Maksymalne obciążenie kozetek medycznych – kluczowe parametry dla trwałości i stabilności sprzętu

Kozetki medyczne pełnią istotną rolę w placówkach świadczących usługi zdrowotne. Sprawdzają się podczas przeprowadzania różnorodnych czynności diagnostycznych i zabiegów terapeutycznych. Jakie parametry powinna mieć kozetka medyczna, by zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu?
Jak parametry kozetek medycznych wpływają na codzienną pracę lekarzy i terapeutów?
Kozetki medyczne posiadają różną wysokość i szerokość. W zależności od modelu mogą być wyposażone w układ jezdny, blokadę kół, funkcję regulacji nachylenia poszczególnych segmentów. Bardziej rozbudowane wersje, tworzone przez polskiego producenta U.B.M. Meble Medyczne w ramach serii STEL, posiadają także dodatkowe elementy w postaci barierek bocznych, pasów bezpieczeństwa oraz uchwytów na prześcieradło jednorazowe.
Parametry kozetek medycznych wpływają na codzienną pracę lekarzy i terapeutów, gdyż to od nich w znacznym stopniu zależy bezpieczeństwo i ergonomia w gabinecie medycznym. Meble te umożliwiają bowiem ułożenie pacjenta w sposób pozwalający na wykonanie badania lub zabiegu i ograniczają negatywny impakt fizjologiczny wykonywanych czynności zawodowych. Istotnym parametrem kozetki medycznej, od którego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo pacjentów i przedstawicieli personelu medycznego, jest również jej maksymalne dopuszczalne obciążenie.
W jakich placówkach najczęściej zwraca się uwagę na maksymalne obciążenie kozetek medycznych?
Maksymalne obciążenie kozetek medycznych to parametr, na który zwraca się szczególną uwagę w gabinetach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, gabinetach POZ, które muszą dostosować się do zasad wynikających ze standardów dostępności placówek świadczących usługi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, oraz wszystkich gabinetach wykonujących badania i zabiegi u osób dorosłych o znacznej masie ciała.
W efekcie zapotrzebowanie na kozetki dopuszczające duże obciążenie występuje w różnorodnych jednostkach służby zdrowia i opieki medycznej – szpitalach, przychodniach, ośrodkach zdrowia czy też sanatoriach.
Czynniki wpływające na maksymalne obciążenie kozetek medycznych
Na maksymalne obciążenie kozetek medycznych wpływ mają przede wszystkim takie czynniki, jak konstrukcja ramy, rodzaj podstawy, jakość i grubość tapicerki oraz system podnoszenia i regulacji.
Konstrukcja ramy
Rama kozetki medycznej musi posiadać trwałą, stabilną konstrukcję pozwalającą na bezpieczną eksploatację mebla nawet przy dużym obciążeniu. Powinna być wykonana z materiałów odpornych na ślady użytkowania oraz kontakt z różnorodnymi substancjami chemicznymi i biologicznymi, które zagrażają jej integralności.
Konstrukcja ramy kozetek medycznych dostępnych w katalogu producenta U.B.M. Meble Medyczne została wykonana z elementów stalowych malowanych proszkowo, co sprawia, że jest wytrzymała i pozwala na bezawaryjne użytkowanie mebla przez długi czas.
Rodzaj podstawy
Możliwości kozetki medycznej w zakresie udźwigu są bezpośrednio związane z rodzajem podstawy mebla. W ofercie U.B.M. Meble Medyczne dostępne są nowoczesne kozetki ze zwiększonym udźwigiem – stoły zabiegowe z serii STEL, posiadające odpowiednio wzmacnianą podstawę i przez to wytrzymujące znaczne obciążenia.
Jakość i grubość tapicerki
Aby kozetka medyczna była w stanie znosić duże obciążenie, musi być wyposażona w wysokiej jakości tapicerkę z grubego, odpornego na uszkodzenia materiału. W dostępnych w katalogu producenta U.B.M. Meble Medyczne stołach zabiegowych z serii STEL tapicerka została wykonana w technologii bezszwowej, która nie tylko przeciwdziała zagnieżdżaniu się i namnażaniu drobnoustrojów na powierzchni mebla, lecz także zwiększa trwałość i zapobiega pękaniu połączeń pod wpływem aktywnego użytkowania.
System podnoszenia i regulacji
W kozetkach medycznych, które umożliwiają zmianę wysokości i kąta nachylenia zagłówka oraz innych segmentów mebla, system podnoszenia i regulacji również musi być w stanie wytrzymać duże obciążenie. W standardowych modelach kozetek z oferty U.B.M. Meble Medyczne mechanizm umożliwiający poziomowanie zagłówka opiera się na rastomatach. W wypadku stołów zabiegowych z serii STEL regulacja wysokości i innych elementów sprzętu odbywa się z kolei za pośrednictwem siłownika elektrycznego bądź sprężyny gazowej, które działają sprawnie nawet przy dużym obciążeniu mebla.
Standardowe zakresy maksymalnego obciążenia kozetek medycznych
Standardowe zakresy maksymalnego obciążenia zależą od typu kozetki medycznej. W wypadku kozetek podstawowych wynoszą od 150 do 180 kilogramów, dla kozetek wzmacnianych od 200 do 250 kilogramów.
Stół zabiegowy STEL32 od U.B.M. Meble Medyczne może bardzo dobrze pełnić rolę kozetki wzmacnianej
Testy i certyfikaty potwierdzające odpowiedni udźwig kozetki medycznej
Odpowiedni udźwig kozetki medycznej zapewniają wewnętrzne testy stabilności i odporności na obciążenia, wykonywane przez producenta, oraz certyfikaty potwierdzające zgodność z regulacjami dotyczącymi mebli medycznych, w tym certyfikat ISO 13485:2016, potwierdzający implementację Systemu Jakości Urządzeń Medycznych.
Jak dobrać odpowiednią kozetkę medyczną do placówki medycznej?
Przed zakupem kozetki medycznej należy upewnić się, że jest ona dopasowana do rodzaju świadczeń udzielanych w placówce medycznej, indywidualnych preferencji przedstawicieli personelu medycznego oraz warunków lokalowych. Dobrym wyborem do gabinetu, w którym przyjmowani są pacjenci o dużej masie ciała, są wzmacniane kozetki medyczne z oferty U.B.M. Meble Medyczne – elektryczne stoły zabiegowe z serii STEL – dwusegmentowe STEL21 i STEL22 oraz trzysegmentowe STEL31 i STEL32.