Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca to bardzo ciężka choroba skóry, która po raz pierwszy opisana została jeszcze w starożytności. Ma wiele odmian i objawów, które warto poznać. Choćby po to, by wiedzieć, kiedy udać się na konsultację dermatologiczną. Na tę chorobę cierpi już ponad 3% populacji naszego kraju.

Łuszczyca – objawy

Przede wszystkim warto wiedzieć, w jaki sposób może się ona objawiać. Do dermatologa powinny nas zaprowadzić takie objawy, jak:

  • zmiany skórne
  • zaczerwienie
  • swędzenie
  • pieczenie podrażnionej skóry
  • łuska w kolorze srebrnobiałym.

Dodatkowo, w zaawansowanym stadium, skóra pęka, a z tworzących się okrągłych ran wypływa krew. Tak to wygląda u zdecydowanej większości osób, które cierpią przez tę chorobę. Zdarza się jednak, że łuszczyca pociąga za sobą zapalenie stawów, które wiąże się z bólem i sztywnieniem. Łuszczyca może wpływać na deformację stawów. Niektóre typy tej choroby wiążą się z wystąpieniem ropnych krost i tkliwością. Czasami równolegle z wymienionymi objawami występuje gorączka i osłabienie. Bywa mylona z atopowym zapaleniem skóry, dlatego gdy nie ma całkowitej pewności co do diagnozy, może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań. Jak widać, ta choroba może mieć poważne konsekwencje, dlatego nie ma sensu zwlekanie z wybraniem się na konsultację dermatologiczną.

Co robić po zauważeniu objawów?

Osoby, które podobne objawy zaczęły zauważać u siebie, powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lekarz rodzinny z pewnością zleci konsultację dermatologiczną w przychodni specjalistycznej. Jakiego rodzaju leczenie może wprowadzić dermatolog? Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Na większość rodzajów łuszczycy wystarczy zastosowanie środków do stosowania miejscowego albo maści złuszczającej (salicylowa lub siarkowa). Jeżeli objawy nie ustąpią, konieczne będzie zastosowanie leków immunosupresyjnych. W najbardziej zaawansowanych przypadkach dermatolog może polecić zastosowanie terapii specjalnych – fotochemioterapii czy fotoferezy. Nie należy samodzielnie nastawiać się na wybrane leczenie. Decyzję podejmuje lekarz po ustaleniu rodzaju łuszczycy oraz jej natężenia.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Łuszczyca to choroba o uwarunkowaniu genetycznym. Bywa, że ujawnia się dopiero, gdy nie doleczy się jakiejś infekcji, chociażby zwykłej anginy ropnej. Łuszczycę może wywołać ospa wietrzna, ale także cukrzyca. Blizny (nawet po małych zadrapaniach) i oparzenia też bywają powodem wystąpienia miejscowej łuszczycy. Nawet prowadzenie niezdrowego trybu życia nie pozostaje bez wpływu na to czy pojawią się te problemy skórne. Stosowanie alkoholu, nikotyny i niektórych lekarstw też zwiększa prawdopodobieństwo zapadnięcia na tę chorobę. Bywa nawet, że wyzwala ją stres.

Łuszczyca – to warto wiedzieć

Łuszczyca nie jest zaraźliwa. Jest chorobą immunologiczną, która sama przemija. Niestety, często wraca po zaleczeniu objawów. Nie można wiele zrobić, by się przed nią uchronić. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia warto dbać o zdrowy styl życia i uważać na substancje, które dostarczamy do organizmu. Nie zaszkodzi też zażywanie odpowiedniej ilości snu i dbanie o odpowiedni poziom higieny. Trzeba, niestety liczyć się z tym, że żadne podjęte działania nie zapobiegną wystąpieniu łuszczycy. Warto wiedzieć, że chorzy na łuszczycę dużo gorzej znoszą zimną część roku, bo jest to czas, w którym objawy mają tendencję do nasilania. 

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.