• Start
  • Zdrowie
  • Alergia u dorosłych – dlaczego może pojawić się w każdej chwili?

Alergia u dorosłych – dlaczego może pojawić się w każdej chwili?

Alergie to globalny problem zdrowotny, którego przyczyny nie są do końca poznane. Choć w większości przypadków występują u dzieci, równie dobrze mogą rozwinąć się u osoby dorosłej, która nigdy wcześniej nie miała takich problemów – tak naprawdę nie ma na to reguły. Dowiedz się więcej na temat mechanizmu alergii i sprawdź, jakie preparaty pomogą złagodzić jej objawy.

Jak rozwija się alergia?

Alergia to nadmierna reakcja organizmu na kontakt z nieszkodliwą substancją – alergenem. Może być nim w zasadzie wszystko – pyłek drzew, traw czy kwiatów, kurz, pleśń, sierść zwierząt, składniki pożywienia, leków i kosmetyków, lateks, a nawet światło słoneczne. Pierwszy kontakt z problematycznym czynnikiem skutkuje wytworzeniem w organizmie specjalnych przeciwciał, które przy kolejnym spotkaniu z tą samą substancją rozpoznają ją jako zagrożenie.

W takiej sytuacji układ odpornościowy aktywuje się i m.in. uwalnia mediatory stanu zapalnego – to związki chemiczne, których celem jest inicjacja i podtrzymanie zapalenia. Mechanizm ten pozwala na skuteczną eliminację patogenów i innych szkodliwych czynników, jednak w przypadku alergii rozwija się on niepotrzebnie, w odpowiedzi na niegroźny dla organizmu czynnik. Jego skutkiem są różnorodne objawy, zależne od miejsca kontaktu z alergenem, np.:

  • świąd skóry, nosa, oczu,
  • łzawienie,
  • wodnisty katar,
  • obrzęk i blokada nosa,
  • napadowe kichanie,
  • pokrzywka alergiczna,
  • zaczerwienie skóry i błon śluzowych[1].

Skąd się biorą alergie u dorosłych?

Jak dotąd nie udało się ustalić, dlaczego organizm w pewnym momencie zaczyna rozpoznawać określony czynnik jako zagrożenie. Ok. 80% osób dorosłych z alergią cierpi na nią już od dzieciństwa, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pojawiła się w późniejszym wieku. Niektóre czynniki ryzyka wydają się sprzyjać jej rozwojowi, np.:

  • predyspozycje genetyczne,
  • dłuższe narażenie na alergen – czasami objawy uczulenia pojawiają się np. po kilkukrotnym użądleniu przez osę czy po kilku latach kontaktu z pylącymi roślinami,
  • słaba wentylacja w pomieszczeniach – sprzyja rozwojowi wilgoci i pleśni,
  • zanieczyszczenie powietrza – wysokie stężenia szkodliwych substancji mogą uszkadzać śluzówkę dróg oddechowych, co zwiększa podatność organizmu na rozwój alergii.

Jak złagodzić objawy alergii?

Głównym mediatorem stanu zapalnego odpowiedzialnym za rozwój objawów alergii jest histamina, której duże ilości są uwalniane do krwi po kontakcie z alergenem. Dlatego tabletki na alergię dla dorosłych zawierają leki przeciwhistaminowe, np. bilastynę, które blokuje aktywność histaminy poprzez wiązanie się ze specyficznymi dla niej receptorami. W ten sposób ogranicza jej działanie, co może złagodzić objawy alergii skórnej i wziewnej, w tym świąd, katar czy pokrzywkę.

Jedną z największych zalet bilastyny jest fakt, że nie powoduje senności. Dzięki temu może być przyjmowana bez obaw o obniżoną koncentrację czy trudności ze skupieniem uwagi. To dobrze tolerowany lek, którego działanie utrzymuje się przez ok. 24 godziny, co pozwala stosować go raz dziennie[2].

W leczeniu alergii stosuje się również preparaty miejscowe o różnym działaniu, np. krople do oczu i nosa, które również zawierają leki przeciwhistaminowe, takie jak azelastyna czy olopatadyna. Ponadto warto wspomóc terapię naturalnymi metodami, np. inhalacjami z soli fizjologicznej, których celem jest oczyszczenie dróg oddechowych z osadzonych na ich powierzchni alergenów.

[1] Tuszyński P. K. (red.), Alergia z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.

[2] Sybilski A. J. (2022). Efektywność kliniczna i bezpieczeństwo bilastyny. Część I. Alergoprofil, 18(4), 11-16.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.