Szkło laboratoryjne - dlaczego materiał naczynia decyduje o wyniku analizy
O przydatności naczynia laboratoryjnego decydują dwie cechy, które nic nie mówią o jego cenie: rodzaj szkła i klasa dokładności. Szkło borokrzemowe 3.3 ma średni współczynnik rozszerzalności liniowej (3,3 ± 0,1) × 10⁻⁶ K⁻¹ w zakresie 20–300 °C i najwyższą klasę odporności hydrolitycznej ISO 719-HGB 1 (ISO 3585:1998). Szkło sodowo-wapniowe ma współczynnik rzędu 7,8–9,1 × 10⁻⁶ K⁻¹ i klasę HGB 2 lub HGB 3 (DWK Life Sciences). To nie jest niuans katalogowy - to różnica w odporności na szok termiczny i w ilości jonów, które naczynie odda do próbki. Poniżej wartości, które norma faktycznie deklaruje, mechanizm stojący za każdą z nich oraz praktyczna zasada doboru naczynia do zadania.
Szkło borokrzemowe 3.3 - co dokładnie deklaruje norma
ISO 3585:1998 definiuje właściwości szkła borokrzemowego 3.3 stosowanego w szkle laboratoryjnym, aparaturze, rurociągach i armaturze. Wartości są konkretne i sprawdzalne:
|
Właściwość |
Wymaganie ISO 3585:1998 |
|
Średni współczynnik rozszerzalności liniowej (20–300 °C) |
(3,3 ± 0,1) × 10⁻⁶ K⁻¹ |
|
Odporność hydrolityczna wg ISO 719 (badanie w 98 °C) |
klasa ISO 719-HGB 1 |
|
Odporność hydrolityczna wg ISO 720 (badanie w 121 °C) |
klasa ISO 720-HGA 1 |
|
Odporność na kwasy wg ISO 1776 |
ubytek poniżej 100 mg Na₂O na 1 dm² |
|
Odporność na ługi wg ISO 695 |
klasa ISO 695-A2 lub lepsza |
|
Gęstość w 20 °C |
2,23 ± 0,02 g·cm⁻³ |
|
Temperatura transformacji |
525 ± 15 °C |
Źródło: ISO 3585:1998 „Borosilicate glass 3.3 - Properties".
Dla porównania, dane producenckie dla szkła sodowo-wapniowego podają współczynnik rozszerzalności 7,8 × 10⁻⁶ K⁻¹ przy klasie HGB 2 oraz 9,1 × 10⁻⁶ K⁻¹ przy klasie HGB 3 (DWK Life Sciences). Oznaczenie „3.3" w nazwie szkła borokrzemowego nie jest więc symbolem handlowym - to wprost wartość jego współczynnika rozszerzalności.
Dlaczego niski współczynnik rozszerzalności oznacza odporność na szok termiczny
Mechanizm jest czysto mechaniczny. Gwałtowna zmiana temperatury tworzy w ściance naczynia gradient: warstwa stykająca się z czynnikiem o innej temperaturze zmienia wymiar szybciej niż reszta ścianki. Powstające naprężenie jest - przy porównywalnych pozostałych właściwościach sprężystych materiału - proporcjonalne do współczynnika rozszerzalności. Przy tym samym gradiencie szkło o współczynniku 9,1 × 10⁻⁶ K⁻¹ generuje naprężenie blisko trzykrotnie większe niż szkło 3.3.
Stąd praktyczna reguła: naczynia przeznaczone do ogrzewania, autoklawowania, suszenia i pracy z gorącymi roztworami wykonuje się ze szkła borokrzemowego 3.3. Zlewka ze szkła sodowo-wapniowego nie jest „gorszą zlewką" - jest zlewką do innych zastosowań, przede wszystkim do pracy w temperaturze otoczenia.
Warto pamiętać, że odporność na szok termiczny konkretnego wyrobu zależy nie tylko od rodzaju szkła, ale też od grubości ścianki, geometrii naczynia i obecności rys i naprężeń powstałych w użytkowaniu. Dopuszczalne różnice temperatur podaje producent wyrobu, nie norma materiałowa.
Odporność hydrolityczna - czyli co szkło oddaje do próbki
Odporność hydrolityczna opisuje, ile składników szkła przechodzi do kontaktującego się z nim roztworu. Norma ISO 719 klasyfikuje szkło w badaniu prowadzonym w 98 °C, ISO 720 w 121 °C - czyli w warunkach zbliżonych do autoklawowania. Obie badają szkło rozdrobnione na ziarna, są więc klasyfikacją materiału, a nie odporności powierzchni konkretnego gotowego naczynia; tę bada się odrębnie. Szkło 3.3 osiąga w obu przypadkach klasę najwyższą: HGB 1 i HGA 1 (ISO 3585:1998).
Konsekwencja praktyczna dotyczy przede wszystkim analizy śladowej. Naczynie o niższej odporności hydrolitycznej wprowadza do próbki jony sodu i inne składniki matrycy szkła, co przy oznaczeniach na poziomie śladowym przestaje być pomijalne. Osobny przypadek stanowi oznaczanie boru: szkło borokrzemowe zawiera bor w składzie, więc w oznaczeniach śladowych tego pierwiastka standardem są naczynia z tworzyw sztucznych, a nie szkło - niezależnie od jego klasy.
Ta sama logika działa w drugą stronę przy przechowywaniu roztworów alkalicznych. Roztwory o wysokim pH atakują powierzchnię szkła, dlatego do ich długotrwałego przechowywania stosuje się naczynia z tworzyw, a odporność na ługi wg ISO 695 jest parametrem, na który warto patrzeć w karcie katalogowej.
Klasa A i klasa B - co realnie kupujesz
Druga cecha, która przesądza o przydatności naczynia miarowego, to klasa dokładności. Zasada jest prosta: Tolerancja klasy B jest z reguły około dwukrotnie większa niż klasy A i AS przy tej samej pojemności (DWK Life Sciences), a wartości wiążące dla danej pojemności podaje norma przedmiotowa. Przykładowo ISO 648:2008 podaje dla pipety jednomiarowej 100 ml ±0,08 ml w klasie A i AS oraz ±0,15 ml w klasie B. Temperaturą odniesienia dla wzorcowania szkła miarowego jest 20 °C.
Temperatura ma tu wymierny wpływ. Roztwór wodny zajmujący 100 ml w temperaturze 20 °C ma objętość 99,9 ml w 13 °C i 100,1 ml w 25 °C - dla przyrządu klasy A o tolerancji 0,1% pojemności nominalnej - na przykład kolby miarowej 100 ml - zakres temperatur, w którym pozostaje on w tolerancji, wynosi zatem 13–25 °C (UKAS LAB 15, edycja 5, 2023). Dla przyrządów o innej tolerancji zakres ten będzie węższy lub szerszy. W pomieszczeniu, w którym latem temperatura przekracza 25 °C, przyrząd klasy A przestaje spełniać swoją specyfikację, mimo że fizycznie jest sprawny.
Normy przedmiotowe dla poszczególnych typów naczyń:
|
Typ naczynia |
Norma |
Sposób wzorcowania |
|
Kolby miarowe jednomiarowe |
ISO 1042 |
IN („to contain") - objętość zawarta |
|
Cylindry miarowe |
ISO 4788 |
zwykle IN |
|
Pipety jednomiarowe |
ISO 648 |
EX („to deliver") - objętość wylana |
|
Pipety graduowane |
ISO 835 |
EX |
|
Biurety |
ISO 385:2005 |
EX |
|
Pipety tłokowe, biurety cyfrowe, dozowniki |
seria ISO 8655 (9 części, wyd. 2022) |
wg części 6 - metoda grawimetryczna |
|
Użytkowanie i sprawdzanie szkła miarowego |
ISO 4787 |
- |
IN i EX - dwa różne sposoby wzorcowania, jeden częsty błąd
Oznaczenie IN (odpowiednik TC, „to contain") znaczy, że deklarowana objętość jest objętością zawartą w naczyniu. Oznaczenie EX (odpowiednik TD, „to deliver") znaczy, że deklarowana objętość jest objętością wylaną - a więc uwzględnia film cieczy pozostający na ściankach po opróżnieniu.
Kolba miarowa jest naczyniem typu IN, pipeta jednomiarowa typu EX. Użycie kolby do wylania odmierzonej objętości albo wydmuchiwanie pipety EX „do sucha" wprowadza błąd systematyczny - powtarzalny, więc niewidoczny w rozrzucie wyników i tym trudniejszy do wykrycia.
Osobnego wyjaśnienia wymaga klasa AS. Stosuje te same tolerancje objętości co klasa A, ma natomiast krótszy czas wypływu oraz zdefiniowany czas oczekiwania - 5 s wg ISO 648:2008 - którego normy dla klas A i B w ogóle nie określają. W pracy seryjnej skraca to czynność bez utraty dokładności. Klasa AS dotyczy przyrządów typu EX: pipet i biuret. Norma ISO 1042 dla kolb miarowych jednomiarowych definiuje wyłącznie klasy A i B.
Praktyczna zasada doboru
|
Zastosowanie |
Rodzaj szkła |
Klasa |
|
Ogrzewanie, autoklawowanie, suszenie, gorące roztwory |
borokrzemowe 3.3 |
wg funkcji naczynia |
|
Przygotowanie roztworu mianowanego i wzorca |
borokrzemowe 3.3 |
A (kolby) · A lub AS (pipety, biurety) |
|
Odmierzanie orientacyjne, przelewanie, przechowywanie w temperaturze otoczenia |
sodowo-wapniowe dopuszczalne |
B |
|
Analiza śladowa sodu, potasu, boru |
naczynia z tworzyw sztucznych |
- |
|
Długotrwałe przechowywanie roztworów alkalicznych |
naczynia z tworzyw sztucznych |
- |
Jak czytać ofertę i oznaczenia na naczyniu
Dobrze opisany wyrób miarowy niesie na sobie komplet informacji: nominalną pojemność, temperaturę odniesienia (20 °C), oznaczenie IN lub EX, klasę dokładności oraz numer normy przedmiotowej. Przy klasie A dochodzi kwestia dokumentu potwierdzającego - w praktyce spotyka się trzy warianty: świadectwo partii (batch), świadectwo wyrobu z indywidualnym numerem seryjnym (works) oraz świadectwo wzorcowania wydane przez akredytowane laboratorium.
Wybór wariantu wynika z wymagań systemu jakości laboratorium. W laboratorium działającym w oparciu o PN-EN ISO/IEC 17025 to wymaganie spójności pomiarowej decyduje o tym, który dokument jest wystarczający - nie preferencja dostawcy.
Przy porównywaniu ofert pomaga katalog, w którym rodzaj szkła, klasa i norma są podane przy każdej pozycji, a nie ukryte w karcie katalogowej producenta. Tak zbudowane zestawienia kategorii - jak przekrój asortymentu w grupie szkło laboratoryjne - pozwalają zestawić wyroby od różnych producentów według tych samych parametrów.
Na polskim rynku asortyment szkła laboratoryjnego prowadzą wyspecjalizowani dystrybutorzy, między innymi Equimed, od lat obecny w segmencie wyposażenia laboratoriów.
