• Start
  • Zdrowie
  • Testy alergiczne – czy warto zrobić testy skórne?

Testy alergiczne – czy warto zrobić testy skórne?

Objawy alergii mogą być bardzo uciążliwe, a brak wiedzy na temat drażniącego nasz organizm alergenu uniemożliwia poprawę samopoczucia. Z tego powodu dobrze jest zgłosić się do specjalisty w przypadku jakichkolwiek podejrzeń o uczulenie. 

Na co można mieć alergię?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele alergenów nas otacza. Do najczęstszych czynników drażniących zalicza się pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza, pokarmy oraz substancje chemiczne.

Kiedy zgłosić się do poradni alergologicznej?

Pacjenci decydują się na testy alergiczne najczęściej w sytuacji, kiedy zmagają się już z objawami. Do najczęstszych objawów alergii należą:

  • duszności
  • swędzenie
  • łzawienie
  • katar, kaszel i kichanie
  • dolegliwości układu pokarmowego (w przypadku alergii pokarmowych)

Objawy uzależnione są od alergenu, dlatego mając jakiekolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować je z lekarzem pierwszego kontaktu. Testy skórne na alergie mogą być wykonane również profilaktycznie. Możemy w ten sposób poznać drażniące nasz organizm czynniki, by świadomie ich unikać.

Jak przygotować się do wizyty w poradni alergologicznej?

Podczas umawiania się do alergologa warto zapytać o zalecenia dotyczące przygotowania się do testu. W większości przypadków poradnia zaleci odstawienie lekarstw na alergię, bądź przedstawi inne wytyczne, do których należy się zastosować, aby otrzymać rzetelne wyniki. Konsultacja z lekarzem alergologii rozpoczyna się przeprowadzeniem wywiadu, dlatego warto się do niego przygotować. Należy sobie przypomnieć w jakich sytuacjach towarzyszą nam objawy, a jeśli w rodzinie występują alergie warto również o nich wspomnieć lekarzowi.

Jak wygląda test skórny na alergię?

Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista w określonym miejscu na przedramionach umieszcza alergen, a następnie niewielkim nożykiem wprowadza go pod skórę. Mimo obecności ostrza badanie jest bezbolesne, gdyż nacięcie jest bardzo małe i nie powoduje rany. Po upływie określonego czasu specjalista odczytuje wynik.

Testy skórne a alergie pokarmowe.

Alergie pokarmowe są prawdziwym utrapieniem dla osób z nimi się zmagających. Z tego powodu, w przypadku jakichkolwiek podejrzeń warto wykonać testy, aby jak najszybciej usunąć z diety czynnik drażniący. Możliwe jest wykonanie testu skórnego na alergię pokarmową, jednak w tej sytuacji warto wykonać test z krwi, który jest o wiele bardziej dokładny.

Kto nie powinien wykonywać testu skórnego?

Testu skórnego na alergię nie powinno się wykonywać u dzieci poniżej piątego roku życia oraz u kobiet w ciąży, gdyż ewentualny alergen może być niebezpieczny dla płodu.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.