• Start
  • Inne
  • Sprzęt laboratoryjny - na co zwrócić uwagę przy jego zakupie

Sprzęt laboratoryjny - na co zwrócić uwagę przy jego zakupie

Spotykamy bardzo wiele rodzajów laboratoriów. Laboratoria to pomieszczenia lub zespół pomieszczeń, które są przeznaczone to wykonywania w nich różnego rodzaju badań laboratoryjnych i naukowych. W zależności od tych badań dane laboratorium jest wyposażane w różnego rodzaju sprzęt laboratoryjny i aparaturę laboratoryjną.

Odpowiedni dobór sprzętu laboratoryjnego nie jest sprawą łatwą. Oczywiście, charakterystyka sprzętu jest ściśle zdeterminowana przez typ badań, jakie mają być wykonywane w danym laboratorium, natomiast na rynku jest bardzo wiele producentów danego rodzaju sprzętu laboratoryjnego, który też charakteryzuje się równymi funkcjami, i bardzo ważne jest, aby dobrać sprzęt, który z jednej strony pozwoli nam wykonać wszystkie zaplanowane badania, a z drugiej strony będzie odpowiednio dokładny, niezawodny i nie będzie wymagał bardzo wielu dodatkowych czynności, aby móc z niego skorzystać. 

sprzetlaboratoryjny3

Dokładność sprzętu jest jednym z podstawowych kryteriów jego wyboru. Badania, jakie laborant ma przeprowadzić, mogą być w w zależności od wyboru sprzętu, przeprowadzone z daną dokładnością i z danym błędem analitycznych. Kolokwialnie mówiąc jest to szalenie istotne, gdyż np. zwykła waga może być techniczna lub analityczna – w przypadku badania np. wilgotności danej naważki zboża – dokładność na poziomie ± 1 gram nie powinna stanowić problemu, natomiast wyobraźmy sobie taką dokładność przy ważeniu bardzo drogiego materiału jak np. diament. Należy dokładność sprzętu bezwzględnie dostosować do swoich wymagań i badań, warto wybrać urządzenia z dokładnością o jedną klasę wyższą niż niezbędna do naszych zastosowań. Oczywiście, czym dokładniejsze urządzenie tym cena danego sprzętu laboratoryjnego będzie wyższa. Czym dokładniejszy dany sprzęt laboratoryjny, tym również jego konstrukcja i wymogi pracy są bardziej wymagające, jak np. wagi techniczne można stosować na równiej powierzchni, wagi mikroanalityczne i niektóre analityczne wymagają już specjalnego pomieszczenia z kontrolowaną wilgotnością i temperaturą.

Wybierając dany sprzęt na pewno każdy laborant wierzy w jego niezawodność, i tutaj należy bardzo dokładnie przyjrzeć się urządzeniom najtańszym, produkcji chińskiej, indyjskiej i tureckiej. Oczywiście można znaleźć producentów, których asortymentowi można bliżej się  przyjrzeć, natomiast na pewno przy specjalistycznych laboratoriach, gdzie dokładność i niezawodność są istotne, wybierajmy w sprawdzonych producentach, opierajmy się o asortyment firm, które w przypadku awarii oferują urządzenia zastępcze lub szybki czas naprawy. Wybierajmy w asortymencie firm o ugruntowanej pozycji na rynku.

Czy warto wybierać urządzenia o niezliczonych funkcjach i dodatkach? Czym więcej dodatkowych zbędnych funkcji tym większe prawdopodobieństwo zepsucia się danego urządzenia. Czym więcej funkcji tym wyższa cena. To Państwo powinniście sobie odpowiedzieć na to pytanie… czy warto? W naszej ocenie niekoniecznie.

Należy również bardzo dokładnie analizować dany sprzęt laboratoryjny pod kątem późniejszej obsługi, wzorcowania i konieczności wykonywania innych czynności – jak np. kalibracja. Należy przeanalizować jak często należy wykonywać te dodatkowe działania, gdyż wpływa to również na ostateczną, ogólną cenę pracy z danym sprzętem laboratoryjnym. W niektórych przypadkach warto zainwestować więcej na początku w sprzęt, do którego np. wykwalifikowany serwisant musi przyjechać raz na dwa lata, gdyż zwykle tego typu usługi są dość drogie i warto na etapie wyboru sprzętu laboratoryjnego mieć taką wiedzę. Oczywiście w niektórych przypadkach, jak np. w badaniach klinicznych, wykonywanie przeglądu, badania rozkładu temperatur i wzorcowanie jest niezbędne corocznie, natomiast są to wymogi samego badania, a nie wymogi wynikające z samego sprzętu. 

Sprzęt laboratoryjny warto zakupić w firmie, która oferuje dodatkowo przeglądy, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Jedną z takich firm o bardzo ugruntowanej pozycji z wieloletnim doświadczeniem w serwisowaniu jest firma DanLab.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.