• Start
  • Dziecko
  • Jak wygląda terapia integracji sensorycznej dziecka?

Jak wygląda terapia integracji sensorycznej dziecka?

Terapia integracji sensorycznej to zestaw ćwiczeń i specjalnie przygotowanych zabaw, które mają na celu poprawić sposób, w jaki dziecko przetwarza bodźce sensoryczne płynące ze świata zewnętrznego. Taką terapię stosuje się u dzieci, które nieadekwatnie reagują na informacje rejestrowane przez ich zmysły. A jak dokładnie wygląda terapia integracji sensorycznej dziecka?

Na czym polega terapia integracji sensorycznej dziecka?

Dzieci, które cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej, mogą przejawiać wzmożoną lub nienaturalnie obniżoną wrażliwość na bodźce. Poza tym u takiego dziecka rodzice często obserwują zaburzenia mowy i nadpobudliwość emocjonalną. Integracja sensoryczna to metoda, która polega na stymulowaniu układu nerwowego pacjenta tak, aby powstały nowe połączenia nerwowe, które zmienią sposób odbierania i przetwarzania poszczególnych bodźców. Terapia ta bazuje na neuroplastyczności mózgu, czyli jego zdolności do uczenia się, adaptacji i reorganizacji funkcjonowania. W trakcie zajęć terapeuta proponuje dziecku ćwiczenia dostosowane do bieżących potrzeb, przy pomocy których pacjent może w przyjaznej atmosferze na nowo rejestrować, przetwarzać i integrować wybrane bodźce. W  terapii integracji sensorycznej mogą pomóc książki wydawnictwa empis oraz sensokarty z ćwiczeniami.

Jak wyglądają zajęcia z integracji sensorycznej?

Zajęcia z integracji sensorycznej powinny odbywać się w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu. Doświadczony terapeuta musi każdorazowo dopasować zestaw ćwiczeń do wieku pacjenta. Jedna sesja nie może trwać dłużej niż 40-60 minut, a częstotliwość zajęć będzie zależna od potrzeb i możliwości dziecka. Rodzice powinni obserwować dziecko podczas sesji, dzięki czemu będą wiedzieli, jak pracować z nim w domu. Ponadto terapeuta może zalecić dodatkowe zadania lub czynności pielęgnacyjne do wykonania w domu, które korzystnie wpłyną na cały proces terapeutyczny. Terapia integracji sensorycznej w zależności od konkretnego przypadku może trwać od 6 do nawet 24 miesięcy i zwykle przynosi bardzo pozytywne rezultaty.

Integracja sensoryczna - przykłady ćwiczeń

Integracja sensoryczna to metoda, która daje terapeucie wiele możliwości na stworzenie kreatywnych i przede wszystkim efektywnych ćwiczeń. W ramach zajęć dziecko może korzystać ze specjalnie przygotowanych pomocy typu stelaże, huśtawki czy trampoliny. Do podstawowych ćwiczeń stosowanych w terapii integracji sensorycznej można zaliczyć:

  • zawijanie w koc, a następnie rozwijanie koca i turlanie w obie strony
  • stymulacje wibracjami
  • skakanie przez gumę
  • zabawy z masą solną
  • rozpoznawanie przedmiotów przy pomocy dotyku

Podczas terapii inne aktywności będą proponowane dziecku wycofanemu i zamkniętemu w sobie, a inne dziecku, które jest nadmiernie pobudzone i nerwowe. Co ważne właściwe dopasowanie ćwiczeń do możliwości dziecka, pozwoli szybko uzyskać widoczne rezultaty.

Terapia integracji sensorycznej może być wykorzystywana w leczeniu dzieci cierpiących na autyzm, ADHD, zespół Downa czy mózgowe porażenie dziecięce. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, a zajęcia prowadzone przez doświadczonego terapeutę nie tylko pomogą dziecku lepiej przetwarzać bodźce ze świata zewnętrznego, ale także poprawią jego samopoczucie i korzystnie wpłyną na jego samoocenę.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.