• Start
  • Zdrowie
  • Objawy neurologiczne, których nie należy lekceważyć

Objawy neurologiczne, których nie należy lekceważyć

Układ nerwowy pełni szereg istotnych funkcji w organizmie, odpowiada nie tylko za odbiór wrażeń zmysłowych, ale też naukę, zapamiętywanie, wysławianie się, poruszanie i koordynowanie pracy wielu narządów. Zaburzenia w jego pracy mogą mieć daleko idące konsekwencje i nie tylko obniżać jakość życia, ale też stanowić dla niego poważne zagrożenie. Istnieją objawy neurologiczne, których nie należy lekceważyć. W przypadku ich wystąpienia należy zgłosić się do specjalisty w celu odbycia konsultacji i wykonania niezbędnych badań.

Jak działa centralny i autonomiczny układ nerwowy?

Istnieją różne choroby neurologiczne, które mogą przyczyniać się do niewłaściwej pracy układu nerwowego. Ten dzieli się na dwie główne składowe. Wyróżnia się:

  • centralny układ nerwowy, który odpowiada za naukę, zapamiętywanie, funkcje poznawcze i świadome działania, np. ruch nogą czy pisanie na klawiaturze;
  • autonomiczny układ nerwowy, który działa niezależnie od woli człowieka, steruje on m.in. skurczami serca czy pracą płuc.

Jaką funkcję pełnią komórki glejowe?

Układ nerwowy tworzą nie tylko neurony, ale też komórki glejowe. Mają one do odegrania niezwykle istotną rolę. Komórki glejowe dostarczają składników odżywczych do komórek nerwowych. Ponadto uczestniczą w syntezie osłonek mielinowych i enzymów sterujących syntezą neurotransmiterów, w tym dopaminy i serotoniny. Jednocześnie komórki glejowe zabezpieczają neurony przed destrukcyjnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Jakie są przyczyny chorób neurologicznych?

Istnieją liczne choroby neurologiczne, które mają odmienne podłoże i przebieg. W przypadku niektórych możliwe jest podjęcie leczenia. Inne zaś stanowią przedmiot licznych badań, które mają doprowadzić naukowców do opracowania skutecznej terapii. Przyczyny chorób neurologicznych dzieli się na:

  • genetyczne, dochodzi do nich wskutek pojawienia się przypadkowych zmian (mutacji) w materiale genetycznym, np. pląsawica Huntingtona;
  • autoimmunologiczne – komórki odpornościowe atakują neurony, prowadząc do ich uszkodzenia, np. stwardnienie rozsiane;
  • infekcyjne – do wystąpienia niekorzystnych objawów dochodzi wskutek zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybicznego, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • neurodegeneracyjne – wskutek zaburzeń metabolicznych powstają szkodliwe produkty, które odkładają się w komórkach nerwowych, uniemożliwiając ich prawidłowe funkcjonowanie, np. choroba Alzheimera i choroba Parkinsona;
  • naczyniowe – wskutek odkładania płytki miażdżycowej dochodzi do zaburzeń w pracy układu krążenia, czego efektem może być udar mózgu;
  • neuropatyczne – wiążą się z zaburzeniem pracy nerwów obwodowych np. wskutek nieleczonej cukrzycy czy zbyt częstego sięgania po alkohol.

Jakie są poważne objawy neurologiczne, których nie należy lekceważyć?

Choroby neurologiczne mogą dawać różne symptomy, zarówno typowo fizjologiczne, jak i psychologiczno-poznawcze. W przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem. Objawy neurologiczne, których nie należy lekceważyć to:

  • nawracające bóle głowy;
  • nieprawidłowości w pracy mięśni, np. niedowłady;
  • zaburzenia czucia, w tym wrażenie mrowienia, przepływu prądu, drętwienia;
  • zaburzenia ruchowe, np. nieumiejętność trafienia ręką w wybrany punkt, trudności z utrzymaniem pionowej postawy ciała;
  • problemy związane z widzeniem – mroczki przed oczami, rozmazany obraz;
  • zaburzenia słuchu – pojawienie się szumu w uszach, nagły niedosłuch;
  • zaburzenia snu – trudności z zasypianiem, nadmierna senność;
  • afazja – utracenie umiejętności prawidłowego konstruowania zdań oraz rozumienia znaczenia poszczególnych wyrazów;

Jak zapisać się na konsultacje neurologiczne i uzyskać szybki termin wizyty?

W przypadku stwierdzenia ww. symptomów należy skorzystać z profesjonalnej pomocy, np. umówić się na konsultacje neurologiczne w Gdańsku. Podczas nich zostanie przeprowadzony wywiad oraz wykonane niezbędne badania. W przypadku schorzeń neurologicznych szybka reakcja ma znaczenie, może m.in. uchronić przed daleko idącymi konsekwencjami udaru mózgu. Objawy neurologiczne to problem, w którym specjalizuje się lekarz neurolog. Trójmiasto zapewnia wielu specjalistów z tego zakresu. W sytuacji, gdy terminy wizyty w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie są zbyt odległe, warto umówić się na konsultację w okolicznych miejscowościach, godnym uwagi rozwiązaniem mogą okazać się Kartuzy czy Kościerzyna.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.