Proteiny - jak działają na włosy?

Jeśli Twoje włosy są lśniące, witalne, sprężyste, oznacza to, iż pewnie nie brak im protein, czyli głównych składników budulcowych włosów. Jeśli jednak borykasz się z włosami znacznie osłabionymi, łamliwymi, kruchymi i pozbawionymi basku, bardzo możliwym jest, iż Twoim włosom brakuje protein. Jaką rolę dla włosów odgrywają proteiny? Tych rzeczy dowiesz się z naszego artykułu lub wytłumaczy Ci je dobry trycholog. Poznań to jedno z miast, gdzie znajdziesz najnowocześniejszy gabinet trychologiczny.

Czym są proteiny?

Proteiny to inaczej białka. To właśnie one są podstawowym budulcem każdego organizmu i jego części, w tym są także budulcem włosów. Na proteiny składają się aminokwasy, które powiązane są między sobą tzw. wiązaniami peptydowymi. 

Proteiny możemy podzielić na kilka ich rodzajów, przykładowo najmniejszymi proteinami będą wspomniane już aminokwasy (np. arginina, cysteina, tauryna, metionina i tyrozyna). Poza tym wyróżnia się także proteiny hydrolizowane oraz proteiny wielkocząsteczkowe. 

Proteiny mają dla włosów ogromne znaczenie, ponieważ stanowią w nich niejako "cegiełki", z których są one zbudowane. Przykładowo arginina znacząco przyspiesza wzrost włosa, a tyrozyna wpływa na tworzenie się barwików we włosie i odpowiada za jego kolor. 

Proteiny hydrolizowane odpowiadają za sprężystość fryzury oraz za odporność włosów na wszelkie uszkodzenia. Przykładem tego typu protein może być hydrolizowany jedwab, hydrolizowana pszenica lub hydrolizowana keratyna. W końcu wielkocząsteczkowe proteiny to np. keratyna, kolagen, proteiny mleczne czy elastyna. Proteiny wielkocząsteczkowe są dedykowane głownie włosom o wysokiej porowatości (posiadającym mocno odchylone łuski). 

Każdy rodzaj włosa należy raz na jakiś czas poddać zabiegowi proteinowania. Taka pielęgnacja jest szczególnie istotna w przypadku blondów, które są rozjaśniane, w przypadku włosów puszących się, suchych i przesuszonych oraz w przypadku włosów, które często poddawane są stylizacji, zwłaszcza wysokimi temperaturami.

Kosmetyki z proteinami - warto je kupować?

Zdecydowanie tak. O odpowiedniej pielęgnacji włosów proteinami warto porozmawiać z trychologiem. Poznań , stolica Wielopolski to miejsce, gdzie znajduje się nowoczesny gabinet z fachowym i doświadczonym personelem w kwestii pielęgnacji i diagnostyki oraz leczenia problemów z włosami. 

Kosmetyki z proteinami są szczególnie wskazane dla włosów jasnych i rozjaśnianych, farbowanych oraz często  stylizowanych suszarką, lokówką czy prostownicą. Takie włosy są zazwyczaj pełne ubytków i wymagają szczególnie łagodnej, ale i efektywnej odbudowy. Maski, odżywki, a nawet szampony z proteinami mogą znacznie zmniejszyć porowatość takich włosów, uzupełnić braki w ich strukturze i znacząco je wygładzić. 

Jeśli posiadasz włosy wysokoporowate lub takie, które mają skłonność do niszczenia się, musisz pamiętać o kilku zasadach ich pielęgnacji. Mianowicie nigdy nie myj i nie spłukuj włosów bardzo ciepłą wodą ani nie pocieraj ich ręcznikiem (włosy wystarczy odcisnąć z nadmiaru wody). Rozczesując włosy rób to bardzo delikatnie - zawsze zaczynaj od końcówek i "idź" ku górze. Unikaj częstego korzystania z prostownicy czy lokówki. Jeśli suszysz włosy suszarką, zachowaj ok. 30 - 40 cm odległości suszarki od głowy, a także susz włosy chłodnym, a nie gorącym strumieniem powietrza.

Odpowiednio stosowane proteiny znacząco poprawiają kondycję i wygląd fryzury. Włosy z odpowiednim poziomem protein są odbudowane, gładkie, lśniące, nie puszą się i łatwo można je rozczesać oraz stylizować. Włosy można jednakże także przeproteinować, a wtedy stają się szorstkie, matowe i trzeszczą gdy je ściśniesz w dłoni - pielęgnacja musi być więc odpowiednio dobrana do własnych potrzeb. Zapraszamy po naszych gabinetów trychologicznych po więcej porad związanych z odpowiednią pielęgnacją każdego rodzaju włosów!

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.