Czy na diecie można pić alkohol?

Drinki, piwo i wino często kuszą po przejściu na dietę, jednak czy wskazane jest ich picie? Jak alkohol wpływa na przemianę materii? Czy można w ogóle pić alkohol? Jeśli tak, to jaki? Odpowiedzi poniżej!

Alkohol na diecie - podstawowe informacje

Na pytanie, czy na diecie można pić alkohol w większości przypadków odpowiedź będzie brzmiała nie. Jednak istnieją pewne wyjątki i ten kategoryczny zakaz może być nieco łagodniejszy w kilku przypadkach. Jeśli mowa o dietach specjalistycznych, pole do manewru będzie mniejsze. W takim przypadku należy najlepiej zdać się na opinię dietetyka z którym konsultowana jest dieta. Może się okazać, że mimo wszystko wskazana będzie na przykład lampka wina co kilka dni. W kwestii typowych diet, których celem jest przede wszystkim schudnięcie, trzeba mieć na uwadze, że alkohol jest prawie zawsze wysoko kaloryczny, źle wpływa na trawienie i przemianę materii. Nie oznacza to, że trzeba całkowicie z niego rezygnować. Poza umiarem, warto wiedzieć na jakie rodzaje i gatunki alkoholu można sobie pozwolić.

Jaki alkohol można pić na diecie?

Picie alkoholu na diecie, choć ogólnie niewskazane, może być uskuteczniane przy zachowaniu zdrowego rozsądku i wiedzy na temat rodzajów alkoholu. Na wstępie można wykluczyć wszelkie kolorowe drinki - nie dość, że mocny alkohol odwadnia i mocno spowalnia metabolizm, to sam w sobie i w połączeniu ze słodkimi sokami stanowi prawdziwą bombę kaloryczną. Również z tego powodu raczej trzeba sobie odmówić wszelkich czystych mocnych alkoholi jak wódka, gin lub tequila. Fani piwa zwykle też będą musieli obejść się smakiem. Pół litra złocistego trunku zawiera co najmniej 200 kcal, a zwykle sporo więcej, nie wspominając o mocniejszych i ciemniejszych gatunkach. Dodatkową wadą piwa na diecie jest zwiększenie apetytu po spożyciu, co może skończyć się w ostateczności nawet złamaniem diety. Nieco lepiej przedstawia się kwestia wina: lampka wytrawnego białego lub czerwonego wina będzie miała nieco ponad 100kcal. Oczywiście tutaj też wskazany jest umiar, bo mimo wszystko są to puste kalorie. Wśród win lepiej wybierać te wytrawne, nie najgorszym wyborem może się okazać także niskosłodzony cydr. Oba trunki posiadają nawet pewne właściwości zdrowotne, jednak jak każdy alkohol, mogą również poważnie zaszkodzić. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://www.lightbox.pl/blog/czy-na-diecie-mozna-pic-alkohol.

Jak pić alkohol na diecie?

Alkohol obciąża wątrobę i wypłukuje składniki mineralne z organizmu. Będąc na diecie trzeba szczególnie uważać na te negatywne efekty jakie ma alkohol na metabolizm. W związku z tym, że alkohol najpierw metabolizuje alkohol, to trawienie innych pokarmów znacznie zwalnia. W połączeniu ze zwiększonym apetytem może to prowadzić do prawdziwej dietetycznej katastrofy. Dlatego poza doborem odpowiedniego alkoholu warto zadbać by nie pić na pusty żołądek. Obfity, lecz zdrowy posiłek ograniczy przy okazji wchłanianie się alkoholu do krwi i związane z tym negatywne efekty. Nie można zapomnieć o częstym nawadnianiu się, przyśpiesza to metabolizm i zmniejsza późniejsze uczucie opuchnięcia.

Picie alkoholu na diecie, choć oczywiście nie tylko na niej, powinno być rozsądne, a więc niezbyt częste, w niewielkich ilościach, z odpowiednim przygotowaniem i doborem trunków. Wtedy można spokojnie cieszyć się alkoholem bez większych wyrzutów sumienia!

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.