówieniu. Wiele osób z fobią społeczną ma również inne zaburzenia lękowe, takie jak uogólnione zaburzenie lękowe lub zaburzenie paniczne.

Jeśli nie jest leczony, lęk społeczny może prowadzić do osoby izolującej się od innych i odmawiającej spotkania z kimkolwiek, nawet z członkami rodziny. To może spowodować ogromne problemy w czyimś życiu, jak będzie walczyć, aby utrzymać pracę lub utrzymać wszelkie relacje.

Powodem tego jest fakt, że osoba ta jest przerażona byciem ocenianą przez innych jako głupia, brzydka lub śmierdząca. Próbują to ukryć, nosząc za dużo makijażu, używając dużo dezodorantu i na wiele innych sposobów, ale to tylko pogarsza sprawę. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z lękiem społecznym jest stawienie czoła swoim lękom i powolne rozpoczęcie interakcji z ludźmi. To nie jest łatwe, ale to jedyny sposób, aby się poprawić.

Fobia społeczna – leczenie

Fobia społeczna to schorzenie, które może niezwykle utrudniać życie. Przynosi cierpiącym na nią osobom wiele cierpienia, a jednocześnie może być bardzo trudna do zwalczenia. Dzieje się tak, ponieważ fobia społeczna często sprawia, że osoby nią dotknięte boją się nawet poprosić o pomoc. Mogą bać się nawiązywania kontaktów z ludźmi, co sprawia, że zrobienie pierwszego kroku w kierunku uzyskania pomocy jest bardzo trudne.

Jednak dla tych, którzy są zbyt przerażeni, aby opuścić swój dom, istnieje pomoc dostępna online. Terapia online może być doskonałym rozwiązaniem na początku, a z czasem może przekonać osobę cierpiącą do terapii twarzą w twarz. Może to być ogromny krok naprzód w zarządzaniu fobią społeczną. Dlatego, jeśli czujesz, że cierpisz na fobię społeczną, nie wahaj się szukać pomocy online. Może to być pierwszy krok w kierunku odzyskania kontroli nad swoim życiem.

Możesz też poszukać pomocy bezpośrednio w gabinecie, jeśli czujesz się na siłach. Wykwalifikowani specjaliści czekają na to, by Ci pomóc. Nikt nie będzie Cię oceniał, nie po to jest psychoterapia w Warszawie – CoTam? Od tego prostego pytania naprawdę wiele się zaczyna. „Co tam?” to pytanie, które niesie za sobą więcej znaczenia, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Psychoterapia jest powszechnym sposobem leczenia fobii społecznej i może być bardzo skuteczna. Oprócz pomagania ludziom w przezwyciężaniu ich lęków, psychoterapia może również nauczyć ich, jak zarządzać swoim lękiem w codziennym życiu.

Fobia społeczna to rodzaj zaburzenia lękowego, które powoduje, że ludzie odczuwają skrajną nieśmiałość, strach lub panikę w sytuacjach społecznych. Może to być wyniszczające, utrudniając ludziom pracę, chodzenie do szkoły, a nawet wychodzenie z domu. Chociaż nie ma lekarstwa na fobię społeczną, leczenie może pomóc ludziom w opanowaniu objawów i prowadzeniu normalnego, produktywnego życia. W wielu przypadkach, psychoterapia jest najlepszym sposobem leczenia fobii społecznej.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.