Czym urolog różni się od androloga?

Kiedy mężczyzna doświadcza dolegliwości układu moczowo-płciowego, najczęściej decyduje się na wizytę u urologa. Nie jest to jednak jedyny specjalista od męskich problemów – z zaburzeniami układu płciowego można też zgłosić się do androloga. Na czym polega różnica między tymi specjalizacjami?

Czym zajmuje się andrologia? Co ją różni od urologii?

Andrologia koncentruje się na męskim układzie rozrodczym. W pewnym stopniu pokrywa się z urologią, czyli dziedziną obejmującą diagnozowanie oraz leczenie układu moczowo-płciowego u mężczyzn, dlatego wielu lekarzy andrologów posiada także specjalizację właśnie z urologii. O ile jednak urolog przyjmuje również kobiety, tak androlog jest specjalistą wyłącznie dla mężczyzn.

U lekarza urologa można leczyć choroby nerek, dolegliwości pęcherza, infekcje dróg moczowych, choroby gruczołu krokowego. Androlog zajmuje się problemami z erekcją, obniżonym libido, niepłodnością, zaburzeniami hormonalnymi, pomaga także w zabezpieczaniu płodności u pacjentów, którzy będą poddawani terapiom onkologicznym – leki stosowane w ramach leczenia raka bardzo często są szkodliwe dla produkcji plemników.

Jak wybrać właściwego specjalistę?

Jeśli mężczyzna doświadcza zaburzeń funkcji seksualnych (np. przedwczesny wytrysk, nienaturalny spadek libido, trudności z osiągnięciem wzwodu), warto w pierwszej kolejności zgłosić się do urologa. To właściwy lekarz dla mężczyzny, który od dłuższego czasu bez powodzenia stara się z partnerką o dziecko albo doświadcza nieprzyjemnych objawów andropauzy. Andrologia pomaga również przy zaburzeniach endokrynologicznych układu rozrodczego, stulejce, wadach anatomicznych układu płciowego.

Wizyta u urologa jest wskazana, kiedy pojawiają się problemy z oddawaniem lub nietrzymaniem moczu, mężczyzna odczuwa ból w dolnej części pleców i kroczu albo ból występuje w trakcie stosunku płciowego, pojawiły się nietypowe zmiany w obrębie narządów rozrodczych, w moczu widać krew bądź ropę.

Szpital Mazovia oferuje swoim pacjentom konsultacje z obu tych dziedzin. W razie wykrycia choroby, od razu może zostać wdrożone stosowne leczenie z wykorzystaniem nowoczesnych, małoinwazyjnych metod – placówka dysponuje robotem medycznym da Vinci, który służy między innymi do prostatektomii radykalnej.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.