Czy do ginekologa potrzebne jest skierowanie?

W lipcu minął rok, odkąd nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów. Nie oznacza to jednak, że do każdego z nich można się bezpośrednio dostać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nadal do większości z nich wymagane jest skierowanie – zwykle możliwe do uzyskania u lekarza rodzinnego, świadczącego usługi w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Są jednak pewne wyjątki. Jednym z nich jest ginekolog. Upewnijmy się, czy faktycznie skierowanie do ginekologa nie jest potrzebne.

Konieczność ustawowego skierowania do specjalisty

W publicznym systemie ochrony zdrowia obowiązują pewne zasady, w tym także zasada skierowań, według której do danego specjalisty można dostać się wówczas, gdy otrzymamy do niego skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Choć w ubiegłym roku, w ramach Polskiego Ładu, a więc programu społeczno- gospodarczego rządów PiS, wprowadzono pewne zmiany, mające na celu rozładowanie kolejek oraz skrócenie czasu oczekiwania do specjalisty, to konieczność posiadania skierowania z POZ nadal obowiązuje. Jest jednak kilka poradni specjalistycznych, które świadcząc usługi w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ, tego skierowania nie wymagają. Jedną z nich jest poradnia ginekologiczna, do której możemy udać się bez żadnej dokumentacji uzyskanej od lekarza pierwszego kontaktu. Podstawą prawną ku temu jest ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze  środków publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 27 października 2017 r, o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 1050).

Wyjątek od zasady – bez skierowania do kilku specjalistów

Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia pewnych nagłe i trudnych przypadków zdrowotnych, które wymagają natychmiastowej reakcji, istnieje wyjątek od tej zasady. Zgodnie z art. 57 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, wytypowanych zostało pięć ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, do których nie jest wymagane skierowanie. Zgodnie z tym zapisem skierowania nie potrzebujemy do lekarza:

  • Onkologa;
  • Psychiatry;
  • Wenerologa;
  • Dentysty;
  • Ginekologa położnika.

Ponadto z poradni specjalistycznych, w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ, bez skierowania korzystać mogą niektóre grupy osób, w tym m.in. inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz osoby represjonowane; osoby do 18. roku życia u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu; osoby uzależnione; osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i inne.

Do ginekologa bez skierowania

Wśród lekarzy specjalistów, do których nie potrzeba skierowania, znalazł się lekarz ginekolog. Ginekolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób, zaburzeń i schorzeń narządów płciowych u kobiet. Jest to bardzo ważna specjalizacja, z której korzystają kobiety niemal w każdym wieku – do ginekologa należy zgłosić się zarówno z drobną infekcją, jak i poważniejszymi objawami, gdyż jest on w stanie zdiagnozować poważne choroby narządów płciowych, w ciężkich przypadkach zagrażające nawet życiu. Specjalizacja ta ściśle wiąże się także z położnictwem, bowiem ginekolog monitoruje także przebieg ciąży, może odbierać poród oraz sprawuje opiekę nad kobietą i dzieckiem podczas połogu.

Każda kobieta, mimo braku żadnych objawów, powinna minimum raz w roku skorzystać z wizyty u ginekologa. Natomiast gdy dostrzeżemy jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak chociażby ból w podbrzuszu, bolesne i obfite miesiączkowanie, zanik krwawienia, pojawi się świąd, pieczenie, upławy lub nietrzymanie moczu, odczuwamy ból podczas współżycia lub mamy problem z zajściem w ciążę, do lekarza ginekologa należy udać się niezwłocznie. Ponadto z wizyty takiej powinna skorzystać każda dziewczyna po ukończeniu 16. roku życia, bądź też kobieta planująca rozpoczęcie współżycia.

Warto dbać o swoje zdrowie i regularnie korzystać z wizyt u specjalistów, w tym z wizyty u ginekologa. Tym bardziej, że do lekarza tej specjalności nie potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego, więc cała procedura nie przysparza dodatkowych trudności.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.