• Start
  • Uroda
  • Rozszerzone pory – jak z nimi walczyć? Pielęgnacja

Rozszerzone pory – jak z nimi walczyć? Pielęgnacja

Rozszerzone pory na nosie i policzkach to powszechny problem, głównie dokuczający osobom z cerą przetłuszczającą się i problematyczną. Stanowią defekt natury estetycznej, który bywa uciążliwy szczególnie przy robieniu makijażu. Co prawda całkowite zamknięcie porów na twarzy nie jest możliwe, ale już zmniejszenie ich widoczności jest do osiągnięcia. Rozszerzone pory – jak wyglądają? Co na rozszerzone pory na twarzy najlepiej się sprawdzi? Odpowiadamy!

Czym są pory na twarzy?

Aby lepiej zrozumieć, jak skutecznie walczyć z rozszerzonymi porami, warto zacząć od wyjaśnienia, co to są pory. Pory skóry stanowią zakończania mieszków włosowych, w których umiejscowione są ujścia gruczołów łojowych. To przez nie wydostają się na zewnątrz pot, łój, łuszczące się komórki naskórka czy włoski. Jest to zatem naturalny element budowy skóry, w związku z czym nie ma możliwości ich całkowitego usunięcia.

Pory skórne mogą być mniej lub bardziej widoczne. Ich wielkość zależy od wielu czynników, jednak w oczy rzucają się głównie wtedy, gdy są zanieczyszczone.

Rozszerzone pory – przyczyny

Problem rozszerzonych porów dotyka głównie osoby z cerą mieszaną, tłustą i łojotokową, u których w ich obrębie gromadzi się nadmiar sebum, co potęguje ich widoczność. Pory na twarzy najczęściej powiększają się z wiekiem i spadkiem jędrności skóry.

Wśród przyczyn rozszerzonych porów wymienia się także:

predyspozycje genetyczne,

zaburzenia hormonalne (głównie u kobiet),

trądzik.

Czasami trudno jest jednoznacznie wskazać główną przyczynę rozszerzonych porów.

Naturalne toniki do twarzy kupić można na https://manunatu.pl/naturalne-toniki-do-twarzy

Jakie czynniki wpływają na zwiększoną widoczność porów?

Pomimo skłonności do występowania rozszerzonych porów istnieje też wiele czynników zwiększających ich widoczność, m.in.:

nadmierna ekspozycja na słońce,

nieodpowiedni sposób pielęgnacji cery (np. aplikowanie na skórę agresywnych peelingów chemicznych, kwasów, retinolu, przy jednoczesnym zapominaniu o głębokim nawilżaniu i odbudowywaniu płaszcza hydrolipidowego skóry),

robienie agresywnych dla skóry terapii (np. korzystanie z lasera, mikrodermabrazji),

stosowanie niektórych środków farmakologicznych (np. sterydów),

stosowanie używek (np. palenie papierosów).

Jak zmniejszyć rozszerzone pory?

Widoczność porów da się zmniejszyć, jednak będzie kosztować nas to nieco wysiłku i zaangażowania w odpowiednią pielęgnację skóry. Bardzo ważne jest przede wszystkim codzienny dokładny demakijaż i oczyszczanie cery rano i wieczorem. Podczas mycia usuwamy zalegający w porach skórnych łój i naskórek, a więc zapobiegamy ich rozszerzaniu.

Skórę twarzy najlepiej oczyszczać dwuetapowo: pierwszy etap to zmycie warstwy makijażu, drugi – pozostałych resztek zanieczyszczeń. Cerę powinno się myć w zimnej wodzie, bo w ten sposób pory się obkurczą.

Przy rozszerzonych porach ważne jest regularne stosowanie kremów z wysokim filtrem i to przez cały rok, nawet zimą. Oprócz tego należy zadbać o właściwe nawilżenie, zarówno od zewnątrz, jak i od środka, poprzez picie odpowiednich ilości wody.

Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi porami

Jeśli pory są bardzo widoczne, warto sięgnąć po specjalne kosmetyki na rozszerzone pory. Zawierają one aktywne substancje działające na pory ściągająco. Polecane są głównie produkty zawierające kwas AHA (np. migdałowy, glikolowy), BHA (kwas salicylowy), retinol i jego pochodne, cynk czy niacynamid.

Stosując kosmetyki o takim składzie, ze względu na ich ściągające i często też wysuszające działanie szczególnie trzeba pamiętać o dobrym nawilżeniu. Dobre efekty w tym zakresie mogą przynieść wegańskie kosmetyki od warszawskiej manufaktury Manu Natu, zwłaszcza naturalne kremy do twarzy dostępne na https://manunatu.pl/naturalne-kremy-do-twarzy i odżywcze sera do twarzy również na bazie naturalnych składników do kupienia pod adresem https://manunatu.pl/naturalne-serum-do-twarzy.

Codzienną pielęgnację cery z rozszerzonymi porami warto wzbogacić o zastosowanie toniku, najlepiej przed nałożeniem nawilżających produktów.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.