• Start
  • Zdrowie
  • USG jamy brzusznej — wskazania, przebieg, przygotowanie do zabiegu

USG jamy brzusznej — wskazania, przebieg, przygotowanie do zabiegu

Profilaktyka to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia. USG jamy brzusznej to właśnie jedno z tych badań, które należy wykonywać regularnie. Umożliwia ono bowiem skuteczne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w obszarze przewodu pokarmowego. Sprawdźmy, jak przebiega badanie USG brzucha i jak się do niego przygotować. 

Kiedy warto wykonać USG brzucha? 

USG brzucha to jedno z tych badań, które wykonujemy najczęściej, gdy z naszym zdrowiem dziele się coś niepokojącego. W takich sytuacjach lekarz często zleca zrobienie takiego badania. Natomiast USG brzucha jest na tyle nieinwazyjne, a przy tym tak dokładne, że powinno robić się je regularnie, jako badanie profilaktyczne. Jest to bowiem jeden z najlepszych sposobów na to, by sprawdzić, czy w jamie brzusznej i naszym układzie pokarmowym wszystko jest tak, jak być powinno, czy narządy funkcjonują właściwie. Warto więc wybrać się na USG przynajmniej raz w roku. 

Oczywiście USG jamy brzusznej należy wykonać także, jeśli wystąpią u nas jakieś podejrzane, niezidentyfikowane dolegliwości, czy też bóle poszczególnych organów układu pokarmowego. USG trzustki, jelit, nerek, pęcherzyka żółciowego, czy USG żołądka pozwala na dokładne zbadanie wizualne tych części organów. To może pomóc w postawieniu diagnozy i ustaleniu przyczyny powstania dolegliwości. Wskazaniem do tego, by zrobić USG jamy brzusznej, jest między innymi:

  • silne i przewlekłe bóle brzucha
  • zaparcia, biegunki, wzdęcia
  • podejrzenie kamicy nerkowej
  • bóle nerek
  • urazy brzucha
  • powiększenie obwodu brzucha
  • nagła utrata wagi.  

Badanie USG jamy brzusznej — jak przebiega i jak się do niego przygotować?

Do badania USG jamy brzusznej należy odpowiednio się przygotować. W tym przypadku bowiem nasze postępowanie przed badaniem może mieć bardzo duży wpływ na jego wyniki. Najważniejsze jest to, by na USG przyjść na czczo. Jeśli natomiast wizyta umówiona jest na godziny popołudniowe, to należy zachować przynajmniej 6 godzin odstępu od ostatniego posiłku. To ważne, ponieważ wykonując USG wątroby, żołądka i innych elementów jamy brzusznej, treść pokarmowa będzie utrudniać diagnozę. Na kilka dni przed planowaną wizytą, warto też wdrożyć dietę niskotłuszczową.

Ważne jest dobre nawodnienie. Należy także pamiętać, by na badanie przyjść z nieopróżnionym pęcherzem. To bowiem pozwoli lepiej ocenić jego stan. Jeśli chodzi o sam komfort podczas badania, najlepiej tego dnia postawić na wygodny i luźny ubiór. Dzięki temu będzie można z łatwością podwinąć odzież. 

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.