• Start
  • Zdrowie
  • Witamina K2 MK7 nie tylko na krzepliwość krwi. Sprawdź, dlaczego warto ją stosować!

Witamina K2 MK7 nie tylko na krzepliwość krwi. Sprawdź, dlaczego warto ją stosować!

Czy wiesz, że witamina K nie jest pojedynczą substancją? Kryją się za nią trzy związki. Okazuje się, że jedna z jej form (K2 MK7) odgrywa niebagatelną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Koniecznie poznaj jej właściwości!

Witamina K2 MK7 – co to jest?

Niemal każdy zna witaminę K, jednak nie wszyscy wiedzą, że składa się ona z grupy związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Odkryto ją w 1930 roku podczas badań nad metabolizmem cholesterolu. Naukowcy od razu docenili jej znaczenie w procesach krzepliwości krwi, dlatego nazwano ją witaminą koagulacji. Niedługo później wypreparowano jej dwie formy: K1 oraz K2. Pierwsza występuje jedynie w produktach roślinnych. Z kolei witamina K2, czyli menachinon (grupa związków najczęściej określana skrótem MK), została wyodrębniona z mięsa rybiego. Istnieje także syntetyczna postać witaminy K, czyli K3.

Okazuje się, że najlepiej przyswajalną formą witaminy K jest K2 MK7. Wyróżnia się ona długim czasem półtrwania, wynoszącym nawet 72 godziny, dzięki czemu jej wysoki poziom utrzymuje się w organizmie znacznie dłużej.

Witamina K2 MK7 nie tylko na krzepliwość – jakie są jej właściwości?

Witamina K2 MK7 odpowiada nie tylko za prawidłowe krzepnięcie krwi. Odgrywa również ogromną rolę w regulacji gospodarki wapniowej w organizmie. Jest potrzebna do produkcji białek MGP, odpowiedzialnych za transport wapnia w organizmie. W przypadku niedoboru tej witaminy wymienione białka stają się nieaktywne, co skutkuje gromadzeniem się wapnia, głównie w naczyniach krwionośnych.

Witamina K2 uczestniczy również w metabolizmie kości. Udowodniono, że jest tak samo ważna w utrzymaniu zdrowia zębów i kości jak witamina D. Dlaczego? Ponieważ jest kofaktorem enzymu odpowiedzialnego za syntezę osteokalcyny, czyli białka uczestniczącego w procesie tworzenia się kości. Niedobór witaminy K2 może więc prowadzić do osteoporozy.

Jednak to nie wszystko. Witamina K2 MK7 korzystnie wpływa na zęby, zmniejszając ich wrażliwość i chroniąc przed powstawaniem próchnicy. Ma również działanie antyoksydacyjne – zapobiega powstawaniu zmarszczek, a także przeciwdziała starzeniu się komórek. Ponadto wspomaga proces regeneracyjny skóry oraz wzmacnia jej naturalną barierę.

Źródło dobrej witaminy K2 MK7

Witamina K2 jest obecna jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim w rybach, mięsie, jajach i serach. Z jakich innych źródeł można ją dostarczyć? Osoby na diecie wegańskiej lub takie, które nie mogą jeść pokarmów odzwierzęcych, mogą sięgnąć po suplementy zawierające witaminę K2. Suplementacja jest szczególnie zalecana kobietom po menopauzie, osobom cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego, pacjentom po antybiotykoterapii, a także wszystkim przyjmującym suplementy z wapniem. Co ważne, witaminy K nie należy przyjmować równolegle z lekami przeciwzapalnymi i przeciwpłytkowymi.

Czym się kierować, szukając preparatu z witaminą K2? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość. Odpowiedni produkt nie powinien mieć w składzie sztucznych aromatów, barwników, żelatyny czy substancji konserwujących. Dobry suplement wyróżnia się również certyfikatem GMP, dającym gwarancję, że proces powstawania preparatu został drobiazgowo skontrolowany, a produkt nie jest zanieczyszczony substancjami chemicznymi czy szkodliwą mikroflorą.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.