Bezpieczna i komfortowa kąpiel dzięki siedziskom do wanny
Dla osób starszych, zmagających się często z ograniczeniami motorycznymi, codzienna kąpiel stanowi spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli korzystają z wanny. Wysiłku wymaga nie tylko wchodzenie do środka i opuszczanie jej wnętrza, ale także przyjęcie i utrzymanie pozycji siedzącej wymagającej wyprostowania nóg. Dodatkowym utrudnieniem jest śliskość dna wanny, niosąca zagrożenie upadkiem. Siedzisko do wanny niemal całkowicie rozwiązuje te problemy.
Czym jest siedzisko do wanny i jak z niego korzystać?
Ławka wannowa to rodzaj krzesełka, które jest na tyle szerokie, że rozciąga się pomiędzy zewnętrznymi krawędziami ścian wanny. Najbardziej popularne modele wykonane są z łatwo zmywalnego tworzywa. Siedziska posiadają otwory odpływowe oraz wytrzymałą ramę zakończoną uchwytami o regulowanym rozstawie.
Dla pacjentów ze wzmożonymi problemami z zachowaniem stabilnej pozycji, dobrą opcją może być zakup siedziska do wanny z oparciem i podłokietnikami. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest siedzisko obrotowe, ułatwiające manewrowanie ciałem podczas kąpieli. Do dyspozycji mamy także siedzisko wannowe przesuwne, w którym krzesełko można przemieszczać poza wannę i wsunąć je z powrotem po zajęciu wygodnej pozycji.
Siedzisko do wanny powinno być ustawione tak, by użytkownik był skierowany twarzą do słuchawki prysznicowej. Dzięki temu może on kontrolować kierunek strumienia i całkowicie spłukać ciało bez konieczności wstawania.
Komu zaleca się korzystanie z siedziska na wannę?
Z zaopatrzenia tego typu najczęściej korzystają seniorzy oraz osoby niepełnosprawne, które ze względu na trudności z poruszaniem się, nie mogą samodzielnie wejść do wanny i przez dłuższy czas wytrzymać w siadzie prostym.
Siedzisko wannowe to dobre rozwiązanie dla osób, które:
- mają problem z przechodzeniem przez ścianę wanny – na siedzisku można stabilnie usiąść przebywając poza wanną, a następnie wprowadzić do jej wnętrza najpierw jedną, potem drugą nogę;
- nie są w stanie przez dłuższy czas stać pod prysznicem lub po prostu nie posiadają kabiny;
- poruszają się na wózku inwalidzkim i potrafią zsunąć się bokiem z siedzenia pojazdu na ławeczkę,
- są narażone na upadki ze względu na problemy z równowagą,
- przebyły operację, np. wstawienia endoprotezy stawu biodrowego.
Warunkiem samodzielnego korzystania z produktu jest fizyczna zdolność do siadania i wstawania bez wsparcia osób trzecich.
Korzystanie z siedziska do wanny dla seniora a bezpieczeństwo
Siedziska do wanny dla osób starszych i niepełnosprawnych powinny być wykonane z trwałych, materiałów. Najlepiej sprawdzą się modele z aluminiową ramą, odporną na działanie korozji.
Przez zakupem należy upewnić się, że siedzisko ma odpowiedni udźwig. Standardowo wynosi on około 150 kg, jeżeli masa ciała użytkownika jest większa, należy poszukać modelu bariatrycznego. Ważny jest również zakres regulacji umożliwiający dostosowanie rozstawu siedziska do szerokości wanny. Podczas użytkowania ławeczka nie może zmieniać swojego położenia – musi pozostać na miejscu zwłaszcza w czasie siadania i wstawania, dlatego warto sprawdzić, czy wybrany produkt posiada mechanizmy blokujące.
Ławka dla osób niepełnosprawnych na wannę to łatwe w użyciu i niedrogie rozwiązanie, dzięki któremu kąpiel stanie się bezpieczna i przyjemna, zarówno dla użytkownika, jak i jego opiekuna. Warto zaopatrzyć się w nią w renomowanym sklepie medycznym, oferującym sprawdzony i certyfikowany asortyment. Wszelkie kompromisy jakościowe mogą zakończyć się groźnym wypadkiem spowodowanym zsunięciem się siedziska z krawędzi wanny lub jego złamaniem pod wpływem obciążenia. Zdecydowanie nie warto ryzykować zdrowiem najbliższego!