Leczenie kanałowe - jak przebiega?

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, jest konieczne, jeśli dojdzie do zainfekowania miazgi zęba. Najczęstszą tego przyczyną jest nieleczona próchnica, wskutek rozwoju której bakterie przedostają się do wnętrza zęba. Jak wygląda leczenie kanałowe?
Kiedy należy wykonać leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest konieczne, jeśli doszło do zainfekowania miazgi zęba. Tradycyjne metody nie są wtedy wystarczająco skuteczne, natomiast alternatywnym rozwiązaniem jest wyłącznie ekstrakcja, czyli wyrwanie zęba, które przeprowadza chirurg stomatolog. Dla pacjenta zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest zachowanie jego naturalnej struktury, wypełnione biozgodnym preparatem.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne polega na usunięciu miazgi zębowej. W tym celu lekarz uprzednio znieczula pacjenta. Następnie może przejść do redukcji zmienionych chorobowo tkanek, redukując tym samym przyczynę bólu zęba. To właśnie z nim pacjenci najczęściej zgłaszają się do stomatologa w trybie pilnym. W kolejnych krokach leczenie kanałowe wygląda następująco:
-
wykonanie zdjęcia RTG - jest niezbędne celem zapoznania się ze stopniem zaawansowania zmian,
-
otwarcie komory zęba i usunięcie chorych tkanek - odbywa się w znieczuleniu,
-
oczyszczenie kanałów - pozwala zredukować ryzyko ewentualnego zakażenia wtórnego,
-
osuszenie kanałów i wypełnienie zęba preparatem - etap ten wieńczy proces leczenia.
Obecnie najlepszą metodą jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Dzięki niej cała procedura może zakończyć się już na jednej wizycie, co jest komfortowe dla pacjenta.
Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty
Pacjentom leczenie kanałowe często kojarzy się z koniecznością odbycia co najmniej kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Tymczasem w zdecydowanej większości przypadków leczenie można zakończyć w czasie jednej wizyty. Tylko ok. 10% pacjentów wymaga powtórnego odwiedzenia dentysty. Na stronie allecoudent.pl dowiesz się więcej o tym, jak przebiega leczenie kanałowe i na co w związku z tym powinien być gotowy pacjent.
Czy leczenie kanałowe zawsze jest konieczne?
O tym, czy leczenie kanałowe jest konieczne, decyduje lekarz po zbadaniu pacjenta. Zastosowanie tradycyjnych metod w przypadku, gdy doszło do zakażenia miazgi zęba, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Dopiero usunięcie zajętych chorobowo tkanek przynosi ulgę w bólu. Dzięki nowoczesnym technikom leczenie endodontyczne nie jest dla pacjentów tak uciążliwe, jak jeszcze kilkanaście lat temu. W dodatku, przy zastosowaniu znieczulenia, jest całkowicie bezbolesne.