• Start
  • Inne
  • Co wybrać: monohydrat kreatyny czy inne formy?

Co wybrać: monohydrat kreatyny czy inne formy?

Kreatyna, jeden z najlepiej przebadanych suplementów diety pomagających w budowaniu masy mięśniowej, dostępna jest na rynku w kilku formach. Choć najczęściej spotykany jest monohydrat kreatyny, można nabyć także inne związki tego kwasu beta-metyloguanidynooctowego. Która z nich będzie najlepsza, na jaki produkt warto postawić? Jak powinno wyglądać przyjmowanie kreatyny? Sprawdź dostępne możliwości.

Rodzaje kreatyny wspierającej budowanie masy mięśniowej

Właściwie każdy z dostępnych na rynku suplementów związków chemicznych kreatyny pomaga w intensywnym wysiłku fizycznym, może wpływać na przyrost masy mięśniowej. Są jednak zwolennicy poszczególnych rodzajów, wskazujący na ich zalety ponad innymi. Do najczęściej spotykanych należą:

  • monohydrat kreatyny,
  • jabłczan kreatyny,
  • cytrynian kreatyny,
  • fosforan kreatyny,
  • chelat magnezowy kreatyny.

Oprócz tego stosuje się także tak zwane staki kreatynowe.

Monohydrat kreatyny i mikronizowany monohydrat kreatyny

Monohydrat kreatyny, powstały z połączenia cząsteczek wody i kreatyny jest jedną z najczęściej stosowanych form suplementów z kreatyną. Dużą popularnością cieszą się produkty marki OstroVit, specjalisty w dziedzinie suplementów diety: https://ostrovit.com/pl/products/ostrovit-monohydrat-kreatyny-300-g-16607.html.

Z kolei mikronizowany monohydrat kreatyny to specjalna forma monohydratu kreatyny, z rozdrobnionymi cząsteczkami. Ma on za zadanie przyspieszać wchłanianie, wysycenie kreatyną w mięśniach szkieletowych.

Jabłczany i cytryniany kreatyny

Jabłczan kreatyny powstaje w połączeniu kreatyny z kwasem jabłkowym, cytrynian z kwasem cytrynowym. Struktury takie mogą dawać lepsze właściwości fizykochemiczne. Często uznaje się, że z uwagi na udział kwasów w procesach zachodzących w organizmie człowieka te formy kreatyny dają lepsze wyniki w budowaniu masy mięśniowej.

Chelat magnezowy albo fosforan kreatyny

Zwolennicy suplementacji zauważają, że kreatyna zwiększa wydolność fizyczną. Efekt ten może być wspierany przez formę kreatyny zawierającą magnez - chelat magnezowy. Podobne efekty może dawać fosforan kreatyny, po który sięgają niektórzy sportowcy.

Staki kreatynowe

Staki, czyli złożenia kilku różnych rodzajów kreatyny cieszą się popularnością wśród osób, które nie mogą zdecydować się na jeden rodzaj substancji. Suplementacja kreatyną w tej formie może być równie efektywna, co w pozostałych preparatach.

W jaki sposób prawidłowo dawkować monohydrat kreatyny?

Działanie monohydratu kreatyny, jak i innych związków kreatyny jest uzależnione od prawidłowej suplementacji. Produkty w formie proszku, tabletki, a także złożonych suplementów mają zwykle dawkowanie uzależnione od masy ciała oraz cyklu treningowego.

Poprzez suplementację w intensywnej wersji można osiągnąć fazę wysycenia, a potem jedynie uzupełniać kreatynę w zmniejszonych dawkach. Dla wielu osób aktywnych fizycznie dobrą opcją jest także przyjmowanie kreatyny w równych dawkach, regularnie. Ważne, aby przestrzegać zaleceń producenta i pamiętać, że żaden suplement diety nie powinien zastępować zdrowego stylu życia i odżywiania.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.