Czy wiesz, jak bardzo laserowa korekcja wzroku może poprawić komfort życia? Sprawdź, jakie wady wzroku pozwala skorygować

Chociaż okulary bezdyskusyjnie zwiększają komfort życia, ich noszenie w niektórych sytuacjach może nas ograniczać – na przykład w trakcie uprawiania sportu. Ale czy wiesz, że możesz pozbyć się okularów? Sposobem na to jest laserowa korekcja wzroku.
Dzięki laserowej korekcji wzroku można pozbyć się dalekowzroczności, krótkowzroczności, jak również astygmatyzmu, pozbywając się dyskomfortu i poprawiając jakość życia. Zabieg jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Trwa kilkanaście sekund, a jego efekty są widoczne niemal od razu.
Jak przebiega i na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?
Celem laserowej korekcji wzroku jest bardzo precyzyjna zmiana kształtu przedniej powierzchni rogówki za pomocą wiązki lasera w taki sposób, aby załamywane przez nią promienie światła mogły tworzyć wyraźny obraz. Obecnie jest to skuteczna i bezpieczna metoda usuwania wad wzroku. Co ważne, dostosowuje się ją do konkretnej wady.
Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, po wcześniejszym podaniu znieczulenia w postaci kropli do oczu, i trwa kilkanaście sekund. Wliczając przygotowanie pacjenta i odpoczynek tuż po, całość nie przekracza 20-30 minut. Efekty po zastosowaniu laserowej korekcji wzroku są szybko odczuwalne – już na drugi dzień po zabiegu pacjent odczuwa diametralną poprawę widzenia.
Trzeba jednak być przygotowanym na to, że po zabiegu mogą pojawić się pewne lekiie nieprzyjemne odczucia. Wśród najczęstszych wymienia się pieczenie, światłowstręt, podrażnienie i dyskomfort. Są one zupełnie normalne i nie powinny wzbudzać niepokoju.
Rekonwalescencja nie jest długa, bowiem po około 2-3 dniach można wrócić do codziennych aktywności. Niemniej warto wziąć dodatkowy dzień lub dwa na odpoczynek, pamiętając o stosowaniu się do zaleceń lekarza.
Zabieg składa się z kilku elementów:
- Pacjentowi podaje się krople znieczulające, a powieki zabezpiecza specjalnymi rozpórkami, aby nie można było odruchowo mrugać.
- Podczas zabiegu pacjent jest świadomy i cały czas utrzymuje kontakt z operatorem.
- Po zabiegu pacjent otrzymuje konkretne wytyczne, które pomogą mu szybko wrócić do formy.
- Pełna ostrość widzenia następuje po kilku godzinach.
Należy mieć na uwadze, że laserowa korekcja wzroku przeznaczona jest dla osób, u których wada jest stabilna, czyli nie zmienia się od ostatniego roku.Korygowanie dalekowzroczności (nadwzroczności) za pomocą laserowej korekcji wzroku.
Do zabiegu laserowej korekcji wzroku kwalifikują się m.in. osoby z dalekowzrocznością. Jest to wada, przez którą pojawia się trudność z wyraźnym widzeniem obiektów z bliska. Dotyczy to również czytania, oglądania tv czy pracy przy komputerze.
W korekcji dalekowzroczności (do +6,0 D) wykorzystuje się zaawansowane lasery: ekscymerowy oraz femtosekundowy.
Korygowanie krótkowzroczności za pomocą laserowej korekcji
Do zabiegu laserowej korekcji wzroku mogą zakwalifikować się również pacjenci z krótkowzrocznością. Jest to najczęściej występująca wada wzroku, polegająca na niewyraźnym widzeniu przedmiotów z daleka.
Osoba z krótkowzrocznością chcąc zobaczyć obiekt znajdujący się daleko, musi zmrużyć oczy. Nierzadko zgłasza też gorsze widzenie po zmierzchu. Możliwe są również bóle oczu i głowy.
W przypadku krótkowzroczności od -0,50 do -9,00 D możliwa jest laserowa korekcja wady, w której wykorzystuje się zaawansowane lasery takie jak ekscymerowy czy femtosekundowy.
Korygowanie astygmatyzmu za pomocą laserowej korekcji wzroku
Osoby z astygmatyzmem widzą niewyraźnie na każdą odległość. Obraz jest rozmyty i zniekształcony. Ta wada może pojawić się równolegle z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Jej przyczyną może być nieprawidłowy kształt rogówki, uwarunkowania genetyczne lub uraz rogówki i powstające blizny.
Poza nieostrym widzeniem pacjenci mogą skarżyć się na zmęczenie oczu, zwiększoną potrzebę pocierania oczu oraz bóle głowy.
Jak należy przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Cała procedura poprzedzona jest kwalifikacją. Jest to nie tylko wywiad z pacjentem, ale również poddanie go szczegółowym badaniom. Są to między innymi:
- komputerowe badanie wzroku,
- ocena ostrości wzroku – bez korekcji, w okularach i w możliwie najlepszej korekcji,
- test dominacji oka,
- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- badanie grubości rogówki,
- topografia i tomografia rogówki, czyli badanie kształtu, grubości i krzywizny rogówki,
- aberrometria,
- pomiar długości gałki ocznej.
Analiza wyników poszczególnych pomiarów pozwoli lekarzowi zaproponować odpowiednią procedurę – najlepszą dla pacjenta.
Laserowa korekcja wzroku odbywa się nie w szpitalu, a w warunkach ambulatoryjnych, Należy jednak pamiętać, żeby dwa dni przed zabiegiem nie pić alkoholu, i napojów energetycznych, zrezygnować z perfum o dużym stężeniu alkoholu, które mogłyby podrażniać oczy i zaburzać wiązkę lasera, zrezygnować z makijażu oczu także 48 godzin przed zabiegiem, a w dniu korekcji oczu zadbać o „czystą twarz”, wolną od jakichkolwiek kosmetyków.
W dniu zabiegu należy unikać prowadzenia samochodu – najlepiej poprosić kogoś o dowiezienie i odebranie z kliniki. Dlaczego to takie ważne? Oko jest nadwrażliwe na światło, może więc łzawić.
W której klinice okulistycznej można wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku?
Idealna klinika okulistyczna powinna spełniać kilka warunków. Są to między innymi:
- wysokiej klasy kadra medyczna,
- doświadczony zespół optometrystów i pielęgniarek,
- nowoczesny sprzęt na światowym poziomie – do przeprowadzania badań i leczenia,
- indywidualne podejście do pacjenta,
- zrozumienie, empatia, przyjazna atmosfera.
Powyższe warunki spełnia Klinika Okulistyczna OFTALMIKA z siedzibą w Bydgoszczy. Dużym atutem tego miejsca jest wysokiej klasy kadra medyczna, w tym kadra profesorska, i doświadczona kadra pielęgniarska, zapewniająca empatyczną opiekę pacjentom.
Klinika Okulistyczna OFTALMIKA wykonuje laserową korekcję wzroku za pomocą zaawansowanego, nowoczesnego sprzętu: lasera ekscymerowego oraz femtosekundowego. Dodatkowo dysponuje komfortowymi salami przeznaczonymi do odpoczynku po przeprowadzonym zabiegu i zapewnia kompleksową opiekę na każdym etapie leczenia.
W Klinice OFTALMIKA specjaliści wybiorą dla Ciebie odpowiednią metodę korekcji wady wzroku, dzięki której zostanie przywrócony komfort widzenia i poprawiona jakość życia.
A teraz wyobraź sobie siebie bez okularów. Pomyśl, co dzięki temu zyskasz i co zrobisz. Może zaczniesz uprawiać sport, który do tej pory był poza Twoim zasięgiem? Sprawdź ofertę Kliniki Okulistycznej OFTALMIKA i zacznij nowe, bardziej komfortowe życie!
Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony oftalmika.pl