Płynna endoproteza (Łódź) – skuteczny sposób na chorobę zwyrodnieniową stawów

Ból i sztywność stawów, z towarzyszącym ograniczeniem ich ruchomości, to część przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów. Choroba ta dotyczy głównie osób w średnim i starszym wieku. Jedną z najlepszych opcji w tym przypadku jest płynna endoproteza mazi stawowej. Wiskoproteza nie zawiera kwasu hialuronowego ani innych składników, które ulegają rozkładowi w organizmie człowieka w wyniku działania enzymów. Dokładna konsultacja ortopedyczna pozwala wstępnie zapoznać się z problemem i dobrać optymalne rozwiązanie dla danego pacjenta. Czytaj dalej!
- Podstawowe informacje na temat choroby zwyrodnieniowej stawów
- Jakie są główne przyczyny zwyrodnienia stawów?
- Płynna endoproteza (Łódź) – na czym polega zabieg? Jakie zalety ma płynna endoproteza mazi stawowej?
Płynna endoproteza jest coraz częściej stosowanym sposobem na chorobę zwyrodnieniową stawów.
Podstawowe informacje na temat choroby zwyrodnieniowej stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów to część grupy chorób reumatycznych. Rozwija się ona przez działania czynników biologicznych oraz mechanicznych zaburzających procesy tworzenia chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości, obejmując wszystkie tkanki stawu. Ból kolana może być spowodowany nieprawidłowościami, które dotyczą samego stawu, oraz struktur go otaczających (mięśni). Chrząstka stawowa jest kluczowa w zapewnianiu płynności ruchu w stawach i amortyzacji obciążeń. Jej uszkodzenie często prowadzi do ograniczenia ruchu i bólu. Wizyta u specjalisty pozwoli ustalić stopień uszkodzenia.
Zwyrodnienie stawów cechuje silny ból stawów, trzeszczenie i ograniczenie ich ruchomości. Bóle w obrębie stawu kolanowego mogą wynikać m.in. z przeciążenia, które jest często spotykane u osób z nadwagą albo nieprawidłowego ustawienia kończyn (np. płaskostopie). Może to również oznaczać poważniejsze schorzenia, np. RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) albo chorobę zwyrodnieniową stawów.
Zwyrodnienie stawów to najczęściej przyczyna dolegliwości ze strony układu ruchu. Szacuje się, że powoduje ona dotkliwe ograniczanie sprawności u 10-20% osób powyżej 40. roku życia. Choroba zwyrodnieniowa występuje z podobną częstością u mężczyzn i kobiet, jednak więcej przypadków ciężkiego przebiegu obserwuje się u kobiet.
Ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Osoby z nadwagą często przeciążają swoje stawy, przez co dochodzi do przeciążeń utrudniających normalne poruszanie się oraz wykonywanie podstawowych czynności. Gdy decydujesz się na aktywność fizyczną, zwracaj uwagę, czy nie powoduje ona nadmiernych przeciążeń stawów. Zwyrodnienie o wiele częściej występuje u osób, które pracują fizycznie i muszą dźwigać ciężkie przedmioty, zginać kolana, czy klęczeć. Na zwyrodnienie stawów są bardziej narażeni wyczynowi sportowcy, niż osoby, które amatorsko uprawiają sport. Zaleca się umiarkowaną aktywność, która nie dopuszcza do osłabiania mięśni otaczających stawy, które je stabilizują oraz zapewniają płynność ruchu.
Jakie są główne przyczyny zwyrodnienia stawów?
Wyróżniamy chorobę zwyrodnieniową pierwotną (jej przyczyny nie są do końca poznane; jej występowanie często zwiększa się wraz z wiekiem), oraz wtórną, która jest spowodowana chorobami ogólnoustrojowymi albo uszkodzeniem struktur i nieprawidłowościami budowy stawu. Zwyrodnienie w postaci wtórnej może być spowodowane przez następujące czynniki:
- cukrzyca;
- otyłość;
- urazy ostre;
- urazy przewlekłe powstające w trakcie pracy zawodowej;
- urazy przewlekłe powstające w trakcie uprawiania sportu;
- różnica w długości kończyn;
- wrodzona dysplazja stawu biodrowego
- niedoczynność tarczycy;
- złuszczenie nasady kostnej;
- koślawość lub szpotawość
- dysplazje kostno-stawowe
- choroby metaboliczne, np. hemochromatoza;
- niedobory z odkładania soli wapnia;
- reumatoidalne zapalenie stawów.
- złamania stawów i kości.
Płynna endoproteza (Łódź) – na czym polega zabieg? Jakie zalety ma płynna endoproteza mazi stawowej?
Endoproteza stawu kolanowego jest operacją ortopedyczną, w trakcie której zniszczony staw kolanowy zastępuje się specjalnie dobraną protezą, która przywraca bezbolesną ruchomość. Dzięki stabilności w stawie kolanowym pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Endoproteza jest sztucznym stawem, który swoim rozmiarem i kształtem jest odpowiednio dopasowany do potrzeb danego pacjenta.
Pacjenci, którzy zmagają się z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, powinni rozważyć zabieg płynnej endoprotezy. Płynna endoproteza (Łódź), znana też jako wiskoproteza, to zabieg mogący uchronić pacjentów przed koniecznością wykonania klasycznej endoprotezoplastyki stawu w późniejszym czasie. Preparat służy do zastąpienia mazi stawowej (substancji, wypełniającej jamę stawową i zmniejszającej tarcie w stawach poprzez smarowanie powierzchni chrząstek.
Zabieg polega na iniekcji do jamy stawowej preparatu, który przywraca naturalne smarowanie powierzchni stawowych. Preparat jest podawany bezpośrednio do przestrzeni stawowej w trakcie mało inwazyjnego zabiegu. Preparat przywraca lepkość płynu maziowego, co poprawia smarowanie stawu oraz zapewnia dodatkową ochronę. Warto jednak pamiętać, że wybranie takiego zabiegu jest zależne od indywidualnej oceny lekarza. Uwzględnia on następujące czynniki: wiek, zaawansowanie choroby, obecność innych schorzeń, ogólny stan zdrowia. Zabieg wiskoprotezy jest bezbolesny i zazwyczaj nie wymaga stosowania znieczulenia. Całość odbywa się pod kontrolą USG, by igła mogła dotrzeć prosto do stawu bez żadnych przeszkód.